Scenariusz zajęć profilaktycznych o dopalaczach dla uczniów klasy
Transkrypt
Scenariusz zajęć profilaktycznych o dopalaczach dla uczniów klasy
Scenariusz zajęć profilaktycznych dla uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej. AUTOR : Joanna Młynik RODZAJ ZAJĘĆ : Godzina wychowawcza. TEMAT: W dopalacze inwestujesz frajdę z życia anulujesz! KLASA: VI SP LICZBA GODZIN: 1 godzina lekcyjna CEL GŁÓWNY: Uświadomienie z jakich powodów oraz w jakich sytuacjach można sięgnąć po dopalacze oraz rozwijanie umiejętności asertywnego odpowiadania CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń: a. wie: - co to jest uzależnienie i zna środki uzależniające, - co to są dopalacze, - w jakich okolicznościach ktoś może go „poczęstować” dopalaczem, - jak odmówić komuś, kto będzie go zachęcał do spróbowania dopalaczy. b. zna: - zna inne sposoby radzenia sobie z problemami, niż zażywanie dopalaczy. c. potrafi: - potrafi powiedzieć dlaczego dzieciaki próbują dopalaczy, - potrafi wyrazić swoje zdanie na określony temat. METODY: - podająca: pogadanka przedstawiająca nowe wiadomości , - problemowa: ● metody aktywizujące: „burza mózgów”, „rybi szkielet”, „śnieżna kula”,metoda symulacyjna. FORMY: indywidualna, zbiorowa. POMOCE DYDAKTYCZNE: karton białego papieru z „rybim szkieletem”, kolorowe flamastry, kartki A4, kartka z walizką. PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Przywitanie uczniów. Nauczyciel informuje uczniów jaki będzie dzisiejszy temat lekcji wychowawczej i jaki jest jej cel. Na dzisiejszej lekcji wychowawczej będziemy rozmawiać o dopalaczach i zastanawiać się nad tym dlaczego dzieciaki sięgają po dopalacze, w jakich okolicznościach ktoś może nas poczęstować dopalaczami i jak radzić sobie z problemami inaczej niż 2. 3. 4. 5. 6. 7. zażywając narkotyki. Na początku jednak powiedzcie mi czy wiecie co to jest uzależnienie? Od czego można się uzależnić? Uczniowie podają odpowiedzi. Nauczyciel wyjaśnia uczniom czym są dopalacze i jakie są skutki brania tych substancji. (załącznik nr 1) Praca w grupach. Wykorzystanie metody aktywizującej „Rybi szkielet”. Nauczyciel wiesza na tablicy karton z modelem przypominającym nazwę tej metody, w głowie którego wpisuje problem: Dlaczego nastolatki próbują dopalaczy?. Uczniowie za pomącą „burzy mózgów” ustalają główne czynniki, które mogą stanowić powód takiego problemu i wpisują je w tzw. „ości duże”. Nauczyciel dzieli uczniów na tyle grup ile jest „dużych ości”. Każda grupa otrzymuje jedną „ość” i próbuje odnaleźć przyczyny, które mają wpływ na czynnik główny. Następnie przedstawiciele poszczególnych grup wpisują czynniki szczegółowe w „ości małe”. Z zebranej listy danych wybierają najistotniejsze, wspólnie z nauczycielem wyciągają wnioski. (załącznik nr 2) Nauczyciel przedstawia uczniom okoliczności w jakich ktoś może ich „poczęstować” dopalaczami lub innymi narkotykami. Okoliczności w jakich ktoś może poczęstować was dopalaczami są bardzo różne. Jak już wcześniej wspomnieliśmy jedną z lepszych okazji ku temu są wakacje, nuda czyli brak pomysłów na atrakcyjny sposób spędzenia wolnego czasu. Może to być jakiś grupowy wyjazd, wycieczka klasowa, wyjazd na obóz, imprezy, dyskoteki, koncerty. Jak powiedzieć nie? – nauka asertywności. Skoro znamy już okoliczności w jakich ktoś może nam oferować dopalacze oraz wiemy jakie mogą być konsekwencje ich zażywania spróbujmy się wspólnie zastanowić jak możemy odmówić kiedy ktoś będzie nam proponował te używki. Nauczyciel