Scenariusz lekcji pływania Opracowała: Marzena Stachurska

Transkrypt

Scenariusz lekcji pływania Opracowała: Marzena Stachurska
Scenariusz lekcji pływania
Opracowała: Marzena Stachurska
Klasa: IV b
Temat lekcji: Nauka pływania stylem grzbietowym.
Cele lekcji:
- umiejętności – wyrabianie nawyku prawidłowej pracy nóg i rąk na plecach
- wiadomości – poznawanie nowych ćwiczeń, zasad bezpiecznego korzystania z wody oraz wpływu jej
na nasz organizm.
- motoryczność – kształtowanie koordynacji ruchowej,
- wychowawcze – bezpieczeństwo na basenie podczas ćwiczeń.
Metoda: zabawowa, naśladowcza, ścisła.
Przybory: deski, kosze, piłka.
Czas trwania lekcji : 45 min
Miejsce: pływalnia „Arena”
Przebieg lekcji:
Etap lekcji
I.Część wstępna
Ćwiczenia
organizacyjno porządkowe
Rozgrzewka na lądzie
Zadanie szczegółowe
- zbiórka, powitanie
- sprawdzenie obecności
- podanie tematu lekcji
- krążenia RR w przód, w tył
- w rozkroku odrzuty prostych
RR w tył, jedna górą druga
dołem,
- w rozkroku, RR w bok, skręt T
w prawo i w lewo
- w rozkroku krążenia głową w
prawą stronę, później w lewą,
- w rozkroku RR w górze, skłon
T w przód do P N, wyprost i
skłon do L N,
- pajacyki
Część higieniczna
-przejście pod prysznic
II. Część główna
- zabawa „Berek ogonek”.
Ćwiczenia oddechowe i Uczniowie ustawiają się jeden
oswajające z wodą
za drugim, chwytają się za
barki. Pierwsza osoba musi
złapać ostatnią.
Czas trwania
3 min
5 min
2 min
2 min
Uwagi
Ustawienie uczniów w
szeregu, sprawdzenie
obecności, stroju,
podanie tematu lekcji.
Uczniowie stoją w
rozsypce tak, żeby nie
dotykali się rękoma
Uczniowie nie mogą
się rozerwać.
III. Część końcowa
- zabawa „Kto pierwszy”.
Uczniowie siedzą na brzegu
basenu, na sygnał przebiegają
na drugą stronę i z powrotem
siadają na brzegu basenu.
Wygrywa osoba, która usiądzie
pierwsza na murku.
- dobierają się parami. Jedna
osoba stoi w rozkroku druga
przepływa między nogami.
- uczniowie stoją w kole,
trzymają się za ręce, odliczają
do dwóch. Jedynki kładą się na
plecach, dwójki stoją. Na sygnał
wszyscy poruszają się w prawą
stronę, później zmiana i
poruszają się w lewą stronę.
- uczniowie stoją w rozsypce,
kładą się na plecach
- j.w. klaszczą w dłonie
- uczniowie skaczą do wody,
trzymają deskę w rękach, kładą
się na plecach i pracują
nogami.
- j.w. na zmianę pracują
rękoma
- 2 razy
- j.w. bez deski.
- 2 długości
basenu
- gra w piłkę wodną koszykową.
Uczniowie podzieleni na dwa
zespoły, grają w piłkę
koszykową.
- 6 min
- uczniowie stoją w rozsypce,
nabierają powietrza, wykonują
przysiad klaszcząc w ręce nad
wodą i wydmuchują powietrze.
- zabawa „Minutka”. Na sygnał
nauczyciela wszyscy wykonują
leżenie tyłem na wodzie przez
minutę, wygrywa uczeń, który
wyczuje długość czasu.
- zbiórka , podsumowanie
lekcji.
- 5 razy
- uczniowie stoją w
rozsypce.
- 1 min
- uczniowie stoją w
rozsypce .
- 1 min
- zbiórka w szeregu.
- 3 razy
- kto ma trudności z
wykonaniem ćwikania
wykonuje przysiady w
wodzie.
- 2 razy
- 1 min
- 2 min
- 3 długości
basenu
- 3 długości
basenu
- leżą nie pracując ani
rękoma ani nogami.
- wszyscy biorą deski i
przechodzą na część
dużego basenu
- należy zwracać
uwagę na prawidłową
pracę rąk.
- uczniowie, którzy
pływają bardzo dobrze
na grzbiecie pływają w
parach bez deski.
- nauczyciel podaje
zasady gry.

Podobne dokumenty