ŹRÓDŁA INFORMACJI NAUKOWEJ. Konspekt lekcji bibliotecznej w
Transkrypt
ŹRÓDŁA INFORMACJI NAUKOWEJ. Konspekt lekcji bibliotecznej w
1 ŹRÓDŁA INFORMACJI NAUKOWEJ. Konspekt lekcji bibliotecznej w klasie II liceum Magdalena Ciecierska, Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu Temat: Źródła informacji naukowej Czas trwania lekcji: 45 minut Cele operacyjne: 1. Na poziomie wiadomości uczeń po lekcji powinien: a. Znać podstawowe źródła informacji naukowej b. Wiedzieć, czym są dokumenty i znać ich podział c. Wyjaśnić różnicę między rodzajami dokumentów 2. Na poziomie umiejętności uczeń powinien: a. Mieć rozeznanie w przydatności i mnogości źródeł informacji Nawyki: Kształtowanie potrzeby korzystania ze źródeł informacji naukowej Kształtowanie umiejętności wykorzystywania wielorakich rodzajów informacji Metoda: • podająca, • poglądowa. Pomoce dydaktyczne: • Plansza z podziałem źródeł informacji naukowej, • Plansza z podziałem źródeł dokumentalnych, • Plansza z podziałem źródeł niedokumentalnych, • Wydawnictwo zwarte z odbitkami ksero jego fragmentów, • Czasopismo, • CD-ROM, • Dyskietka, • Wideokaseta, • Bibliografia Historii Polski, • Przewodnik Bibliograficzny, • Karty z Kartoteki Zagadnieniowej. Przebieg lekcji: Przywitanie uczniów w Wydziale Informacyjno-Bibliograficznym. 1. Część wstępna: a. Kilka słów o Wydziale b. Co znajduje się w Wydziale: Bibliografie Kartoteki zagadnieniowe zawierające opisy artykułów z czasopism 2 Księgozbiór podręczny Wydziału Zestawienia bibliograficzne Bazy Komputerowe c. Kto korzysta z Wydziału: Nauczyciele Studenci Uczniowie klas maturalnych 2. Część główna: Na lekcji uczniowie dowiedzą się, czym jest źródło informacji i dokument. Poznają ich różnorodność. Obejrzą niektóre typy dokumentów w celu utrwalenia wiadomości. Poznają czym jest niedokumentalne źródło informacji. Źródła informacji Co to są źródła informacji? (Luźna rozmowa z uczniami, następnie odczytanie definicji.) "...miejsce (system, organizację, imprezę, okoliczności itp.), w którym powstaje lub znajduje się informacja przeznaczona do rozpowszechniania, albo dokument, w którym zawarta jest informacja." Nauczyciel pokazuje uczniom plansze z podziałem źródeł informacji i omawia ją. 1. Dokumentalne 2. Niedokumentalne Źródło dokumentalne Nauczyciel tłumaczy, czym jest dokument. (Luźna rozmowa, potem definicja). "Przedmiot materialny zawierający utrwaloną informację przeznaczoną do przekazywania w czasie i przestrzeni". Nauczyciel pokazuje i omawia plansze z podziałem dokumentalnych źródeł informacji: 3. Dokument pierwotny Definicja: Jest wytworem myśli ludzkiej i "posiada formę, w jakiej go autor sporządził i przewidział". 4. Dokument wtórny Definicja: "Jest sporządzony z dokumentu pierwotnego lub pochodnego i odzwierciedla pełne i niezmienne jego cechy pod względem treści, a często i formy" (foto, kserokopie, skan dokumentu pierwotnego). 5. Dokument pochodny Definicja: "Sporządzony na podstawie dokumentu pierwotnego lub wtórnego w drodze opracowania wg określonych zasad i przedstawia informację o dokumencie pierwotnym i jego zawartości. Dokumenty pochodne nazywane są również narzędziami informacji." Nauczyciel wskazuje na przydatność dokumentów pochodnych tj. bibliografii, kartotek zagadnieniowych. W czasie omawiania planszy uczniowie otrzymują do wglądu przykłady poszczególnych rodzajów dokumentów. Źródło niedokumentalne Nauczyciel tłumaczy istotę źródła niedokumentalnego. 3 Definicja: "Organizacje i systemy informacyjne, osobiste kontakty, rozmowy, prelekcje na konferencjach i kongresach, wykłady na kursach, szkoleniach, lekcje, obserwacje i spostrzeżenia, komunikaty radiowe, obrazy telewizyjne itp. Podstawową cechę stanowi fakt, że przekazywana informacja nie jest pod żadną postacią utrwalona materialnie, a przechodzi bezpośrednio ze źródła informacji do jej odbiorcy". Nauczyciel pokazuje i omawia plansze z podziałem źródeł niedokumentalnych wskazując na różnicę między źródłami: 6. Niedokumentalne zespołowe (nauczyciel wskazuje na konferencje, wykłady, prelekcje, zjazdy, targi, sympozja), 7. Niedokumentalne indywidualne (wymienia tu kontakty osobiste, rozmowy) . 3. Zebranie i utrwalenie wiadomości Pytania: 0. Jakie źródła informacji dokumentalnej poznaliśmy na dzisiejszej lekcji? 1. Jakie rozróżniamy rodzaje źródeł informacji niedokumentalnej? 2. Na czym polega przydatność dokumentów pochodnych? 4. Zadanie domowe W oparciu o przedstawione na lekcji informacje wyszukać w księgozbiorze domowym dwa rodzaje źródeł informacji dokumentalnej. Literatura: 1. Piróg W.: Zagadnienia informacji i dokumentacji naukowej. Warszawa, 1977 2. Poradnik pracownika informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej. Warszawa, 1977