Paulina Krześniak - Kino Nowe Horyzonty

Transkrypt

Paulina Krześniak - Kino Nowe Horyzonty
Indianin
reż. Ineke Houtman
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
DLA NAUCZYCIELI
SPIS TREŚCI
1.
2.
Informacje o filmie. (str. 2)
Scenariusz lekcji. (str. 3)
Temat: Nie każdy Steggerda musi mied długie nogi.
3. Załącznik 1: Karta pracy. (str. 6)
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
INFORMACJE O FILMIE
NOTA O FILMIE
Tytuł oryginalny: De indiaan
Kraj i rok produkcji: Holandia 2009
Reżyseria: Ineke Houtman
Scenariusz: Nynke Klompmaker
Występują: Matthias den Besten, Claire Lapadu, David Verbaas
czas trwania: 66 minut
STRESZCZENIE
Koos chciałby wyglądad dokładnie tak, jak jego typowo holenderski ojciec, ale nie jest łatwe... Chłopiec
pochodzi z Peru i został adoptowany jako niemowlę, dlatego wygląda zupełnie inaczej niż wszyscy
wokoło – ma ciemną karnację, jest niższy od rówieśników. Rodzice Kosa spodziewają się narodzin
drugiego dziecka. Chłopiec martwi się, że jego brat lub siostra będzie do nich podobny. Bohater stara się,
jeszcze przez narodzinami dziecka, upodobnid wyglądem do taty. Farbuje włosy na blond, aby byd
wyższym wisi na drzewie z ciężarkami u stóp. Wszystko to na nic – Koos nadal nie jest zadowolony ze
swojego wyglądu. Jego nastawienie zmienia się, gdy pewnego dnia spotyka na ulicy indiaoskiego chłopca,
który razem z ojcem i kuzynami gra na dziwnych instrumentach przed wejściem do supermarketu. Dzięki
temu spotkaniu odkrywa, że on również ma indiaoskie korzenie i nieco wbrew woli rodziców postanawia
zrobid wszystko, by wyglądad i zachowywad się dokładnie tak, jak… Indianie z Peru.
2
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
SCENARIUSZ LEKCJI
Opracowała: Paulina Krześniak
Temat: Nie każdy Steggerda musi mieć długie nogi.
CELE LEKCJI







rozwijanie w uczniach wrażliwości estetycznej przez kontakt ze sztuką filmową;
zachęcenie uczniów do rozmowy na poruszane w filmie tematy (adopcja, poczucie odmienności
dziecka urodzonego w innej części świata, zmiana, jaką wprowadzają narodziny młodszego
rodzeostwa);
rozwijanie w uczniach umiejętności pracy z mapą: lokalizowania na politycznej mapie świata
wskazanych paostw, w szczególności zaś kraju pochodzenia;
kształcenie umiejętności wczuwania się w sytuację kogoś innego i odczytywania jego emocji;
kształcenie umiejętności przedstawiania swoich poglądów;
rozwijanie w uczniach umiejętności uważnego słuchania;
rozwijanie wyobraźni.
METODY I FORMY PRACY



