scenariusze 10.indd - Ministerstwo Środowiska

Transkrypt

scenariusze 10.indd - Ministerstwo Środowiska
TEMAT LEKCJI:
AUTOR:
S.O.S. Ziemia, czyli
o negatywnym wpływie
wzrostu gospodarczego
na środowisko
CELE EDUKACYJNE:
0
0
Karolina Stanek
PRZEDMIOT:
Podstawy przedsiębiorczości
CZAS TRWANIA:
90 minut
METODY I TECHNIKI PRACY:
Upowszechnienie wśród
uczniów wiedzy na temat
zrównoważonego rozwoju.
Wspólna refleksja i dyskusja
nad zachowaniami społeczeństwa, wpływem
działalności gospodarczej
na środowisko naturalne
oraz zależnościami miedzy
tymi sferami.
0
Zapoznanie z głównymi problemami ekologicznymi na Ziemi.
0
pogadanka, burza mózgów,
debata,
0
Pokazanie, że ekologiczne
zachowania zależą od kultury
i dojrzałości społeczeństwa oraz
polityki gospodarczej państwa.
0
rybi szkielet, stoliki eksperckie,
odgrywanie ról.
Upowszechnienie dobrych
praktyk dbania przez każdego
z nas o środowisko naturalne.
0
foliogramy,
0
materiały przygotowane przez
nauczyciela (karty pracy, informacje).
0
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
BIBLIOGRAFIA:
1. Edukacja dla rozwoju. Zrównoważonego!,
Centrum Edukacji Obywatelskiej (http://
www.mos.gov.pl/g2/big/2011_03/f1b83164c55a9491aec31b305e88d689.pdf ).
2. http://elementarz-ziemianina.
eu.interia.pl
3. www.naszaziemia.pl
4. www.sprzatanieswiata-polska.pl
5. www.greenpeace.org/poland
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
1
PRZEBIEG LEKCJI
0
LEKCJA 1
1.
Prowadzący wprowadza uczestników do tematu.
Nauczyciel wskazuje, że nasze życie jest nieodzownie związane ze środowiskiem. Oddziaływanie człowieka na poszczególne elementy środowiska geograficznego zmieniało
się wraz z postępem cywilizacyjnym i technologicznym. Szczególnie silne przeobrażenie
środowiska nastąpiło w wyniku wzrostu gospodarczego oraz pojawienia się nowych wynalazków i źródeł energii, z energią jądrową włącznie. Do znaczących zmian przyczynił
się gwałtowny wzrost liczby ludności oraz procesów urbanizacji i uprzemysłowienia. Nauczyciel zauważa, że swoją intensywną działalnością gospodarczą człowiek doprowadził
do istotnych regulacji w zakresie gospodarki wodnej, wykorzystania gleb, rzeźby terenu.
2.
Prowadzący dzieli uczniów na kilkuosobowe zespoły.
Losowo przydziela im wskazanie za pomocą rybiego szkieletu znanych im przyczyn (Załącznik nr 1) lub negatywnych skutków wpływu działalności gospodarczej i zachowań
człowieka na środowisko (Załącznik nr 2).
Uczniowie na ościach głównych wypisują, np. skażenie wód, powietrza a na mniejszych
ościach konkretne efekty, np. ścieki radioaktywne, dziura ozonowa, itp. Po pięciu minutach grupy prezentują efekty pracy. Uczestnicy lekcji dyskutują.
Nauczyciel zwraca uwagę, czy wśród przyczyn zanieczyszczenia i degradacji środowiska
są te najważniejsze: urbanizacja, budowa dróg, autostrad i innych tras komunikacyjnych,
przemysł, pojawienie się nowych wynalazków, energia jądrowa, rosnąca liczba ludności, zmiana stylu życia: z wiejskiego na miejski, rabunkowa wycinka drzew,
karczowanie lasów tropikalnych, niewłaściwie
prowadzone melioracje, budowanie wodnych
zapór oraz zbiorników wodnych i retencyjnych,
przedostawanie się do środowiska niebezpiecznych pierwiastków i substancji, np. uwalnianie
do atmosfery freonów, zwiększona emisja
dwutlenku węgla, awarie platform wiertniczych i katastrofy tankowców, stosowanie
nawozów i pestycydów oraz, co bardzo ważne,
niska świadomość ekologiczna. Komentuje i uzupełnia wypowiedzi uczniów.
Pomocny może być tutaj Załącznik nr 3.
