Scenariusz zajęcia dla grupy dzieci 5

Transkrypt

Scenariusz zajęcia dla grupy dzieci 5
Scenariusz zajęcia dla grupy dzieci 5 -letnich
z edukacji matematycznej
Temat : ,,Na wiejskim podwórku”- ptaki hodowlane
Cele ogólne:




rozróżnianie i nazywanie ptaków hodowanych w gospodarstwie domowym
dzielenie ptaków domowych na : grzebiące i pływające
kształcenie umiejętności liczenia , szacowania na oko, porównywania
rozwijanie umiejętności pracy w zespole
Cele szczegółowe:






dziecko wie dlaczego człowiek hoduje ptaki
dziecko rozpoznaje ptaki hodowane przez człowieka od innych
dziecko zna korzyści wypływające z hodowli ptaków ( jaja, mięso,pierze)
dziecko potrafi tworzyć zbiory
dziecko potrafi przeliczyć zbiory i porównać ich liczebność
dziecko aktywnie współpracuje z grupą
Metody:
 słowna – rozmowa
 oglądowa – obserwacji i pokazu
 czynna – zadań stawianych dziecku i samodzielnych doświadczeń
Pomoce :




magnetofon
płyty CD z nagraniami odgłosów ptaków , piosenki
ilustracje z różnymi gatunkami ptaków ,taśma ,liczmany
zagadki
Przebieg zajęcia :
 Zabawa integracyjna do piosenki ,,Spacer kaczuszki” - dzieci poruszają się po
kole ilustrując ruchem treść piosenki.
 Rozwiązywanie zagadek.
 Wyszukiwanie ptaków hodowanych przez człowieka pośród innych ilustracji.
 Korzyści wynikające z hodowli ptaków domowych ( jaja,mięso,pióra)pożywienie i ciepłe przykrycie np. : kołdry puchowe , poduszki.
 Rozdanie dzieciom emblematów z podobizną ptaków dorosłych i piskląt .
 Zabawa ruchowa z wykorzystaniem nagrania muzycznego ,,Kwoka” - dzieci
wykonują taniec naśladując swoją mamę np. kwoka grzebie w ziemi ,dziobie
ziarno, nastrosza piórka , rozgląda się, macha skrzydełkami, itp.
 Dzieci siadają w kole – układają zbiory z wykorzystaniem sylwet ptaków jako
liczmanów , szacują na oko ,przeliczają , układają według wzrastającej ilości i
odwrotnie poprzez przykładanie .
 Podział ptaków na dwa zbiory: ptaki grzebiące i pływające – dzieci dzielą się
dwa koła ( kury i indyki) i ( kaczki i gęsi ).
 Taniec na zakończenie zajęć - ,,Kaczuszki”
Załącznik – zagadki
Głośno gdacze wśród podwórka, kto to taki? ( kurka )
Choć ma grzebień, to się nim nie czesze ? ( kogut)
Lubi wodę ,krzywe nóżki ma ,gdy się zgubi , szuka mamy krzycząc głośno kwa kwa
- ( kaczka )
Tłuściutka ,wspaniała kroczy jak biała dama, piórami okryta jest jednak głupia i
kwita ( gęś)
Koralami obwieszony ,miota się na wszystkie strony, ogon pięknie rozpostarty z tym
ptaszyskiem to nie żarty ? ( indyk )
Opracowała: Sabina Jendrysik

Podobne dokumenty