KONSPEKT 5 MAŁA RZECZ CZY WIELKA SPRAWA?

Transkrypt

KONSPEKT 5 MAŁA RZECZ CZY WIELKA SPRAWA?
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
KONSPEKT 5
MAŁA RZECZ CZY WIELKA SPRAWA?
czyli
konsekwencje cyberprzemocy
Cele: Po zajęciach uczestnicy:
- będą potrafili wymienić skutki stosowania cyberprzemocy;
- będą znali możliwe sposoby reakcji w przypadku cyberprzemocy i miejsca, gdzie można uzyskać pomoc;
- będą potrafili wskazać najlepszy sposób pomocy osobie dotkniętej cyberprzemocą.
Lp.
1.
Przebieg
Wstęp. Skutki stosowania agresji elektronicznej.
Aby podzielić uczestników na pary, prowadzący przygotowuje tyle
podwójnych numerów, ilu osób liczy grupa (załącznik 34 „Podział na
pary”). Każdy uczestnik losuje jeden numer i szuka swojej pary. Następnie
prowadzący rozdaje każdemu uczestnikowi po jednej krótkiej wykałaczce.
Pary maja stanąć naprzeciw siebie, wyciągnąć w swoją stronę ręce i
umieścić wykałaczki pomiędzy swoimi palcami wskazującymi (angażując
obie ręce). Zadaniem uczestników jest wykonać polecenia prowadzącego
w parach, bez upuszczenia wykałaczek z rąk.
Uczestnicy mogą:
- jak najszybciej przemieścić się od ściany do ściany;
- kucnąć i wstać;
- podskoczyć;
- wyznaczyć sobie cel i dojść do niego;
- narysować ruchem rąk jakąś figurę geometryczną;
- wejść na krzesło;
- itd.
Po zakończeniu prowadzący prosi uczestników, by krótko opisali swoje
odczucia po wykonaniu ćwiczenia. Następnie pyta ich, czy dostrzegają
jakąś analogię pomiędzy tym zadaniem a osobami, które stosują
cyberprzemoc lub padają je ofiarą. W przypadku trudności prowadzący
może zapytać:
- jak zachowują się osoby, na które ktoś zbyt mocno naciskał
wykałaczką? Oddają? Wycofują się?
- w jakim przypadku wykałaczka może wypaść?
- jeśli przenieść te zachowania na osobę doświadczającą przemocy
elektronicznej i jej stosującej, co to oznacza, że ktoś został ukłuty? Że od
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu
Materiały
Czas
Załącznik 34
„Podział na
pary”,
wykałaczki,
markery,
flipchart
15 min
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
kogoś się odsunięto z powodu jego zbyt dużego nacisku? Czy osoba
naciskana może oddać taki sam nacisk? Co może „wypaść”, co można
stracić w przypadku zbyt dużych „nacisków”?
Prowadzący pyta uczestników o wpływ, jakie stosowanie przemocy
elektronicznej wywiera nie tylko na jej ofiary, ale również na sprawców.
Czego uczy się lub czego nie uczy się sprawca jeśli chodzi o jego stosunki
z innymi ludźmi, umiejętność rozwiązywania problemów, myślenie o sobie
samym?
Wnioski z dyskusji powinny być w hasłowej formie zapisywane na
flipcharcie.
2.
Jakie są konsekwencje cyberprzemocy? Co może zrobić osoba
atakowana?
Prowadzący przedstawia uczestnikom prezentację „Konsekwencje
cyberprzemocy”. Ważne, by wcześniej zapoznał się z nią i potrafił o niej
opowiedzieć, a nie tylko ją odtworzyć. Następnie prosi uczniów, by na
kartkach zapisali możliwe sposoby szukania pomocy przez osoby
pokrzywdzone cyberprzemocą (na każdej kartce jedno hasło).
Następnie dzieli uczestników na trzy grupy. Każda z grup otrzymuje jedną
historię z załącznika 35 - „Historie cyberprzemocy” (prowadzący ma
wybrać trzy spośród zaprezentowanych historii). Każda z grup ma za
zadanie przygotować plan pomocy dla poszkodowanej osoby i przedstawić
go na forum klasy. Inne grupy mogą zadawać pytania lub podawać
propozycje do opracowanego schematu działania.
3.
Wyzwanie na zadanie
Prezentacja
25
„Konsekwencje
cyberprzemocy”,
projektor,
markery, kartki,
ołówki,
załącznik 35 „Historie
cyberprzemocy”
5 min
Prowadzący zachęca uczestników do tego, by w przeciągu tygodnia
porozmawiali z jedną, dowolnie wybraną osobą na temat cyberprzemocy i
tego, jak sami zachowaliby się w przypadku, gdyby padli jej ofiarą.
Razem: 45 min
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu

Podobne dokumenty