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
2
Nauczyciel zwraca uwagę, czy wśród negatywnych skutków wpływu działalności gospodarczej i człowieka na środowisko są te najważniejsze: efekt cieplarniany, smog, kwaśne
deszcze, erozja gleb, wyczerpywanie się zasobów naturalnych, zagrożenie wyginięciem
dla wielu gatunków roślin i zwierząt, niszczenie fauny i flory, odpady w tym odpady
radioaktywne, śmieci, pyły zawierające metale ciężkie (kadm, rtęć, ołów, mangan), podnoszenie się poziomu wód oceanicznych, rozprzestrzenianie się różnych chorób, żywność
zmodyfikowana genetycznie (GMO), kurczenie się dostępnych zasobów czystej wody czy
problem ze znalezieniem miejsca odpowiedniego do składowania odpadów.
Nauczyciel komentuje i uzupełnia wypowiedzi uczniów.
Pomocny może być tutaj Załącznik nr 4.
3.
Nauczyciel informuje uczniów, czym jest zrównoważony rozwój i ekologia.
Nauczyciel zauważa, że pojęcie zrównoważonego rozwoju pojawiło się w końcu lat 80.
Zwraca uwagę na to, że „wszystkie kraje powinny rozwijać się w taki sposób, aby odpowiadać na potrzeby obywateli, ale jednocześnie nie utrudniać rozwoju przyszłych
pokoleń (np. poprzez niszczenie środowiska lub nadmierną eksploatację zasobów)”.
„Koncepcja zrównoważonego rozwoju pokazuje ścisłe zależności pomiędzy trzema
sferami – gospodarką, społeczeństwem, środowiskiem i pokazuje, że rozwój w żadnej z nich nie powinien odbywać się kosztem innych. Planując rozwój gospodarczy
powinniśmy więc kierować się potrzebami ludzi i środowiska, podobnie polityka
ochrony środowiska powinna brać pod uwagę konieczność rozwoju gospodarczego
i realizacji potrzeb społecznych.”
Edukacja dla rozwoju. Zrównoważonego!, CEO
Podkreśla, że nie byłoby zrównoważonego rozwoju bez ekologii. Ekologia jest to nauka
o strukturze i funkcjonowaniu żywej przyrody. Obejmuje całość zjawisk dotyczących
wzajemnych zależności między organizmami żywymi a środowiskiem.
4.
Nauczyciel pyta uczniów czy znają jakieś organizacje dbające o ochronę środowiska
oraz akcje promujące ochronę przyrody.
Wśród wymienianych organizacji powinny pojawić się:
– Greenpeace – międzynarodowa organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną
środowiska.
– WWF – organizacja ekologiczna o charakterze międzynarodowym, której misją jest
powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.
– Przyjaciele Ziemi – międzynarodowa organizacja ekologiczna, która prowadzi kampanie na temat najważniejszych współczesnych problemów ekologicznych i społecznych,
jednocześnie działając na rzecz lokalnego i globalnego zrównoważonego rozwoju.
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
3
Wśród wymienianych akcji powinny pojawić się:
– Światowy Dzień Ziemi – 22 kwietnia,
– Światowy Dzień Środowiska – 5 czerwca,
– Sprzątanie świata – międzynarodowa kampania odbywającej się na całym świecie
w trzeci weekend września,
– Natura 2000 – program utworzenia w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu
(sieci) obszarów objętych ochroną przyrody.
5.
Podsumowanie
Metodą kuli śniegowej nauczyciel prosi uczniów, aby jeden po drugim wskazali jednym
zdaniem, czego nowego dowiedzieli się na dzisiejszej lekcji. Najaktywniejszych spośród
uczniów nagradza oceną.
0
LEKCJA 2
Warunki niezbędne do realizacji: Uczniowie dwa tygodnie wcześniej otrzymali zadanie domowe. Zostali podzieleni na grupy i poproszeni o przygotowanie się do dyskusji
(Załącznik nr 5).
Układ sali został zmieniony. Nauczyciel przygotował stoliki eksperckie dla uczniów z tabliczkami zawierającymi nazwy poszczególnych grup.
1.
Prowadzący wprowadza uczestników do tematu.
Dwa tygodnie temu zostaliście podzieleni na grupy. Dziś wykorzystamy metodę odgrywania ról. Usiądźcie przy swoich stolikach eksperckich i wyobraźcie sobie, że spotykamy
się na debacie z okazji Dnia Ziemi. Ja będę prowadzącym konferencję. Jej celem jest
wypracowanie wspólnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska. Zobaczymy, kto
przygotował się do dyskusji najlepiej.
