Francja

Transkrypt

Francja
Scenariusz zajęć planowanych
Temat zajęć: Poznajemy kraje UE – Francja.
Data prowadzenia zajęć: 29.02.2016 r.
Prowadzący: Anna Grudziecka
Czas trwania zajęć: 60 min
Uczestnicy zajęć: wychowanki grupy II z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
i umiarkowanym
Cel główny zajęć:
- zapoznanie z ciekawostkami Francji.
Cele szczegółowe:
- poznawanie zabaw francuskich,
- rozpoznawanie flagi Francji, wskazanie na mapie,
- poznawanie zabytków, potraw, zwyczajów Francji,
- współpracowanie z grupą,
- rozwijanie sprawności ruchowej podczas zabaw ruchowych,
- kształtowanie poczucia przynależności do UE.
Metody pracy:
- słowna – rozmowa,
- praktycznego działania – zabawy ruchowe, taniec
- oglądowa – pokaz,
- pozytywnego wzmacniania - pochwały.
Formy pracy:
- indywidualna zróżnicowana,
- grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne: mapa, prezentacja multimedialna, zagadka, laptop, karty pracy, kredki,
przewodnik, guma do skakania, drewniane klocki, muzyka, encyklopedia dla dzieci, gazety,
lakiery, ubrania.
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
1. Powitanie wychowanek w języku francuskim: Bonjour. Odgadnięcie nazwy kraju
omawianego na zajęciach:
Z Wieży Eiffela stolicy piękno można obserwować,
a w licznych restauracjach żabie udka smakować.
Nad tym krajem Mont Blanc góruje,
a w Luwrze tysiące dział sztuki się znajduje.
2. Zabawa wstępna – „ Kto pierwszy zbuduje wieżę?”
Wychowanki budują przez określony czas wieżę z drewnianych klocków z zamkniętymi
oczami.
Część główna zajęć:
1.Rozmowa o Francji:
- odnalezienie Francji na mapie Europy. Na otrzymanych mapkach odszukują zarys państwa
i kolorują go.
- opis barw flagi - wychowanki kolorują flagę.
2. Prezentacja multimedialna.
3. Zabawa francuska pt. „ Skaczemy przez gumę”.
Dwumetrową gumę związujemy na supeł i zakładamy na nogi dwóch osób. Trzecia osoba skacze
przez gumę bez jej dotykania. Można wymyślić swoje własne reguły.
4. Zabawa „ Kuleczki”.
Każda wychowanka otrzymuje gazetę, z której przygotowuje kulkę. Pierwsza osoba rzuca przed
siebie swoją kulkę. Druga osoba stara się rzucić tak, aby trafić kulkę przeciwnika. Kolejne osoby
starają się trafić w kulki innych.
5. Projektowanie wzorów na paznokciach i malowanie lakierem.
6. Przygotowanie strojów i pokaz mody.
Zajęcia końcowe:
1. Podsumowanie zajęć.
2.Pożegnanie w języku francuskim: Au revoir.

Podobne dokumenty