TEMAT ZAJĘĆ: JAK POMÓC PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ? CELE
Transkrypt
TEMAT ZAJĘĆ: JAK POMÓC PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ? CELE
Autorka scenariusza: Iwona Zinka TEMAT ZAJĘĆ: JAK POMÓC PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ? SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Z DZIEĆMI Z KLAS II-III CELE OGÓLNE: - utrwalenie przez dzieci nazw i wyglądu oraz głosów ptaków zimujących w Polsce; - rozumienie potrzeby opiekowania się ptakami ze względu na trudne warunki bytowania; - wdrażanie do systematycznego dokarmiania ptaków w czasie zimy; - kształcenie odpowiedzialności i dokładności w podejmowanych czynnościach; - rozwijanie umiejętności plastycznych. CELE OPERACYJNE: Dziecko po zakończeniu zajęć: potrafi wymienić ptaki zimujące w Polsce; potrafi rozpoznać kilka gatunków ptaków po głosie i wyglądzie; obserwuje ptaki zimujące w Polsce, rozpoznaje je po głosie i wyglądzie, nazywa je; zdaje sobie sprawę ze znaczenia pomocy ludzi w dokarmianiu ptaków zimą; wie jaki pokarm należy podawać poszczególnym rodzajom ptaków; dba o estetykę przy wykonywaniu pracy plastycznej. METODY PRACY: czynna : - samodzielnych doświadczeń - zadań stawianych dzieciom - praktyczna działalność dzieci 1 słowna : - rozmowa kierowana - metoda żywego słowa - czytanie percepcyjna : - oparta na przeżywaniu i bezpośrednim spostrzeganiu poglądowa - multimedialna FORMY PRACY: - praca z całą grupą; - praca indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Plansze z ptakami odlatującymi na zimę i pozostającymi na zimę, dźwięki ptaków, sprzęt multimedialny, książka z opowiadaniem, gotowe karmy dla ptaków, karmnik, kartki, kredki, brokat, klej. PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Przywitanie uczniów. 2. Wprowadzenie do tematu zajęć - przeczytanie opowiadania „Jaskółka i traszka” z książki „Cztery pory baśni” - „Jesień” Włodzimierza Dulemby. 3. Prezentacja plansz z ptakami odlatującymi na zimę i zimującymi w Polsce. Odczytywanie nazw ptaków przez dzieci. 4. Prezentacja multimedialna i zabawa zgaduj zgadula: Czy rozpoznasz głos ptaka? Podpowiedzią były slajdy z ptakami. 2 5. Czytanie opowiadania przez wybrane dziecko pt.: „Prezent dla sikorek” . 6. Burza mózgów – dzieci odpowiadają kiedy i dlaczego dokarmiamy ptaki, co ptakom szkodzi. 7. Nauczyciel podsumowuje informacje na ten temat. 8. Omówienie prostych sposobów na przygotowanie karmy dla ptaków. 9. Pokazanie dzieciom różnych rodzajów karm dla ptaków i przykładowych karmników (również slajdy). 10. Słuchanie ostatniego opowiadania „Ptasi bufet” i w trakcie wykonywanie pracy plastycznej przez dzieci: „Mój skrzydlaty przyjaciel”. 11. Porządkowanie miejsc pracy. 12. Podsumowanie i zakończenie zajęć. 13. Wystawa prac. 3