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
4
2.
Nauczyciel prowadzący rozpoczyna debatę.
Szanowni Państwo!
Jesteśmy w siedzibie Ministerstwa Środowiska. Dzisiejsza konferencja jest poświęcona problemom zanieczyszczenia środowiska, z którymi zmaga się cały świat.
Kluczowe pytania dzisiejszego spotkania to: Jak chronimy środowisko? Czy wystarczająco? Jakich działań brakuje? I wreszcie, co możemy zrobić, aby lepiej zadbać
o Ziemię?
Serdecznie witam przedstawicieli: ekologów – Greenpeace, przedsiębiorców – Business Centre Club, gospodarstw domowych – Modern Family oraz władzy w państwie – Center for Politics [uczniowie wstają, kłaniają się, publiczność bije brawo].
Ze względu na to, że w konferencji uczestniczą dziennikarze, proszę uczestników
konferencji o przybliżenie w kilku słowach stanowiska instytucji , którą reprezentują,
w kwestii zanieczyszczenia środowiska.
0 Uczestnicy debaty prezentują reprezentowaną przez siebie instytucję. Prowadzący dzię-
kuje za zabranie głosu.
3.
Nauczyciel prowadzący kieruje pierwsze pytanie do uczestników.
„Degradacja środowiska – od zwykłego wylewania ścieków, przez zmiany klimatu,
po modyfikacje genetyczne – to zbrodnia, jakiej dopuszcza się człowiek wobec planety i samego siebie.”
W oparciu o ten pogląd, na początku chciałbym Państwa zapytać, co robicie, aby
przeciwdziałać degradacji środowiska?
0 Wszystkie grupy interesu wskazują działania, które podejmują na rzecz ochrony środowi-
ska, np. przedsiębiorcy ograniczenia w emisji gazów, gospodarstwa domowe segregację
śmieci, itp. Uczniowie mogą pokazać też przygotowane dane ekonomiczne, posłużyć się
przykładami informacji z gazet, itp.
4.
Nauczyciel prowadzący kieruje kolejne pytanie do uczestników.
Szanowni Państwo, odpowiedzcie nam na pytanie : czy te działania są wystarczające?
0 Uczniowie powinni zauważyć, że to, co robi się na rzecz ochrony środowiska, to zdecydo-
wanie za mało, że podejmowane działania są niewystarczające.
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
5
5.
Nauczyciel prowadzący kieruje ostatnie pytanie do uczestników.
Ktoś kiedyś powiedział: „Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy”. Co
jeszcze można zrobić, aby chronić środowisko? Czy dane pomysły są możliwe do
zrealizowania?
0 Uczestnicy debaty zabierają głos. Przedstawiają pomysły i własne sugestie.
6.
Nauczyciel prowadzący zachęca uczestników do składania deklaracji i jednocześnie
prosi uczestników o dwuminutowe podsumowanie efektów debaty.
Czy możecie Państwo zadeklarować podjęcie odpowiednich działań na rzecz ochrony środowiska, w oparciu o to, czego się Państwo dowiedzieli podczas debaty? Z jakimi wnioskami wyjdziecie z tej sali?
0 Uczestnicy debaty zabierają głos. Porządkują przedstawione argumenty i deklaracje.
0 Na koniec nauczyciel nagradza uczniów ocenami za aktywność. Chwali za zdolności ak-
torskie i zaangażowanie w dyskusję.
Uwaga!
Przebieg debaty w dużej mierze zależy od inwencji nauczyciela oraz przygotowania i gry
aktorskiej uczniów. Może się okazać, że dyskusja będzie płytka, ogólnikowa lub wręcz
odwrotnie – pojawią się przykłady z życia, dowody potwierdzające tezy, a nawet kłótnie
i wzajemne oskarżenia o zaniedbanie środowiska. Dla głębszego przeanalizowania tematu, stawiania bardziej wnikliwych pytań i aktywniejszej dyskusji między nauczycielem
prowadzącym a uczestnikami, można wykorzystać Załącznik nr 6.
