Scenariusz zajęć dla pięciolatka
Transkrypt
Scenariusz zajęć dla pięciolatka
Scenariusz zajęć Temat: Kaprysy marcowej pogody. Data: 28.03.2014 Grupa wiekowa: dzieci pięcioletnie. Prowadzący: Monika Chłosta, Renata Matejek Cele ogólne: - rozwijanie zainteresowań otaczającym środowiskiem przyrodniczym i zachodzącymi w nim zmianami związanymi z nadejściem wiosny. - poszerzenie wiadomości przyrodniczych, związanych z różnorodnością pogody występującą w miesiącu marcu. Cele operacyjne dziecko: - potrafi uważnie słuchać; - odpowiada na pytania związane z treścią utworu,; - dzieli wyrazy na sylaby, liczy sylaby, wyróżnia pierwszą głoskę, podaje wyrazy na daną głoskę; - rozwiązuje zagadki słowne; - rozumie sens poznanego przysłowia; - potrafi określić pogodę i zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla marcowej pogody; - umiejętnie komunikuje się i współdziała z rówieśnikami podczas wspólnej zabawy; - potrafi wykonać prace plastyczną na dany temat. Metody pracy: - czynna, słowna, oglądowa. Formy pracy: - indywidualna, praca z całą grupą. Środki dydaktyczne: papierowe: płatki śniegu, krople deszczu, słońce, chmury, krajobraz wiosny i zimy, wiersz „Marzec”, zagadki, kontury garnka, kredki. Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie w temat zajęć – nauczyciel wypowiada rymowankę, odpowiednio ilustrując jej treść: Raz śnieg pada (nauczyciel rozsypuje papierowe płatki śniegu). A raz deszcz (nauczyciel rozsypuje papierowe krople deszczu). Czasem słońce wyjdzie też (nauczyciel pokazuje sylwetę słońca). Tak to w marcu właśnie bywa. Raz jest wiosna, a raz zima (nauczyciel pokazuje krajobraz wiosny i zimy) Zanim przyszła ciepła wiosna powiedzcie, co kapryśna pogoda przyniosła? 2. Rozmowa na temat miesiąca marca. - analiza słuchowa wyrazu marzec (podział wyrazu na sylaby, przeliczenie sylab. wyróżnienie pierwszej i ostatniej głoski w wyrazie, podawanie innych wyrazów rozpoczynających się głoską „m”); - którym miesiącem roku jest marzec?; - jak nazywa się miesiąc, w którym kończy się zima, a rozpoczyna wiosna? 3. Wyjaśnienie przysłowia „W marcu jak w garncu” z zastosowaniem ilustracji garnka, sylwet: słońca, chmur, kropli deszczu i płatków śniegu oraz wiersza pt. „ Marzec” „MARZEC” Marzec ma ogromny garniec. Mieszka w nim przez całe noce, Wieje w garncu nieustannie Syczy cos i bulgocze. - Powiedź, Marcu, Co masz w garncu? - Mam składniki różnorodne: Wiatry ciepłe, wiatry chłodne, Chmury, słońce, śnieg i wodę- z nich przyrządzam Wam pogodę. - do kogo porównany był marzec w wierszu? - jakie składniki zawierała potrawa w garncu, którą gotował marzec? - jaką potrawę ugotował marzec? - jaka jest pogoda w marcu? 4. Zabawa ruchowa „Marcowa pogoda”. Dzieci trzymają w ręku znaczki w kształcie słoneczek, chmurek, śnieżynek i kropli deszczu. Gdy gra muzyka dzieci swobodnie spacerują po sali. W momencie gdy muzyka milknie, dzieci odnajdują się według symbolu, który mają w ręku. - głośne liczenie, ile dzieci jest w każdym kółku; - czego jest najwięcej, czego najmniej, a czego po tyle samo?. 5. Wspólne rozwiązywanie zagadek na temat zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla marcowej pogody ZAGADKI: Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy. Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy. (słońce) Jaka to pierzynka biała, nie z pierza, ale z wody powstała? Płynie po niebie, znasz ją i wiesz, że gdy jest ciemna, Będzie z niej padał deszcz. (chmura) Nie deszcz i nie grad, pada z nieba, bieli świat. Biały jest jak mąka, albo drobna kasza Gdy zaściele ziemię na sanki zaprasza. (śnieg) Co to jest odgadnij! Pada z chmury na dół. Jest tylko na dworze. Suchy być nie może! (deszcz) Szumi, gwiżdże, czasem gna. Skąd i dokąd? Kto go zna? Dmucha, szarpie, czasem rwie. Po co? Za co? Kto go wie? (wiatr) - z czym kojarzą wam się te odgadnięte hasła? 6. Podsumowanie zajęć – „Przepis na marcową pogodę”. Dzieci siedzą przy stolikach i mają przed sobą kontur garnka. Nauczyciel czyta „przepis na marcową pogodę”, a dzieci rysują na „garnku” tyle słoneczek, chmurek, deszczowych kropli i śnieżynek ile jest w „przepisie”. – sprawdzenie - głośne odczytanie przez chętne dzieci liczby narysowanych symboli pogody; - podziękowanie za wspólną pracę poprzez uściśnięcie dłoni i powiedzenie słowa dziękuję.