Scenariusz nr 2 Temat: Nie taki egzamin straszny
Transkrypt
Scenariusz nr 2 Temat: Nie taki egzamin straszny
Scenariusz nr 2 Temat: Nie taki egzamin straszny Czas: 1 godz. lekcyjna Cel ogólny: zastosowanie wiadomości w sytuacjach praktycznych Cele szczegółowe: uczeń: zapisuje związki między wielkościami za pomocą układów równań rozwiązuje układy równań stopnia pierwszego z dwiema niewiadomymi Formy/metody pracy: praca indywidualna dyskusja dydaktyczna ćwiczenia w parach Materiały i środki dydaktyczne: kserokopie zadań do pracy indywidualnej, dla każdego ucznia (zał. 1, zał. 2) karta pracy dla każdej pary (zał. 3) karta ewaluacji zajęć, dla każdego ucznia (zał. 4) Przebieg lekcji: 1. Sprawdzenie obecności, podanie tematu i celów zajęć 2. Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadanie z zał. 1, po czym następuje dyskusja dydaktyczna z nauczycielem na temat poprawności wyboru układu równań. 3. Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadania 1, 2 z zał. 2, wybrane osoby prezentują na tablicy swoje rozwiązania, następuje dyskusja dydaktyczna nauczyciela z całą klasą na temat rozwiązań i interpretacji uzyskanych wyników. 4. Praca w parach – rozwiązanie dwóch zadań z zał. 3. Ułożone i rozwiązane przez pary układy równań do sytuacji zadaniowych zostają zapisane na karcie pracy. Rozwiązania podlegają ocenie (jeżeli wystarczy czasu, nastąpi prezentacja wybranego rozwiązania na tablicy). Wyniki pracy par zostaną podane i omówione przez nauczyciela na następnej lekcji. 5. Podsumowanie lekcji w postaci karty ewaluacji – zał. 4. ZAŁĄCZNIK 1 Zadanie: Wybierzcie odpowiedni układ równań: Za kalendarz i dwa długopisy zapłacono 27 zł, a dwa kalendarze i jeden długopis kosztowały 46,50 zł. Przyjmij, że x - cena kalendarza, a y – cena długopisu. x + 2 + y = 27 a) 2 + x + y = 46,50 2 x + y = 27 b) x + 2 y = 46,50 x + 2 y = 27 c) 2 x + y = 46,50 d) żadna z powyższych odpowiedzi nie jest prawidłowa ZAŁĄCZNIK 2 Zapiszcie właściwe układy równań do zadań tekstowych: Zadanie 1. Andrzej jest dziś trzy razy starszy od Wojtka. Za 10 lat będzie od niego dwa razy starszy. Ile lat ma Wojtek? Zadanie 2. W autobusie jest 120 miejsc dla pasażerów. Miejsc stojących jest o 40 więcej niż miejsc siedzących. Ile miejsc siedzących jest w tym autobusie? ZAŁĄCZNIK 3 – KARTA PRACY Imię i nazwisko ……………………………………………………… Imię i nazwisko ……………………………………………………… Metodą układów równań rozwiążcie następujące zadania z treścią. Dokładnie zapiszcie swoje rozwiązania. Zadanie 1. Dealer sprzedaje dwa rodzaje samochodów – osobowe i dostawcze. Cena samochodu dostawczego jest o 70% wyższa od ceny osobowego. Klient kupując dwa samochody osobowe i jeden dostawczy zapłacił 111 000 zł. Ile kosztuje samochód osobowy, a ile dostawczy? Zadanie 2. Rok temu kolega Kasi za 100 zł kupił dwie książki, a obecnie sprzedał z zyskiem 8%. Oblicz ile zapłacił za każdą z tych książek, jeżeli pierwszą z nich sprzedał z zyskiem 20%, a drugą – ze stratą 10%. ZAŁĄCZNIK 4 Do następujących słów dopisz wyrazy ilustrujące twoje emocje po dzisiejszej lekcji: U– K– Ł– A– D– Y– R– Ó– W– N– A– Ń- Autorzy scenariusza: Leda – Bylina Joanna, Jeziorska Elżbieta – Gimnazjum Deszczno, Wojtunik - Pietek Elżbieta – Gimnazjum nr 7 Gorzów Wlkp.