PRAWA DO SCENARIUSZA
Scenariusz zajęć powstał w ramach konkursu „Lekcja zmieniania świata” organizowanego
przez Ministerstwo Środowiska. Ministerstwo nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte
w scenariuszu, a te nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska resortu. Prawa do materiałów
na stronie posiada Ministerstwo Środowiska, a teksty są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
6
ZAŁĄCZNIK NR 1
KARTA PRACY UCZNIÓW NR 1
– Przyczyny zanieczyszczenia
i degradacji środowiska
Y
ENIA
C Z YN
PRZY CZYSZCZ
IE
ZAN ADACJI
R
I DEG WISK A
O
ŚROD
0
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
7
ZAŁĄCZNIK NR 2
KARTA PRACY UCZNIÓW NR 2
– Negatywne skutki wpływu
działalności gospodarczej
i zachowań człowieka na
środowisko
I
SKUTK ŚCI
Y WNE
O
T
N
A
L
G
A
E
N
ZIAŁ
D
U
W
EJ
WPŁY
DA R C Z
GOSPO IEK A
W
I CZŁO OWISKO
OD
R
Ś
A
N
0
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
8
DEMOGR
AFICZNE
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
IEDB
STĘP
AN
budowa dróg
i autostrad
KI LOSOW E, Z A N
rabunkowa wycinka drzew
ZW IĄ Z ANE Z PO
urbanizacja
przemysł (w szczególności
energetyka, hutnictwo,
przemysł chemiczny)
C Z YN N I
karczowanie
lasów
tropikalnych
pojawienie się
nowych wynalazków
rosnąca liczba
ludności
CHEM
niska świadomość
ekologiczna
zmiana stylu życia:
z wiejskiego na miejski
awarie platform
wiertniczych
katastrofy tankowców
niewłaściwie prowadzone
melioracje
uwalnianie do atmosfery freonów
przedostawanie się do środowiska niebezpiecznych pierwiastków i substancji
zwiększona emisja dwutlenku węgla
stosowanie nawozów i pestycydów
energia jądrowa
0
Y
ENIA
C Z YN
PRZY CZYSZCZ
IE
ZAN ADACJI
R
I DEG WISK A
O
ŚROD
ZAŁĄCZNIK NR 3
FOLIOGRAM I – Przyczyny zanieczyszczenia
i degradacji środowiska
IA
IC ZN E
EM
9
POWIE TRZ E
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
niszczenie fauny i flory,
np. uszkodzenia raf
koralowych, zabijanie
wielorybów
INNE
GLEBA
szkodliwy hałas,
wibracje
kurczenie się dostępnych
zasobów czystej wody
erozja gleb
śmieci
zagrożenie wyginięciem dla wielu
gatunków roślin i zwierząt
GMO – żywność zmodyfikowana genetycznie
rozprzestrzenianie się
różnych chorób
wyczerpywanie się zasobów naturalnych
problem ze składowaniem
odpadów radioaktywnych
środowisko
podnoszenie się poziomu wód oceanicznych
efekt
cieplarniany
rosnąca ilość odpadów
i zachowań człowieka na
smog
kwaśne deszcze
pyły zawierające metale
ciężkie (kadm, rtęć,
ołów, mangan)
0
I
SKUTK ŚCI
Y WNE
O
T
N
A
L
G
A
E
N
ZIAŁ
D
U
W
EJ
WPŁY
DA R C Z
GOSPO IEK A
W
I CZŁO OWISKO
OD
R
Ś
A
N
ZAŁĄCZNIK NR 4
FOLIOGRAM II
– Negatywne skutki wpływu
działalności gospodarczej
WODY
10
ZAŁĄCZNIK NR 5
0
MATERIAŁ DO PRZYGOTOWANIA DLA UCZNIÓW
Reprezentujecie grupę ekologów na konferencji z okazji Dnia Ziemi.
Przygotujcie się do dyskusji na forum. Pomocne mogą być dla was
GRUPA EKSPERCKA NR 1
pytania:
Greenpeace
Co robią ekolodzy aby ratować środowisko?
Czy wystarczająco dużo?
Jakie nowe działania mogą podjąć dla ratowania środowiska?
Jakie obietnice mogą publicznie złożyć?
Reprezentujecie grupę przedsiębiorców na konferencji z okazji Dnia
Ziemi. Przygotujcie się do dyskusji na forum. Pomocne mogą być dla
was pytania:
GRUPA EKSPERCKA NR 2
Business Centre Club
Co robią przedsiębiorcy, aby ratować środowisko?
Czy wystarczająco dużo?
Jakie nowe działania mogą podjąć dla ratowania środowiska?
Jakie obietnice mogą publicznie złożyć?
