Scenariusz lekcji Organizujemy i przeprowadzamy grę

Transkrypt

Scenariusz lekcji Organizujemy i przeprowadzamy grę
Scenariusz z wychowania fizycznego w klasie VI
Temat zajęć: Organizujemy i przeprowadzamy grę „Kwadrant”
Zadania:
1. Poznajemy przepisy gry w „ Mini kwadranta”
2. Kształcimy szybkość poruszania się, zwinność, zręczność, siłę
3. Współpracujemy w grupie, znamy zasady fair-play.
Cele:
1.Propagowanie gier i zabaw rekreacyjnych
2.Aktywne spędzanie czasu wolnego
3. Rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej
Wiadomości:
 Uczeń przypomina zasady organizacji oraz system nagród i kar w grze :Kwadrant”
Umiejętności:
 Uczeń doskonali swoją szybkość, zwinność, zręczność i siłę
 Rozwija umiejętność odbicia piłki kijem palantowym, chwytu piłki oburącz lub
jednorącz
 Potrafi zorganizować i przeprowadzić grę w „Mini kwadranta”
Kształtowanie postaw:
 Współdziałanie w zespole
 Świadome uczestnictwo w zajęciach
 Gra „fair-play”
Miejsce: boisko „Orlik”
Przybory: pachołki, kije do kwadranta, piłeczki, piłka siatkowa, gwizdek
Tok lekcji
Część wstępna
1. Zbiórka w dwuszeregu.
2. Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć
3. Podanie celu lekcji. Rozmowa na temat zabaw dzieci w czasie wolnym od nauki
4. Zabawa o charakterze ożywiającym (znana, lubiana)
„Berek z piłką”. W zabawie biorą udział wszystkie dzieci. Dwie osoby posiadają
piłkę. Ich zadaniem jest podawać ją między sobą aby zbliżyć się do uciekającego i dotknąć go
piłką. Nie wolno wykonać z piłką więcej niż trzy kroki. Uczeń dotknięty schodzi z boiska.
Zabawę powtarzamy wyznaczając inne osoby do berka.
Część przygotowująca
Ćwiczenia gimnastyczne:

Krążenia ramion w przód, w tył

Naprzemienna praca ramion w przód i w tył

Skłony tułowia w przód, w bok, skrętoskłony

Krążenie bioder, głowy 9(tak-tak, nie-nie)

Krok odstawno-dostawny pomiędzy pachołkami

Marsz z wysokim unoszeniem nóg

Podania i chwyty piłeczki palantowej w czwórkach

Podbijanie piłeczki do osoby naprzeciw, prawidłowy chwyt i odrzut w kierunku
linii
Część główna
Gra drużynowa „Kwadrant”
Omówienie zasad gry.
Wyznaczenie osób do roli sędziego.
Podział klasy na dwa zespoły. Jedna drużyna w gnieździe, druga na polu walki. Pierwszy
gracz drużyny będącej w gnieździe, wchodzi do półkola i podbija piłkę w taki sposób, aby
upadła na pole walki lub poza jej obrębem. Gdy mu się to uda, zostawia palant w półkolach.
Sam zaś biegnie po wyznaczonej trasie do momentu usłyszenia gwizdka. Na sygnał musi
zatrzymać się przy najbliższym pachołku. Jeśli usłyszy gwizdek w momencie, kiedy znajduje
się pomiędzy pachołkami, wraca się do poprzedniego. Jeśli graczowi uda się obiec boisko i
wrócić na pole wybijania, zdobywa on punkt dla swojej drużyny. Drużyna w polu ma za
zadanie schwycić piłkę i jak najszybciej odrzucić do gniazda. Zmiana pól następuje, gdy:
wszyscy gracze drużyny podbijającej podbili piłkę jeden raz lub gracz z drużyny znajdującej
się na polu walki schwyci piłkę prawą lub lewą ręką tzw. Kampa. Jeden punkt zdobywa
zawodnik, który obiegnie wyznaczone boisko. Dwa punkty – złapanie piłki prawą ręką, trzy –
złapanie piłki lewą ręką. Zwycięża drużyna, która zdobędzie większą liczbę punktów. Czas
gry – 30 min.
Część końcowa.
1. Ćwiczenia uspokajające.
Siad skrzyżny, RR w pozycji „skrzydełek”. Dłonie zaciśnięte w pięść, palce wskazujące
ustawione pionowo. Wdech nosem ze skrętem głowy w bok, a następnie dmuchnięcie na
palec, jakby gasiło się świeczkę. W czasie ćwiczenia powinna być zachowana postawa
skorygowana.
2.
Omówienie zajęć.
Wyróżnienie najlepszych zawodników.
Zachęcenie dzieci do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu.
Opracowała:
Elżbieta Siarkowska

Podobne dokumenty