Sonda na wynik meczu Belgia- Polska

olimpia
W sondzie wzięło udział 38 osób, z tego na wygraną Polski postawiło 18 osób
co stanowi 42,1%
najwięcej 17 osób postawiło na remis ( 44,7%), a tylko 5 osób obstawiło wygraną Belgii (13,2%).
Należy przypomnieć, że Reprezentacja Polski pokonała Belgię 1:0 w meczu eliminacji Mistrzostw Europy
2008, jaki rozegrany został w Brukseli. Była to pierwsza wygrana nad Belgią od ponad 20 lat!
Bramkę na wagę trzech punktów zdobył w 19. minucie Radosław Matusiak,
Relacja z meczu (PAP)
W podstawowym składzie polskiej drużyny na mecz z Belgią, w porównaniu z wygranym spotkaniem z
Portugalią (2:1), znalazło się pięciu nowych zawodników. Kontuzje i zaledwie dwa dni przygotowań do
ważnego sprawdzianu to był podstawowy problem selekcjonera Leo Beenhakkera przed potyczką w
Brukseli.
Niewiele brakowało, by mecz na stadionie króla Baudouina I rozpoczął się tak, jak z Portugalią, bo w
dziesiątej minucie tylko odważna interwencja obrońców zapobiegła utracie bramki po akcji Radosława
Matusiaka z Euzebiuszem Smolarkiem.
W pierwszych minutach obie drużyny starały się zagrozić bramce rywala głównie przez dalekie podania do
napastników, jednak obrońcy bez większego trudu przerywali takie akcje. Jako pierwszy pomylił się
Daniel Van Buyten - w 19. minucie obrońcy Bayernu Monachium przed polem karnym piłkę odebrał
Radosław Matusiak i w sytuacji sam na sam płaskim strzałem w długi róg pokonał Stijna Stijnena.
Po zdobyciu prowadzenia obraz gry nie zmienił się. Belgowie nie mieli atutów, by zagrozić bramce pewnie
interweniującego Artura Boruca, który w środę po raz pierwszy zagrał w drużynie narodowej od
niemieckiego mundialu, a Polacy okazji do podwyższenia prowadzenia szukali w kontratakach.
Po jednym z nich, w 36. minucie, Radosław Matusiak idealnie zagrał do wychodzącego na wolne pole
Euzebiusza Smolarka, jednak bohater dwóch poprzednich meczów reprezentacji minimalnie chybił. W 44.
minucie strzałem z ostrego kąta belgijskiego bramkarza próbował pokonać Grzegorz Bronowicki, ale
Stijnen złapał piłkę.
Bramkarz Club Bruges byłby bezradny tuż przed przerwą, gdyby po dośrodkowaniu Macieja Żurawskiego i
strzale głową Smolarka piłka leciała w światło bramki, a nie o centymetry minęła lewy słupek.
Na drugą połową Belgowie wyszli z jedną zmianą, a na boisku pojawił się napastnik Feyenoordu
Rotterdam Stein Huysegems. W pierwszych minutach Polacy zostali zepchnięci do defensywy, ale do
groźnych spięć pod bramką Artura Boruca nie dochodziło.
W trudnych chwilach "biało-czerwoni" mogli liczyć na doping kilkunastu tysięcy kibiców, którzy od
pierwszego gwizdka sędziego byli głośniejsi niż miejscowi.
Podobnie jak w pierwszych 45 minutach mecz nie stał na najwyższym poziomie. Gra była chaotyczna, a
na grząskiej murawie piłka często nie była posłuszna zawodnikom obu zespołów. Wiele akcji
przerywanych było faulami.
Po opuszczeniu boiska w 62. minucie przez Macieja Żurawskiego, którego zastąpił Łukasz Garguła, polski
zespół jeszcze więcej uwagi poświęcał defensywie, także dlatego, że osamotniony w ataku Radosław
Matusiak nie stanowił takiego zagrożenia dla belgijskiej obrony, jak przed przerwą.
W 84. minucie w dogodnej sytuacji przed bramką Boruca znalazło się dwóch Belgów, którzy biegnąc do
piłki ... zderzyli się ze sobą.
Na ostatnie minuty Beenhakker posłał do boju debiutanta Rafała Murawskiego i Przemysława
Kaźmierczaka, a Rene Vandereycken przesunął do ataku Daniela Van Buytena. Po jednej z akcji rosłego
obrońcę w ostatniej chwili w polu karnym ubiegł Artur Boruc.
Polski bramkarz wysokie umiejętności zademonstrował także w drugiej minucie doliczonego przez
sędziego czasu gry, kiedy odważnie rzucił się pod nogi Emile Mpenzy i wygarnął mu piłkę.
Utworzono 2 March, 2017, 08:54
olimpia
Spotkania w Brukseli kibice nie będą długo wspominać, ale trzy punkty, które wywalczyła polska
reprezentacja mogą mieć duże znaczenie w walce o pierwszy w historii awans do finałów ME.
Belgia - Polska 0:1 (0:1)
Bramka: Radosław Matusiak (19).
Żółte kartki: Karel Geraerts, Thomas Vermaelen, Philippe Leonard, Timmy Simons, Bart Goor (Belgia),
Jakub Błaszczykowski, Radosław Sobolewski (Polska).
Sędzia: Stuart Dougal (Szkocja).
Widzów: 40 000.
Belgia: Stijn Stijnen - Carl Hoefkens, Philippe Leonard (79- Gaby Mudingayi), Daniel Van Buyten, Thomas
Vermaelen - Anthony Vanden Borre (46-Stein Huysegems), Timmy Simons, Karel Geraerts, Bart Goor Emile Mpenza, Kevin Vandenbergh (63-Luigi Pieroni)
Polska: Artur Boruc - Marcin Wasilewski, Jacek Bąk, Michał Żewłakow, Grzegorz Bronowicki - Jakub
Błaszczykowski, Dariusz Dudka (79-Rafał Murawski), Radosław Sobolewski, Euzebiusz Smolarek - Maciej
Żurawski (62-Łukasz Garguła), Radosław Matusiak (89-Przemysław Kaźmierczak)