Scenariusz zajęć świetlicowych Temat przewodni: Moja książka
Transkrypt
Scenariusz zajęć świetlicowych Temat przewodni: Moja książka
Scenariusz zajęć świetlicowych Temat przewodni: Moja książka, mali poeci. Temat zajęć: To samo, lecz inaczej – czyli jak powstaje komiks. Prowadząca: Olga Prus - Szlaska Temat przewodni: Moja książka, mali poeci. Temat zajęć: To samo, lecz inaczej – czyli jak powstaje komiks. Data realizacji: 11.04.2016r. Cele główne: zaznajomienie uczniów z historią komiksu oraz zasadami jego tworzenia, kształtowanie świadomego odbiorcy różnych tekstów kultury, wdrażanie młodego człowieka do czytania, rozwijanie kreatywności ucznia. Cele szczegółowe: Uczeń: wie, jakie są cechy komiksu, zna pojęcie przekładu semiotycznego, co nazywamy kadrem, plansza komiksowa, potrafi stworzyć komiks, pracuje w zespole, rozwija swoją kreatywność. Metody: podające – wiersz, słowne polecenia, zagadki, aktywne – wizualizacja, praktyczna – stawianie zadań do wykonania, twórcze – ruchu rozwijającego. Formy: zbiorowa, indywidualna. Środki dydaktyczne: plansza z krzyżówką, głównymi cechami komiksu, rozsypanka obrazkowa, klej, flamastry, nożyczki, kredki, patyki drewniane, szablon koła, rysunek przedstawiający komiks. Przebieg zajęć. I część wstępna 1. Przywitanie dzieci, przedstawienie przez nauczyciela celów dzisiejszych zajęć. 2. Wspólne rozwiązanie krzyżówki. Hasło krzyżówki: KOMIKS Pytania do krzyżówki: 1. W ręku operatora? Przemysłowa lub cyfrowa? Najważniejszy sprzęt na planie filmowym? 2. … np. z gumką? Nim szkicujemy, rysujemy? 3. Wyświetlany w kinie? 4. Dzieło poety? Krótki utwór pisany mową? 5. Posiada okładkę, spis treści, jest ciekawą lekturą? 6. Polański lub Wajda? Najważniejsza osoba na planie filmowym? 3. Wyjaśnienie pojęć przez nauczyciela: przekład semiotyczny, kadr, plansza komiksowa. Zapoznanie z historią komiksu. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat co to jest komiks. II część główna 4. Wspólne tworzenie tabeli - główne cechy komiksu. cechy językowe pozajęzykowe elementy cechy graficzne świata przedstawionego Uczniowie wspólnie próbują wskazać w komiksie następujących elementów: główne cechy językowe : (zwięzłe wypowiedzi bohaterów, przewaga dialogów), pozajęzykowe elementy dźwiękonaśladowcze - świata trach! bum! przedstawionego: graficzny zapis (wyrazy dźwięków pozasłownych), cechy graficzne: (tekst umieszczony w chmurkach, sceny znajdują się w klatkach). 5. Zabawa ułóż i zgadnij. Dzieci są podzielone na 4 grupy. Ich zadaniem jest ułożyć rozsypankę obrazkową i dopasować opis do obrazka. 6. Mój komiks – zabawa w grupach. Nauczyciel rozdaje dzieciom plansze z komiksem, zadanie dzieci polega na utworzeniu zakończenia historii komiksu. 