Przyjaciel na balkonie MATERIAŁY

Transkrypt

Przyjaciel na balkonie MATERIAŁY
Przyjaciel na balkonie
reż. Hüseyin Tabak
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
DLA NAUCZYCIELI
1.
2.
Informacje o filmie. (str.2)
Scenariusz lekcji nauczania zintegrowanego(str. 3)
Temat: Rozmawiamy o przyjaźni.
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
1
INFORMACJE O FILMIE
Przyjaciel na balkonie| Das pferd auf dem balkon | lektor
Austria 2012, 90 min, (aktorski)
reżyseria: Hüseyin Tabak
scenariusz: Milan Dor
zdjęcia: Peter von Haller
muzyka: Judit Varga
montaż: Fabian Rüdisser
obsada: Enzo Gaier, Nora Tschirner, Nataša Paunović, Andreas Kiendl
producent: Katja Dor-Helmer
produkcja: Mini Film
Film o chłopcu z zespołem Aspergera, któremu niełatwo przychodzi nawiązywanie znajomości z
rówieśnikami. Ciepła, niezwykła historia będąca adaptacją książki o tym samym tytule. Opowieść pełna
przygód i szybkich zwrotów akcji, za którymi stoi tajemniczy przyjaciel na balkonie.
Mika jest wyjątkowym chłopcem – uwielbia matematykę, zawsze mówi prawdę, jest wyjątkowo
inteligentny, ale z trudem przychodzi mu nawiązywanie relacji z ludźmi. Czuje się samotny i inny niż jego
koledzy i koleżanki ze szkoły. Pewnej nocy chłopiec słyszy dziwne dźwięki. Okazuje się, że na balkonie jego
sąsiada zamieszkał koń. Mika jest zafascynowany zwierzęciem i za wszelką cenę chce się dowiedzieć o nim
czegoś więcej. Wkrótce poznaje swoją sąsiadkę Danę i razem z nią próbuje pomóc w tarapatach
właścicielowi zwierzęcia. Ich działania doprowadzą do serii niespotykanych wydarzeń, które zmienią życie
chłopca i pomogą zdobyć prawdziwych przyjaciół.
o reżyserze: Hüseyin Tabak (ur. 1981) – absolwent Wiedeńskiej Akademii Filmowej. Jego debiut
krótkometrażowy – Cheeese… (2008) był wyświetlany na siedemdziesięciu festiwalach i otrzymał
kilkanaście nagród. Przyjaciel na balkonie to jego pierwszy film fabularny dla młodych widzów.
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
2
SCENARIUSZ LEKCJI
Opracowała: Natalia Kann
Temat: Rozmawiamy o przyjaźni.
CELE LEKCJI






rozumienie pojęć: przyjaźń, przyjaciel; wybaczenie, wada, zaleta, cecha
poznanie cech prawdziwego przyjaciela;
pogłębianie wiedzy na temat przyjaźni;
kształcenie umiejętności wyjaśniania czym jest prawdziwa przyjaźń i jakie znaczenie mają
przyjacielskie gesty;
zaspokajanie potrzeby kontaktu z grupą, akceptacji;
uświadomienie uczniom jak ważną rolę w ich życiu pełni przyjaciel;
METODY I FORMY PRACY




rozmowa,
burza mózgów,
konstruowanie i zapisywanie zdań,
praca plastyczna
MATERIAŁY I POMOCE









film Przyjaciel na balkonie,
karteczki do wypisywania cech przyjaciela,
kartki do wypisywania zalet i wad konkretnego przyjaciela,
farby wodne,
pędzle,
kartony,
wielki karton do wspólnej planszy,
zeszyty,
narzędzia do pisania,
CZAS
1 godzina lekcyjna
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
3
PRZEBIEG LEKCJI
1.Przypomnienie sobie treści filmu Przyjaciel na balkonie.
Wypunktowanie najważniejszych wątków.
a. Rozmowa z dziećmi n. t. O czym opowiada ten film, gdybyśmy chcieli powiedzieć to jednym słowem.
(Przyjaźń).
Co to jest przyjaźń i co to znaczy mieć przyjaciela?-Krótka rozmowa z dziećmi.
Kto był przyjacielem Miki?
Koń Bucefał/dziewczynka Dana/Sasha-nauczyciel matematyki/mama ?
Na czym polegała przyjaźń Miki i Bucefała?
Co robił Bucefał dla chłopca, co robił koń dla Miki?
b. Warto w tym momencie omówić kwestię inności. Co to znaczy, że ktoś jest inny? Dlaczego Mika był
„inny”? Czy inny znaczy gorszy?
Dzieci zastanawiają się, czy da się podzielić ludzi na nie-innych(„normalnych”?) i innych.
Próba dojścia wspólnego do wniosku, że każdy jest inny w jakiś sposób.
2. Dzieci dostają karteczki, na których wypisują, jakie cechy według nich powinien mieć prawdziwy
przyjaciel, jak powinien się zachowywać, po czym poznać, że ktoś jest dla nas przyjacielem. (jedna
karteczka-jedna cecha)
Karteczki z tymi informacjami przyczepiają do tablicy z napisem PRZYJACIEL.
Dyskusja na temat tego, co dzieci napisały.
3. Mój przyjaciel.
Pytanie do dzieci, czy mają przyjaciela?
Chętne dzieci opisują swojego przyjaciela jedynie nazywając jego cechy.
Następnie każde dziecko pisze na kartce imię swojego przyjaciela (albo wyrażenie „mój przyjaciel”) i
wypisuje na niebiesko jego zalety i na czerwono jego wady. (Przypomnienie sobie znaczenia pojęć zaleta i
wada). Zastanawiamy się, czego jest więcej. Czy nasi przyjaciele mają jakieś wady? Zapewne tak.
-Czy zdarza się, że Wasz przyjaciel popełni jakiś błąd, zrobi coś, co Wam się nie podoba, zasmuci Was, czy
rozczaruje?
Co wtedy? Czy to oznacza, że nie można się dalej przyjaźnić?
Każdy się zastanawia, co byłby w stanie wybaczyć swojemu przyjacielowi.
4. Wracamy do filmu.
Czy możemy przyjaźnić się tylko z ludźmi? Jak wygląda przyjaźń ze zwierzęciem? Czy taka przyjaźń może
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
4
być wspaniała? Co dajemy my zwierzętom, a co one nam?
Czy podobała Wam się przyjaźń chłopca z Bucefałem? Jak myślicie, czy była prawdziwa?
Możemy przypomnieć dzieciom, jak Mika martwił się o los konia i jak robił wszystko, by go uratować i
odzyskać, a także jak Bucefał chętnie przebywał w towarzystwie chłopca, jak pomagał mu się wyciszyć, jak
słuchał go we wszystkim.
5. Praca pisemna w zeszycie.
Dzieci samodzielnie zapisują zdania na temat „Jakie cechy posiada dobry przyjaciel?”
6. Praca plastyczna farbami wodnymi - Mój przyjaciel.
Malowanie portretu przyjaciela. Ukończone prace dzieci przyklejają do wspólnej planszy z kartonu lub
szarego papieru. Wokół swojego portretu wybierają po trzy karteczki z cechami dobrego przyjaciela, z
banku karteczek utworzonego wcześniej(punkt 2).
7. Podsumowanie lekcji.
Zastanawiamy się, czy tylko Bucefał był przyjacielem chłopca. Czy dobrze mieć przyjaciela?
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
5