Segregacja odpadów - zajęcia wprowadzające do

Transkrypt

Segregacja odpadów - zajęcia wprowadzające do
SCENARIUSZ WARSZTATU DLA KLAS I-III
TEMAT: SEGREGACJA ODPADÓW. ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE DO
„SPRZĄTANIA ŚWIATA”
ZAJĘCIA OTWARTE
Data:
15 września 2006r.
(warsztat przeprowadzony dwukrotnie)
Miejsce: Szkoła Podstawowa w Przeźmierowie
duża sala lekcyjna
Uczestnicy: uczniowie klas IC I IIB
uczniowie klasy IIA i III B
Autorzy scenariusza i prowadzący: Aleksandra Dutkiewicz
Mariola Zimna
Temat: Segregacja odpadów. Zajęcia wprowadzające do przeprowadzenia
„sprzątania świata”.
Cel główny:
Uświadomienie dzieciom konieczności segregacji odpadów
Cele operacyjne:
Uczeń:
- rozumie pojęcie „śmieć”
- rozumie pojęcie segregacja
- rozumie potrzebę segregowania śmieci
- rozróżnia kolory pojemników do poszczególnych śmieci
- wrzuca śmieci do odpowiednich pojemników
- wyrabia nawyk zbierania surowców wtórnych
- potrafi zgodnie pracować w grupie
- rozumie konieczność wprowadzenia kolorowych pojemników do
segregacji śmieci w szkole
- zna znaczenie ochrony środowiska dla życia i zdrowia człowieka
Metody:
podająca: rozmowa, pogadanka, pokaz,
praktyczna: ćwiczenia praktyczne, doświadczenie, wypełnienie karty pracy
aktywizująca: burza mózgów, dyskusja
Formy: praca z wszystkimi uczniami, praca w grupach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: kolorowe pojemniki do segregacji odpadów, różne śmieci,
sznurek, plansze n/t segregowania odpadów, kolorowe karteczki dla każdego
ucznia ( niebieska, zielona, żółta, biała), napis „Świat sam sobie nie da rady,
segregujmy więc odpady”, karta pracy
PRZEBIEG WARSZTATU
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Podanie informacji n/t akcji „Sprzątanie świata”
-krótka historia zorganizowania akcji
-termin ( 15-17 IX)
-tegoroczne hasło „Świat sam sobie nie da rady, segregujmy więc
odpady”
2. Wyjaśnienie pojęcia „śmieć” ( nauczyciel na oczach dzieci wyrzuca swój
ulubiony piórnik; dyskusja, czy stał się on już śmieciem? Czy będzie nim,
gdy go wyjmie i znów zacznie używać?
po krótkiej rozmowie ustalamy, że śmieciem jest każda rzecz, która jest
niepotrzebna ; nawet nasza ulubiona zabawka, maskotka, długopis, gdy ją
wyrzucimy, staje się śmieciem)
3. Pogadanka n/t odpadów domowych
-Ile śmieci produkujemy w rodzinie?
-Gdzie je wyrzucamy?
- Jak często opróżniamy kubeł?
- Co się ze śmieciami dzieje dalej?
( wniosek: śmieci produkujemy bardzo dużo; odpady wędrują na
wysypisko)
4. Przeprowadzenie doświadczenia „Czy możliwe jest posprzątanie
świata?” ( praca w grupach)
Każda grupa robi pętlę ze sznurka-Ziemię ; rozsypujemy na niej odpady,
a mieszkańcy Ziemi starają się je uprzątnąć, ale nie wolno im wyjść z
nimi poza okrąg; dzieci przesuwają tylko śmieci z miejsca na miejsce;
Wniosek: Ziemi nie da się posprzątać. Musimy zrobić wszystko, żeby
śmieci było mniej.
II .CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Zorganizowanie banku pomysłów, co zrobić, aby śmieci było mniej?
(praca w grupach; każda grupa podaje pomysł)
- kupowanie mniej
- kupowanie w materiałach ekologicznych
- kupowanie rzeczy wielokrotnego użytku
- przekazywanie niepotrzebnych rzeczy innym
- segregowanie
- przerabianie
2. Wyjaśnienie pojęcia segregacja.
Ustalenie, do jakich pojemników wrzucamy śmieci (pokaz; nauczyciel w
rękawiczkach wrzuca odpady do oryginalnych pojemników i tłumaczy
segregację)
Pojemniki niebieskie – papier
Pojemniki żołte- plastik i metal
Pojemniki białe – szkło bezbarwne
Pojemniki zielone – szkło kolorowe
3. Praktyczna segregacja śmieci
Ćwiczenie I- nauczyciel pokazuje dowolny odpad, a dzieci podnoszą karteczkę
z kolorem pojemnika, do którego wrzucą śmieć
Ćwiczenie II- dzieci indywidualnie wrzucają odpady do odpowiednich
pojemników
Ćwiczenie III- (praca w grupach; grupy dostają worki z odpadami , rękawiczki
i muszą prawidłowo posegregować śmieci, zbiory oznaczają kolorowymi
karteczkami).
Sprawdzenie zadania, omówienie niejasności.
Ćwiczenie IV- wypełnienie karty pracy (kolorowanie pojemników na śmieci;
dopasowywanie odpadów do pojemników)
4. Rozmowa n/t segregacji śmieci w naszej szkole.
Wniosek:
- w naszej szkole nie prowadzi się selekcji śmieci
- deklaracja napisania prośby do dyrekcji o zakup pojemników do
segregacji śmieci
- zachęcenie, by w klasach oznaczyć kosze w celu praktycznej nauki
segregacji odpadów
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
1.
2.
-
Podsumowanie i ustna ocena zajęć.
Podanie zadania dla klas:
segregujcie śmieci w klasach w odpowiednio oznaczonych koszach
zachęcajcie do segregacji w domach
w najbliższym tygodniu posprzątajcie segregując śmieci wyznaczony
odcinek wokół szkoły
3. Podziękowanie przybyłym nauczycielom, pani v-ce dyrektor oraz
zaproszonym klasom.

Podobne dokumenty