7. Krótka bajka o Czerwonym Kapturku - zabawa integracyjna z elementem dramy. Uczestnicy dzielą się na cztery grupy. Każdej grupie zostaje przydzielona postać z bajki: Czerwonego Kapturka, Babci, Wilka, Myśliwego. Ustalenie gestów. Prowadzący czyta bajkę, a kiedy w tekście pojawi się któraś z postaci, wówczas odpowiednia grupa przedstawia go umówionymi dźwiękami. Gr. 1 Czerwony Kapturek – la, la, la… Gr. 2 Babcia – oj, oj, oj… Gr. 3 Wilk – auuu… Gr. 4 Myśliwy – pif, paf… CZERWONY KAPTUREK Bajka, nie bajka, skrzata zdumiewajka, o dziewczynce, którą Czerwonym Kapturkiem zwali. Czerwony Kapturek miał Babcię, która mieszkała w lesie, co go dzielny Myśliwy patrolował z uwagi na groźnego Wilka. Pewnego dnia Babcia zachorowała i mama Czerwonego kapturka wysłała Czerwonego Kapturka do Babci, Babci Czerwonego Kapturka, z koszem smakołyków i lekarstw. Czerwony Kapturek idąc do Babci, wcale nie obawiał się straszliwego Wilka, bo wiedział, że pan Myśliwy strzeże lasu i w razie potrzeby uratuje Czerwonego Kapturka przed Wilkiem. Gdy Czerwony Kapturek spotkał po drodze Wilka, ten nie okazał się wcale groźny, zapytał bowiem Czerwonego Kapturka tylko o drogę do Babci. Życzliwy Czerwony Kapturek dokładnie wytłumaczył Wilkowi, gdzie mieszka jego ukochana Babcia, ciesząc się, że nie musiał wzywać Myśliwego. Gdy Czerwony Kapturek sam dotarł do chatki Babci, okazało się, ze wpadł w pułapkę Wilka. Wilk bowiem połknął Babcię, razem z Kapturkiem i rannym kapciem. Tymczasem dzielny Myśliwy , będąc w pobliżu życzliwej mu Babci, Babci Czerwonego Kapturka, postanowił ją odwiedzić. Po wejściu do chatki Babci, Myśliwy szybko zorientował się w niecnych czynach Wilka. Widząc, jak Wilka duma rozpiera. Myśliwy wyjął zza cholewy kordelas i do Wilka strzela. Wilk pada. Babcia z Kapturkiem uratowane czułe dziękują Myśliwemu. A morał bajki jest taki: Nie ufaj w lesie nieznajomemu. 8. W starym kinie – eksperyment. Dzieci dostają szablon do odrysowania 2 kół, zadaniem dzieci polega na namalowaniu na jednej stronie koła oczu, nosa i włosów, a na drugiej stronie tylko ust. Dzieci starają się namalować usta w odpowiednim miejscu po drugiej stronie. W następnej kolejności miedzy dwa koła, po środku przyklejamy patyczek tak aby jeden jej koniec wystawał poza sylwetkę. Dzieci wkładają patyczek po między swoje dłonie i pocierając nim starają się, aby obrazek obracał się w prawą i w lewą stronę. W naszym doświadczeniu szybko kręcimy słomką w związku z czym oba obrazki nakładają się na siebie i powstaje jeden obraz. Tak właśnie powstaje film. III. Część końcowa. 9. Porządkowanie stanowisk przy piosence relaksacyjnej podsumowanie zajęć. Załączniki 1. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Załącznik 2. ZWIĘZŁE WYPOWIEDZI BOHATERÓW PRZEWAGA DIALOGÓW WYRAZY DŹWIĘKONAŚLADOWCZE, NP. BUM, TRACH GRAFICZNY ZAPIS DŹWIĘKÓW POZASŁOWNYCH TEKST UMIESZCZONY W CHMURKACH SCENY ZNAJDUJĄ SIĘ W KLATKACH Załącznik 3. Tom i Jerry Mieszkają w tym samym domu, Kto się lubi, ten się czubi, Większy zawsze goni mniejszego. Smerfy Wszyscy są bardzo podobni, lecz różni, Mają jednego wroga, Wśród nich jest tylko jedna kobieta. Kaczor Donald Posiada kuperek, Ma trzech siostrzeńców, Oszalał na punkcie Daisy. Asterix i Obelix Jeden mały drugi duży, Po wypiciu magicznego napoju ich sile nikt nie dorówna, Mają małego, białego przyjaciela o imieniu Idefix.