Tutaj można pobrać konspekt w formacie PDF

Transkrypt

Tutaj można pobrać konspekt w formacie PDF
Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum
Autor: Wioletta Rafałowicz
Temat: Największa jest miłość - „Hymn o miłości” Św. Pawła.
Cele lekcji: uczeń
 określa postawę podmiotu lirycznego, formę wypowiedzi lirycznej,
 zna pojęcia: liryka bezpośrednia, hymn, personifikacja, anafora,
 określa funkcję personifikacji,
 gromadzi epitety do pojęcia „miłość”,
 poprawnie zapisuje „nie” z czasownikami, zna zasadę ortograficzną,
 wyodrębnia części wiersza i formułuje kryterium,
 cytuje fragmenty wiersza, potrafi prawidłowo zapisać cytat,
 uzupełnia schemat (mapę mentalną),
 określa skutki posługiwania się darami bez miłości,
 dostrzega wartości wpisane w teksty kultury.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, w parach.
Metody: zajęć praktycznych, problemowa, heurystyczna, mapa mentalna.
Środki dydaktyczne: teksty „Hymnu o miłości” powielone na ksero, karty pracy
dla uczniów.
Zasady: poglądowości, świadomości i aktywności uczniów, trwałości wiedzy
uczniów, wiązania teorii z praktyką.
Standardy: I.1, 2,4,7; II.2,5,6.
Korelacja : z religią.
Strona
1
Ścieżka przedmiotowa: edukacja filozoficzna (poznaje system wartości, określa
potrzeby duchowe człowieka).
Przebieg lekcji
1. Wprowadzenie
a) Uczniowie przerysowują z tablicy schemat
Strona
2. Część zasadnicza
a) Nauczyciel objaśnia, że „Hymn o miłości” to:
 fragment pierwszego listu do Koryntian Św. Pawła z „Pisma
Świętego” (1Kor13;1-13); Uczeń zdolny szuka fragmentu w „Piśmie
Świętym” według skrótu,
 pieśń pochwalna,
 próba wytłumaczenia, czym jest miłość,
 zdefiniowanie uczucia,
 wyliczenie cech miłości,
2
b) Nauczyciel podaje zbiór wartości: miłość, prawda, piękno, wiedza, talenty,
bogactwo, dobroczynność, sława, kariera, poświęcenie, honor.
c) Uczniowie zastanawiają się, które z podanych wartości uważają za
najważniejsze. W centrum wpisują wartość najważniejszą, następnie
drugorzędną, dalej pozostałe.
d) Porównanie wyników pracy. Gdzie na schemacie znajduje się miłość? Jakie
nasuwają się wnioski?
e) Zapisanie tematu lekcji i uświadomienie celów lekcji.
f) Uczniowie wymieniają utwory, w których tematem wiodącym jest miłość.
g) Wspólne wynotowanie epitetów określających miłość, np. rodzicielska,
wzajemna, własna.
b)
c)







 inaczej: „Pieśń nad pieśniami Nowego Testamentu”,
 czytanie mszalne, często towarzyszy obrządkowi zawarcia związku
małżeńskiego w kościołach chrześcijańskich,
 owoc podróży misyjnej Św. Pawła do Koryntu, odbytej
prawdopodobnie w 51 i 52 roku (18 miesięcy).
Nauczyciel rozdaje teksty uczniom (brak ich w podręczniku, a utwór
znajduje się w zestawie lektur dla uczniów gimnazjum). Uczniowie czytają
tekst po cichu. Jeden z uczniów czyta tekst głośno.
Nauczyciel różnicuje zadania według stopnia trudności. Wyznacza zadania
uczniom, którzy poradzą sobie z ich wykonaniem. Uczniowie określają:
podmiot liryczny, formę wypowiedzi podmiotu lirycznego (Św. Paweł;
emocjonalny ton wypowiedzi, 1 osoba, tryb przypuszczający, łagodna
perswazja, przekonywanie; upersonifikowanie miłości),
budowę utworu ( dwie części, I- kolejność charyzmatów względem ich
coraz większej wartości: od daru mówienia językami, przez dary
intelektualne i odnoszące się do wiary, po dar bezinteresownego czynienia
dobra; II- wymienia cechy i zalety prawdziwej miłości, wyszczególnia
cnoty, które stanowią zarówno przyczynę, jak i skutek miłości: cierpliwość,
przebaczenie, pokora, chęć czynienia dobra),
definiują miłość według Św. Pawła (podają cechy miłości, przytaczają
cytaty),
środki, jakimi posługuje się Św. Paweł, chcąc podkreślić znaczenie miłości :
personifikacja, anafora, wyliczenia,
gatunek: hymn- gatunek liryczny, wyraża wzniosłe uczucia, pochwałę, sławi
idee i wartości, ma uroczysty charakter i podniosły ton.
wynotowują sformułowania zawierające przeczenie „nie”, wyjaśniają zasadę
pisowni partykuły „nie” z czasownikami,
typ liryki: bezpośrednia.
d) Praca w grupach dwuosobowych ( w parach). Nauczyciel wyznacza czas
na wykonanie zadania. Uczniowie wykonują zadania z karty pracy.
Strona
3
3. Podsumowanie
Mapa mentalna- uczniowie uzupełniają:
Miłość jest większa niż…
4. Zad. domowe
„Największa jest miłość”- rozwiń myśl Św. Pawła w dowolnej formie
literackiej bądź poetyckiej.
Karta pracy
1. Uzupełnij:
I. GDYBYM MÓWIŁ JĘZYKAMI LUDZI I ANIOŁÓW, A MIŁOŚCI BYM NIE
MIAŁ, STAŁBYM SIĘ JAK MIEDŹ BRZĘCZĄCA, ALBO CYMBAŁ
BRZMIĄCY.
Dar:
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………
Skutek (bez miłości):
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………
II. GDYBYM TEŻ MIAŁ DAR PROROKOWANIA I ZNAŁ
WSZELKIE
TAJEMNICE, I POSIADAŁ WSZELKĄ WIEDZĘ, I WIARĘ TAKĄ, IŻBYM
GÓRY PRZENOSIŁ, A MIŁOŚCI BYM NIE MIAŁ, BYŁBYM NICZYM.
Dar:
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………
Skutek (bez miłości):
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………
III. GDYBYM ROZDAŁ NA JAŁMUŻNĘ CAŁĄ MAJĘTNOŚĆ MOJĄ, A
CIAŁO WYSTAWIŁ NA SPALENIE, LECZ MIŁOŚCI BYM NIE MIAŁ, NIC
MI NIE POMOŻE.
Strona
Skutek (bez miłości):
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………
4
Dar:
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………
2. Przytocz cytaty:
CECHY MIŁOŚCI
CYTATY
cierpliwość
…………………………………………………………………………………
wybaczenie
…………………………………………………………………………………
bezinteresowność
…………………………………………………………………………………
ufność
……………………………………………………………………………………
empatia
……………………………………………………………………
3. Uzupełnij tekst:
Podmiotem ………………….. jest… ……………, który wypowiada się w ……..
osobie trybu……………… … . Stosuje łagodną………… . Miłość
w utworze jest…………………. .
Utwór można podzielić na …….. części. W pierwszej podmiot liryczny
wymienia …………… względem ich coraz większej ………………. .
W drugiej Św.
Paweł wymienia zalety prawdziwej …………. , a są nimi:
………………………………………………………………………………………
Strona
jest pieśnią pochwalną na cześć miłości.
5
…………………… . Utwór to …………… , ponieważ sławi uznawane wartości,