Scenariusz imprezy prozdrowotnej

Transkrypt

Scenariusz imprezy prozdrowotnej
© by Monika Borkowska & Iwona Ostrowska
Scenariusz imprezy prozdrowotnej
„Zgadywanka terenowa”
Opracowanie: mgr Monika Borkowska i mgr Iwona Ostrowska
Opis zadania:
„Zgadywanka terenowa” jest imprezą prozdrowotną aktywizującą uczniów całej
szkoły, wszystkich nauczycieli i chętnych rodziców.
• Zabawa polega na pokonaniu trasy- szlakiem turystycznym oraz na rozwiązaniu
różnorodnych zadań znajdujących się na trasie.
• Startują całe klasy wraz z wychowawcą i jednym rodzicem. Drogę pokonują idąc.
• Drużyny startują w odstępach 5- cio minutowych.
• Klasa na starcie otrzymuje kartę startową, na której zaznaczone są poszczególne
zadania do wykonania. Zadania rozwiązuje cała klasa wraz z wychowawcą i rodzicem
lub wybrane osoby. Suma punktów zebranych przez klasę stanowi końcowy wynik
drużyny.
• Wyznaczone są trzy trasy do pokonania, dla klas I , II i III.
• Sędziami na stanowiskach z zadaniami są rodzice, nauczyciele nie mający
wychowawstwa oraz pracownicy szkoły; pielęgniarka szkolna, stażyści.
Cała impreza kończy się w jednym miejscu, gdzie łączą się wszystkie trasy
pokonywane przez poszczególne klasy. Na mecie (ośrodek wypoczynkowy) uczniowie mają
do wykonania dodatkowe zadanie. Przewidziane jest także zadanie dla wszystkich
wychowawców, które wpływa na ogólną punktację drużyny.
Na uroczystym podsumowaniu wręczane są dyplomy za poszczególne miejsca
w kategorii klas I, II i III.
Cele „Zgadywanki terenowej”
•
•
•
•
•
Kształtowanie postawy świadomego uczestnictwa uczniów, nauczycieli i rodziców w
różnych formach aktywności ruchowej i rekreacyjnej,
Aktywizacja rodziców oraz pomoc podczas organizacji imprez szkolnych,
Integracja zespołów klasowych, kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie,
Popularyzowanie aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu,
Poznawanie walorów turystycznych najbliższej okolicy.
Ilość osób biorących udział w zabawie:
•
•
•
•
400 uczniów Gimnazjum,
30 nauczycieli,
4 pracowników szkoły,
30 rodziców
Czas imprezy
•
4 godziny
wychowaniefizyczne.pl
© by Monika Borkowska & Iwona Ostrowska
Organizatorzy:
• nauczyciele wychowania fizycznego (zespół koordynujący),
• pielęgniarka szkolna,
• wychowawcy świetlicy
Przebieg imprezy:
9:00 – zbiórka wszystkich klas na boisku szkolnym – rozpoczęcie rywalizacji
międzyklasowej, przedstawienie sędziujących rodziców i nauczycieli,
9:15 – starty drużyn- drużyny startują na trzech szlakach turystycznych równolegle, osobno
klasy I, II i III
•
•
•
trasa dla klas I (kolor zielony)
trasa dla klas II (kolor czerwony)
trasa dla klas III (kolor żółty)
Zakończenie „Zgadywanki terenowej” przewidziane jest ok. godz. 13:00 na ośrodku
wypoczynkowym. Wcześniej przeprowadzana jest konkurencja dla nauczycieli oraz konkurs
na najlepszą piosenkę o szkole. Po uroczystym podsumowaniu rywalizacji wszystkie klasy
wraz z wychowawcami udają się do szkoły najkrótszym szlakiem.
Stanowiska w zgadywance terenowej
SKOKI NA ODLEGŁOŚĆ
W konkurencji bierze udział 10 osób wyznaczonych przez wychowawcę. Każda
z osób wykonuje skok obunóż z miejsca. Skoki są łączone. Suma wszystkich skoków
decyduje o wyniku końcowym drużyny. Orientacyjny czas przeznaczony na konkurencję – 5
minut.
W karcie startowej sędzia wpisuje wynik w metrach.
ANAGRAMY
Sędzia pokazuje drużynie kartkę z napisanym wyrazem, z którego cała klasa tworzy
jak największą ilość wyrazów. Utworzone wyrazy zapisuje jeden uczeń. Po upływie
wyznaczonego czasu oddaje kartkę sędziemu. Czas na wykonanie zadania – 1 minuta.
Sędzia w karcie startowej wpisuje ilość utworzonych wyrazów.
REBUSY
Wychowawca dzieli klasę na 3 grupy. Każda grupa otrzymuje 3 rebusy do rozwiązania.
Czas na rozwiązanie – 3 minuty.
Sędzia w karcie startowej wpisuje punkty:
• Za poprawne rozwiązanie 3 rebusów przez grupę – 5 pkt.
• Za poprawne rozwiązanie 2 rebusów przez grupę - 3 pkt.
• Za poprawne rozwiązanie 1 rebusu przez grupę – 1 pkt.
• Maksymalna ilość punktów do zdobycia przez całą klasę – 15
wychowaniefizyczne.pl
© by Monika Borkowska & Iwona Ostrowska
TRUDNE ODPOWIEDZI NA ŁATWE PYTANIA
Klasa odpowiada na 5 pytań.
Za prawidłową odpowiedź na każde pytanie drużyna otrzymuje 3 punkty.
Czas na odpowiedź – po 30 sekund na każde pytanie.
Po przeczytaniu pytania przez sędziego, cała klasa się konsultuje, a odpowiedzi udziela jedna
osoba.
ZADANIE MATEMATYCZNE
Wychowawca wybiera 3 osoby, z których każda osobno rozwiązuje to samo zadanie
matematyczne w czasie 1 minuty. Za prawidłowe rozwiązanie zadania i zmieszczenie się w
czasie, każda osoba dostaje 5 punktów.
Za prawidłowe rozwiązanie i przekroczenie czasu do 15 sekund osoba otrzymuje 2 punkty.
0 punktów za nieprawidłowe rozwiązanie lub przekroczenie czasu powyżej 15 sekund.
RZUTY DO CELU
W konkurencji bierze udział 14 uczniów i wychowawca. Każdy z odległości 3 metrów
rzuca jeden raz określonym przedmiotem do celu.
Sędzia w karcie startowej wpisuje ilość celnych rzutów.
ZADANIE DLA CHĘTNYCH DRUŻYN
Należy ułożyć piosenkę o naszej szkole i zaśpiewać ją na mecie na melodię „….”.
Drużyny oceniane są od 10 do 15 pkt.
ZADANIE DLA WYCHOWAWCÓW( konkurencja przeprowadzana na mecie)
W ciągu 1 minuty rakietą do tenisa należy podbić jak najwięcej razy
tenisową. Zadanie jest oceniane od 1 do 15 pkt.
piłeczkę
ZADANIE Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNE
(zadanie dla klas III –przeszkolonych z tego zakresu)
Na tym stanowisku uczniowie (pozoranci ) odgrywają scenkę wypadkową: Złamanie
nogi na szlaku i duży atak padaczki. Zdaniem 3-osobowej drużyny wyznaczonej przez
wychowawcę jest natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy przedlekarskiej
poszkodowanym w zastanej sytuacji. Sędziowie: nauczyciel wychowania fizycznego i
pielęgniarka szkolna oceniają drużynę a punktację zapisują we wcześniej przygotowanych
kartach ocen.
Punktacja: max 15 pkt.
wychowaniefizyczne.pl