pogadanka,
mapa myśli,
karta pracy: dwiczenie z mapą, dwiczenie pisemne.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
1. Indianin, reż. Ineke Houtman, Holandia 2009.
2. Karty pracy dla wszystkich uczniów.
CZAS
1 godzina lekcyjna
PRZEBIEG LEKCJI
1. Wprowadzenie: Nauczyciel przywołuje pierwsze słowa wypowiadane przez tytułowego bohatera
filmu: Większośd dzieci wychodzi z brzucha swojej mamy. Ja wyszedłem z samolotu i pyta
uczniów, jak je rozumieją. Prowadzący nakierowuje dzieci na odpowiedź, że chłopiec jest
Peruwiaoczykiem, który jako niemowlę został adoptowany przez holenderską rodzinę
Steggerda. Koos wraz ze Steggerdami przyleciał z Peru samolotem.
2. Karta pracy: Dzieci z pomocą nauczyciela zaznaczają na politycznej mapie świata Holandię, Peru
oraz Polskę (polecenie 1 z karty pracy). Jeśli któreś dziecko urodziło się w innym kraju,
nauczyciel pomaga mu odszukad go na mapie i prosi, aby także został on zaznaczony.
3
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
3. Pogadanka. Nauczyciel zwraca uwagę dzieci, że Peru i Holandia to kraje leżące bardzo daleko od
siebie, na dwóch różnych kontynentach. Dzielą je tysiące kilometrów. Peru ma zupełnie inny
klimat niż Holandia, inaczej wyglądają także mieszkaocy tych krajów. Prowadzący pyta:
 co różni Koosa od Steggerdów? (czarne włosy i ciemna karnacja, niski wzrost, fakt, że nie
umie pływad)
 co chłopiec robi, żeby upodobnid się do swoich adopcyjnych rodziców? (z pomocą
koleżanki – Lisy farbuje włosy, zawiesza sobie ciężarki u stóp, żeby wydłużyd nogi)
 dzięki czemu Koos odkrywa, że jest Indianinem? (dzięki przypadkowo spotkanej grupie
muzyków z Peru)
Podsumowując to, co zostało powiedziane, nauczyciel podkreśla, że kryzys tożsamości chłopca
oraz jest niepokój potęgowany jest przez wiadomośd o ciąży matki. Koos boi się, że rodzice,
którzy długo nie mogli mied dziecka, pod wpływem jego narodzin przestaną kochad swojego
adoptowanego syna. Rozmowy Steggerdów o szczęściu, jakie ich niespodziewanie spotkało, czy
o tym, do kogo podobne będzie dziecko, sprawiają, że Koos coraz bardziej odsuwa się od
rodziców. Jednocześnie coraz częściej odwiedza muzyków z Peru i zaprzyjaźnia się z jednym z
nich – swoim rówieśnikiem. Chłopiec zaczyna się interesowad krajem swojego pochodzenia.
4. Mapa myśli: Nauczyciel pyta dzieci, co Koos mógł czud w omawianym wcześniej momencie,
kiedy odkrył, że jest Indianinem i dowiedział się, że będzie mied rodzeostwo. Propozycje dzieci
zapisywane są na tablicy w postaci mapy myśli.
Co mógł czud
Koos?
Możliwe propozycje uczniów: niepokój, zazdrośd, zaciekawienie, smutek, fascynacja, złośd,
osamotnienie, izolacja, tęsknota…
5. Pogadanka: Nauczyciel pyta dzieci, czy imię Koos zostało tytułowemu bohaterowi nadane
w Peru, czy też w Holandii? Ważne jest, aby powiedziane zostało, że Koos to imię holenderskie.
W Peru imię nadaje się dziecku dopiero po kilku latach tak, by do niego pasowało. Aby Koos
mógł poznad swoje peruwiaoskie imię, jeden z przyjezdnych muzyków daje mu spełniającą
życzenia laleczkę Ekeko.
6. Karta pracy: Prowadzący pyta dzieci, o co każde z nich poprosiłoby laleczkę Ekeko, gdyby ją
miało. Uczniowie proszeni są o wykonanie polecenia 2 z kart pracy. Wybrani lub chętni
uczniowie czytają swoje odpowiedzi.
7. Dyskusja: Aby byd prawdziwym Indianinem, Koos przechodzi liczne trudne próby. Staje się dzięki
temu bardziej pewny siebie. Gdy zbliża się czas porodu, chłopiec postanawia wyruszyd do Peru.
W tym celu wypływa łodzią na jezioro. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, czy jest to ich
zdaniem rozsądne. Warto zachęcad dzieci do dyskusji i formułowania własnych sądów, np.
 nie było to rozsądne, bo Koos nie miał szans dopłynąd do Peru, naraził się natomiast na
niebezpieczeostwo
4
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

nie było to rozsądne, ale można zrozumied, dlaczego tak postąpił: chciał poznad kraj
swoich przodków, czuł się niekochany przez Steggerdów
8. Karta pracy: Szczęściem w nieszczęściu jest to, że kiedy Koos wpada do wody, dziwnym trafem
znajduje w niej kryjący jego peruwiaoskie imię rulon, po który wcześniej nie miał odwagi
zanurkowad. Jest to imię Jaku. Nie dowiadujemy się z filmu, jakie jest jego znaczenie, ale warto
się zastanowid i zaproponowad własne znaczenie imienia. Uczniowie proszeni są o wykonanie
polecenia 3 z kart pracy.
9. Podsumowanie: Nauczyciel zamyka wszystkie otwarte podczas lekcji wątki. Warto w tym
miejscu zwrócid uwagę, że Jaku wydaje się imieniem podobnym do imienia Jakobus, które nosi
pan Steggerda. Ojciec mówi o tym chłopcu pod koniec filmu i jest to tylko przypieczętowaniem
rodzinnych relacji, które łączą Koosa/Jaku ze Steggerdami niezależnie od tego, że w ich żyłach
płynie inna krew.
PRACA DOMOWA
Znajdź informacje o swoich przodkach. Zapisz wszystko, czego dowiedziałeś się o swoim najdawniejszym
przodku.
5
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Załącznik 1: Karta pracy
Zadanie 1. Zaznacz na mapie świata Holandię, w której mieszka rodzina Steggerda, oraz Peru, skąd pochodzi mały Koos.
Zaznacz także kraj, w którym mieszkasz i kraj, w którym się urodziłeś(-aś). Czy to ten sam kraj?
Zadanie 2. Gdybyś mógł/mogła, o co poprosiłbyś/poprosiłabyś laleczkę Ekeko? Wypisz kilka próśb.
Ekeko
Zadanie 3. Jak myślisz, jakie znaczenie może mied imię Jaku? Zapisz swoją propozycję.
..................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................
6
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Podobne dokumenty