SCENARIUSZ ZAJĘĆ Przysposobienie do pracy

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Przysposobienie do pracy
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Przysposobienie do pracy - filcowanie " na mokro "
Prowadzący: mgr Edyta Gilner-Pfeifer
Data:
Czas trwania: 3 jednostki lekcyjne
Klasa:
Temat: Bransoletka z kulek filcowych.
Cel ogólny:
Uczeń samodzielnie wykonuje przedmioty z filcu techniką filcowania na mokro .
Cele operacyjne:
Poziom wiadomości: uczeń
- zna sposoby filcowania,
- zna etapy przygotowania wełny do filcowania ,
- zna materiały i narzędzia konieczne do filcowania,
- zna sposoby łączenia kulek, nawlekania ,
Poziom umiejętności: uczeń:
- potrafi dobrać odpowiednie materiały pomocnicze i wie jak ich użyć ,
- potrafi przygotować stanowisko pracy,
- wykonać poszczególne etapy filcowania ,
- wykonać kulkę z filcu techniką na mokro,
- potrafi nawlekać i łączyć kulki,
- potrafi posprzątać stanowisko pracy,
Poziom postaw: uczeń:
- będzie pracował samodzielnie i w grupie,
- będzie współpracował w grupie przy wykonywaniu kulek,
- będzie przestrzegał zasad bezpiecznej pracy w pracowni,
- spróbuje zastosować w praktyce wiedzę na temat filcowania,
- będzie reagował na uwagi nauczyciela dotyczące kolejności wykonywanych czynności,
- podejmie próbę samodzielnego połączenia kulek w bransoletkę ,
Metody pracy:
- pogadanka z omówieniem,
- prezentacja ,
- zajęcia praktyczne,
- omówienie połączone z samooceną,
Formy pracy:
- praca w grupach,
- indywidualna,
Zasady pracy:
- indywidualizacji,
- łączenie teorii z praktyką,
- wzajemnej pomocy,
Środki dydaktyczne:
- wełna do filcowania
- woda, konewka, szare mydło, ręczniki, folia bąbelkowa
-
książka z zasadami filcowania
artykuły dotyczące filcowania/ instrukcje obrazkowe/, prezentacja,
Przebieg zajęć:
I. Czynności organizacyjno-porządkowe:
- powitanie uczniów,
- sprawdzenie obecności,
- sprawdzenie przygotowania do zajęć, stroju roboczego,
II. Instruktaż wstępny:
- zapoznanie z tematem i celem zajęć,
- przypomnienie zasad bhp obowiązujących w czasie zajęć,
- omówienie kolejnych czynności wykonywanych w czasie zajęć,
- przypomnienie wiadomości o sposobach filcowania ,
III. Realizacja zajęć:
- omówienie sposobów filcowania, kiedy jakie zasady mają zastosowanie,
- nauczyciel prezentuje plansze/ przepis rysunkowy/ ilustrujące czynności konieczne do
wykonania aby prawidłowo filcować i nadać pracy kształt kulki,
- uczniowie przy pomocy nauczyciela przygotowują wełnę do filcowania kulek,
- przygotowują konewkę z ciepła wodą, rozpuszczają w niej mydło,
- nauczyciel prezentuje wykonanie kulki z filcu ,
- uczniowie samodzielnie wykonują kulki z filcu, demonstrują poszczególne etapy dodawania
wełny i filcowania,
- nauczyciel opisuje inne sposoby sporządzania kulek przy pomocy igieł,
- uczniowie filcują samodzielnie,
- uczniowie wybierają ozdobne sznurki ( rzemyki ) do połączenia kulek w bransoletkę,
- wspólnie nawlekają wykonane samodzielnie kulki na igłę i sznurek, odkładają bransoletkę do
wysuszenia, dobierają zapięcia,
- sprzątają stanowisko pracy
IV. Zakończenie:
- pogadanka, nauczyciel dokonuje podsumowania i powtórzenia wiadomości podanych
w czasie lekcji,
- dokonuje analizy problemów wynikłych na lekcji i podpowiada sposoby ich wyeliminowania,
- uczniowie samodzielnie oceniają swoje wyroby,
- sprzątanie pracowni i stanowisk pracy ,
- pożegnanie,

Podobne dokumenty