konspekt_lekcji_Anna..

Transkrypt

konspekt_lekcji_Anna..
Wykorzystanie technologii informacyjno-komputerowych w szkole może odbywać się
w różny sposób. Jeżeli mamy możliwość przeprowadzenia lekcji w pracowni informatycznej
i uczniowie wszyscy mają dostęp do komputerów – można tak zaplanować lekcję, aby
uczniowie wchodząc do Internetu mogli poszukiwać potrzebnych w czasie lekcji materiałów
źródłowych. Np. jeżeli mamy lekcję o wskaźnikach demograficznych, uczniowie mogą
poszukać informacji dotyczących liczby urodzeń i zgonów w swoim mieście, województwie,
wybranych krajach… Następnie mogą na ich podstawie obliczyć przyrost naturalny. Strony
statystyczne dostarczają nam nowszych danych niż podręcznik czy atlas (np. strona
www.stat.gov.pl).
Jeżeli nauczyciel ma w swojej pracowni tablicę multimedialną, może również
uatrakcyjnić uczniom pracę na lekcji. Najczęściej jednak nauczyciel może dysponować
jednym komputerem i rzutnikiem – powinien więc umieć wcześniej przygotować prezentacje
do lekcji, wybrać odpowiednie materiały, których nie ma w podręczniku, przygotować np.
interesującą pracę domową itd… Wymaga to od nauczyciela czasu na przygotowanie takiej
lekcji. Początki są trudne, jednak przygotowany materiał przeważnie możemy wykorzystać na
innej lekcji – jeżeli nie cały to jego część.
Temat:
Przyczyny i skutki zakłócenia równowagi ekologicznej na przykładzie Jeziora Aralskiego.
Cel główny
 poznanie i zrozumienie konsekwencji zakłócenia równowagi ekologicznej w wyniku
procesów naturalnych i działalności człowieka
Cele szczegółowe:
uczeń






zna przykłady obszarów zagrożenia ekologicznego i klęski ekologicznej w Polsce i na świecie
rozumie konieczność wprowadzania przez człowieka zmian w środowisko przyrodnicze
zna związki i zależności zachodzące w środowisku geograficznym
potrafi formułować zależności
wyjaśnia skutki powstające w wyniku naruszania równowagi środowiska
demonstruje postawy świadczące o chęci poznawania świata
Metody
 pogadanka z elementami dyskusji i ćwiczeń
 praca z różnymi źródłami informacji geograficznej, wnioskowanie dedukcyjne na
podstawie interpretacji tekstu, map…
 obserwacja pośrednia
 metoda problemowa
Formy pracy
 praca indywidualna i zespołowa
Pomoce dydaktyczne




multimedia – prezentacja (ewentualnie korzystanie z Internetu)
podręcznik i atlas
mapa fizyczna świata
przygotowane materiały dla grup /karty pracy/
Czas
 45 minut
Przebieg lekcji
Częśd wstępna
1. Czynności organizacyjne
2. Zapoznanie z celami lekcji
3. Podział klasy na grupy:




I – Wymieo i wskaż na mapie przykłady obszarów dotkniętych klęską ekologiczną
II – Wymieo i wskaż na mapie przykłady obszarów zagrożonych klęską ekologiczną
III – Wymieo przykłady globalnych zagrożeo środowiska przyrodniczego
IV – Wymieo konsekwencje wzrostu zawartości CO2 w atmosferze Ziemi
Częśd postępująca
Metoda problemowa – cel: określenie przyczyn i konsekwencji wystąpienia klęski ekologicznej
Jeziora Aralskiego






Na mapie fizycznej Azji odszukaj J. Aralskie oraz rzeki Amu-daria i Syr-daria /atlas, mapa
fizyczna świata/
Określ strefę klimatyczną i strefę roślinności, w której znajduje się jezioro /atlas, mapa
fizyczna świata/
Na podstawie tekstu w podręczniku i mapy gospodarczej Azji (rolnictwo) określ możliwości
produkcyjne regionu wokół Jeziora Aralskiego
Dokonaj analizy zmian powierzchni jeziora /prezentacja multimedialna – z podanych
materiałów źródłowych nauczyciel może wykorzystad częśd lub wszystkie; zależy to od
możliwości uczniów, czasu pracy…/
Na podstawie tekstu w podręczniku podaj przyczyny zmian powierzchni jeziora
Uzupełnij kartę pracy wpisując następstwa wymienionych przyczyn
Karta pracy
Po zapoznaniu się z dostępnymi materiałami (prezentacja, tekst podręcznika, atlas) dokonaj
oceny działao człowieka w środowisku nad Jeziorem Aralskim uzupełniając tabelę:
Przyczyny
Następstwa /skutki/
- nadmierny pobór wody z rzek
- nadmierne stosowanie środków chemicznych
w rolnictwie
- zanieczyszczenie wód jeziora ściekami
komunalnymi i przemysłowymi
Częśd podsumowująca
Związki przyczynowo-skutkowe będące rezultatem działao człowieka nad J. Aralskim – omówienie
kart pracy
Dodatkowe skutki – podaje nauczyciel w formie prezentacji
Praca domowa dla wszystkich:
Korzystając ze strony internetowej http://pravda.blox.pl/2007/02/Pomaranczowy-snieg-na-
Syberii.html wyjaśnij, dlaczego na Syberii w 2007 roku pojawił się pomaraoczowy śnieg.
Dla chętnych!!
Jeżeli chcesz poznad więcej szczegółów dotyczących ochrony środowiska w Polsce, zajrzyj na strony
internetowe http://www.stat.gov.pl/gus/srodowisko_energia_PLK_HTML.htm lub
http://www.ekorozwoj.pl/ . Jeżeli sporządzisz notatkę z tych stron przedstawiającą zależności
człowiek – środowisko na obszarze Polski, Twoja praca zostanie wysoko oceniona.
JEZIORO ARALSKIE (1960 – 2010)
LINKI DO MAP:
Azja
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en|pl&u=http://dmaps.com/continent.php%3Fnum_con%3D3%26lang%3Den
Mapa Świata
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en|pl&u=http://maps.nationalgeographic.com/
Gospodarcza mapa Azji
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en|pl&u=http://gigapan.com/gigapans/39165
Opracowała: Anna Ruszczyk