Reprezentujecie gospodarstwa domowe na konferencji z okazji Dnia
Ziemi. Przygotujcie się do dyskusji na forum. Pomocne mogą być dla
was pytania:
GRUPA EKSPERCKA NR 3
Modern Family
Co robią gospodarstwa domowe (rodziny), aby ratować środowisko?
Czy wystarczająco dużo?
Jakie nowe działania mogą podjąć dla ratowania środowiska?
Jakie obietnice mogą publicznie złożyć?
Reprezentujecie władzę w państwie na konferencji z okazji Dnia Ziemi. Przygotujcie się do dyskusji na forum. Pomocne mogą być dla was
GRUPA EKSPERCKA NR 4
pytania:
Center for Politics
Co robi władza w państwie, aby ratować środowisko?
Czy wystarczająco dużo?
Jakie nowe działania mogą podjąć dla ratowania środowiska?
Jakie obietnice mogą publicznie złożyć?
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
11
ZAŁĄCZNIK NR 6
0
INFORMACJE PRZYDATNE DLA NAUCZYCIELA PODCZAS DEBATY
1.
GREENPEACE I INNE ORGANIZACJE EKOLOGICZNE
Greenpeace-międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony
środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, globalnych zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Kampanie prowadzone przez Greenpeace obejmują sześć głównych obszarów ochrony środowiska: ochronę lasów i lasów deszczowych, ochronę oceanów i mórz, ochronę
przed substancjami toksycznymi, globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne, energię oraz
organizmy modyfikowane genetycznie.
Co robi Greenpeace w zakresie ochrony środowiska:
– ostrzega przed efektem cieplarnianym,
– sprzeciwia się żywności genetycznie modyfikowanej (GMO),
– sprzeciwia się niszczeniu ekosystemu mórz i oceanów tj.: pustoszeniu łowisk i stosowaniu niszczących technik rybackich, przemysłowemu połowowi waleni, ginięciu co
roku setek tysięcy morskich ptaków, żółwi morskich i morskich ssaków,
– walczy o ochronę pierwotnych Lasów Amazonii, które uległy zniszczeniu przede
wszystkim przez przemysłowy wyrąb, rozwój rolnictwa, górnictwo i przemysł wydobywczy, powstawanie i rozprzestrzenianie się ludzkich siedzib i upraw, rozwijanie się
infrastruktury (np. transportowej),
– wywiera nacisk na największych importerów drewna i sieci handlowe, aby korzystały
z zasobów odpowiedzialnych producentów i przeciwstawiały się w ten sposób nielegalnemu wyrębowi lasów,
– wywiera także nacisk na rządy na całym świecie, aby prowadziły bardziej racjonalną
i ekologiczną gospodarkę zasobami leśnymi, zarówno na poziomie narodowym jak
i międzynarodowym,
Aby zachować swoją niezależność Greenpeace nie przyjmuje dotacji od rządów, partii
politycznych i korporacji. Działania Greenpeace finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców.
Ekolodzy rozwieszają transparenty, plakaty, zbierają podpisy pod petycjami, piszą listy
do polityków i innych wpływowych ludzi.
2.
GOSPODARSTWA DOMOWE
Chcąc coś zrobić dla naszej planety, należy zacząć od swojego domu. Istotne jest też, aby
już od najmłodszych lat rozbudzać świadomość ekologiczną. Dzieci wyrastające w środowisku, w którym zwierzęta i cała przyroda postrzegana jest jako coś cennego i wartego zachowania, również w swoim życiu dorosłym będą zwracać baczniejszą uwagę na
konsekwencje swojego postępowania dla środowiska.
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
12
Najważniejsze działania gospodarstw domowych w zakresie ochrony środowiska to:
– edukacja ekologiczna od najmłodszych lat, np. w szkole dzieci biorą udział w akcjach
zbierania makulatury czy sprzątania lasu,
– segregowanie odpadów,
– używanie zamiast reklamówek ekologicznych toreb,
– kupowanie produktów spożywczych w szklanych naczyniach, aby móc je potem zagospodarować poprzez recykling,
– oszczędzanie wody,
– nieużywanie dezodorantów i przedmiotów wykonanych z zastosowaniem freonu,
– segregowanie makulatury,
– ograniczanie jazdy samochodem na rzecz spaceru,
– oddawanie zużytych przedmiotów, np. odzieży, mebli potrzebującym,
– sadzenie zieleni wokół własnego domu,
– uczestniczenie w akcjach sprzątania świata,
– ochrona wód i gleb przed zanieczyszczeniami, np. trującymi środkami chemicznymi,
– ochrona terenów przyrodniczych, np. tak, by nie płoszyć zwierząt,
– wspieranie akcji informacyjnych oraz programów pomocowych dla regionów, gdzie
dostęp do wody jest ograniczony,
– zbieranie baterii oraz zużytego sprzętu elektronicznego,
– oszczędzanie energii, kupowanie energooszczędnych żarówek, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, np. kolektory słoneczne, elektrownie wiatrowe, itp.,
– wspieranie organizacji chroniących środowisko poprzez np. dofinansowanie kampanii
ekologicznych, przyłączanie się do stowarzyszeń, przekazywanie 1% podatku.