łączy uczniów w pary i prosi aby przedstawili przed resztą klasy krótką scenkę, dialog. Pierwsza osoba ma jednym zdaniem zachęcić tę drugą do spróbowania dopalaczy, a druga, również jednym zdaniem ma jej odmówić. (załącznik nr 3) Sposoby na radzenie sobie z problemami. Wykorzystanie metody aktywizującej „Śnieżna kula”. Bardzo często to różnorakie problemy popychają nastolatków do próbowania narkotyków, dopalaczy. Konflikty z rodzicami, kłopoty w szkole z nauką, z rówieśnikami, brak akceptacji w grupie. Głównie to na waszych rodzicach spoczywa największa odpowiedzialność za was i za to, by stanowić dla was instancję, do której bez narażenia się na niezrozumienie można się zawsze zwrócić o wsparcie. Jednak wy też jesteście odpowiedzialni za życie swoje i innych. Co poradzilibyście waszemu rówieśnikowi, który przeżywa jakiś problem i myśli, że jego rozwiązaniem będzie zażycie dopalacza? Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kartkę. Problem podany przez nauczyciela, w tym wypadku zadane pytanie, rozważa indywidualnie i formułuje odpowiedź pisemną. Następnie po upływie 1 minuty nauczyciel zarządza aby uczniowie siedli dwójkami i ustalili wspólne stanowisko. Potem po upływie kolejnej minuty uczniowie dobierają się w czwórki, czwórki w ósemki itd. uzgadniane jest wspólne zdanie. Na koniec cała klasa wypracowuje jedną wspólną odpowiedź. Podsumowanie zajęć. Bardzo ważne jest byście sobie uświadomili, że dopalacze to trucizna i zażywnie ich może wiązać się z poważnym ryzykiem. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy, gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia! EWALUACJA: Nauczyciel rozdaje uczniom kartkę na której narysowana jest walizka. W walizce są cztery przegródki, w każdej znajduje się jedno pytanie. Uczniowie mają za zadanie na nie odpowiedzieć. (załącznik nr 4) Materiały źródłowe: http://www.monar.org/czytelnia/aktualnosci/wakacyjne-porady-w-dniu-zapobieganianarkomanii http://www.narkomania.org.pl/czytelnia/jak-ochronic-swoje-dziecko-przed-narkotykami http://www.kbpn.gov.pl/portal http://www.wiecjestem.us.edu.pl/dopalacze-wypalacze-umyslu http://www.narkomania.org.pl/czytelnia/do-czego-ludzie-potrzebuja-narkotykow file:///C:/Users/Asie%C5%84/Downloads/dopalacze.%20scenariusz%20spotkania%20z %20rodzicami_11%20(1).pdf http://pedagogika-specjalna.edu.pl/warsztat-pracy/metody-nauczania-wg-wincentegookonia/ Załącznik nr 2 Załącznik nr 1 DOPALACZE – (z ang. smarts, legal highs, herbal high, boostres) substancje o działaniu psychoaktywnym zażywane w celu wywołania efektu odpowiadającego zażyciu narkotyków. Skutki zażywania dopalaczy: 1) Szeroko rozumiane wyniszczenie organizmu, 2) Utrata kontaktu z rzeczywistością, 3) Nagła śmierć. Załącznik nr 3 Przykładowa lista zwrotów: Para nr 1: Uczeń 1: Weź dopalacz, to nie jest nic złego. Uczeń 2: Nie, bo jest to niezgodne z moimi zasadami. Para nr 2: Uczeń 1: Weź spróbuj, to jest mit, że dopalacze szkodzą. Uczeń 2: Nie, bo to jest naprawdę niebezpieczne dla zdrowia i życia. Para nr 3: Uczeń 1: Weź spróbuj, oderwiesz się od tych problemów. Uczeń 2: Nie, nie rozwiąże moich problemów. Para 4: Uczeń 1: Weź, zobacz ja biorę i żyję, nikt mnie do tej pory nie nakrył. Uczeń 2: Nie, bo moim rodzicom się to nie spodoba. Para 5: Uczeń1: Weź, zażyj wszyscy biorą. Uczeń 2: Nie, bo mi się to nie podoba. Załącznik nr 4 Co mi się podobało na lekcji? Czego się nauczyłem? Co mi się nie podobało na lekcji? O czym opowiem kolegom, rodzicom?