3.
FIRMY:
Najważniejsze działania przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska to:
– kontrola emisji zanieczyszczeń,
– organizowanie recyklingu i racjonalne zarządzanie odpadami,
– wydajne zarządzanie energią użytkową, w tym ogrzewaniem oraz oświetleniem,
– zmniejszenie zużycia energii przez urządzenia informatyczne,
– wprowadzenie bardziej przyjaznych środowisku usług i popieranie proekologicznych
dostawców,
– składowanie odpadów w miejscach do tego wyznaczonych,
– oszczędzanie papieru, ograniczanie opakowań,
– konstruowanie samochodów mających możliwie jak najmniejszy wpływ na środowisko
naturalne,
– edukacja w zakresie ekologicznej techniki prowadzenia pojazdów,
– technologie przyjazne środowisku, np. produkcja kolektorów słonecznych, produkcja
energii z biomasy, unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych,
– dbanie o doskonalenie pracowników w zakresie ochrony środowiska,
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
13
– zmiany w świadomości właścicieli firm – postrzeganie działalności proekologicznej
jako elementu zdobywania przewagi konkurencyjnej.
4.
PAŃSTWO:
Najważniejsze działania państwa w zakresie ochrony środowiska to:
– wprowadzenie obostrzeń prawnych za zanieczyszczenie środowiska, szczególnie tam,
gdzie powstaje najwięcej zanieczyszczeń czyli w przemyśle paliwowym, metalurgicznym i chemicznym,
– coraz nowsze i bardziej rygorystyczne normy ekologiczne, np. normy emisji dwutlenku
węgla do atmosfery,
– nagrody dla przedsiębiorstw dbających o środowisko,
– systemy certyfikacji dla firm, które chronią środowisko,
– promowanie wykorzystania źródeł odnawialnej energii,
– przepisy wspierające ekoetykiety dające możliwość klientom kupowania produktów
bardziej przyjaznych środowisku,
– programy wspierania firm w przestrzeganiu przepisów w zakresie ochrony środowiska,
– dostęp dla firm do fachowej wiedzy, informacji i narzędzi, w zamian za dbałość o środowisko,
– dotacje na inwestycje chroniące środowisko.
0
KOMENTARZ METODYCZNY
Zaproponowany przeze mnie temat bezpośrednio nawiązuje do zrównoważonego rozwoju. Konsumpcyjny styl życia, pogoń za pieniądzem oraz chęć posiadania tu i teraz,
koliduje z troską o środowisko. Żadna kampania społeczna, żadne przepisy, które nakazują
ochronę środowiska nie przyniosą efektu, jeśli nie zacznie się edukacji ekologicznej od
najmłodszych lat. To w dzieciach i młodzieży jest potencjał, który należy rozbudzić.
Temat ochrony środowiska jest dla nauczyciela dużym wyzwaniem. Z pozoru prosty,
nawiązujący do pogadanki na godzinie wychowawczej, tak naprawdę jest bardzo trudny.
Uczyć nowych zachowań, kształtować światopogląd wcale nie jest łatwo.
Jak powiedział Eryk Mistewicz:
„Ekologia i ochrona środowiska to (...) nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty. To
także Twoje i moje codzienne gesty, to Twoja i moja kuchnia, łazienka, garaż, ogród.
To wybór przez Ciebie i przeze mnie środków komunikacji, sposobu spędzania wolnego czasu i taka ochrona środowiska zaczyna się najbliżej: w tym pokoju, mieszkaniu, domu.”
Właśnie takiego podejścia trzeba młodych ludzi nauczyć i będzie to jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku.
Karolina Stanek
S.O.S. Ziemia, czyli o negatywnym wpływie wzrostu gospodarczego na środowisko
14

Podobne dokumenty