Obliczanie odwodów figur.

Transkrypt

Obliczanie odwodów figur.
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej
1. Informacje wstępne:
•
Klasa III
2. Realizowany program nauczania
Gra w kolory – program nauczania edukacji wczesnoszkolnej
Autorka – Ewa Stolarczyk
Wydawnictwo JUKA
Treść z podstawy programowej
W zakresie liczenia i sprawności rachunkowych:
Wyznacza sumy ( dodaje) i różnice ( odejmuje), manipulując obiektami lub rachując na zbiorach zastępczych, np.
palcach; sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 10, poprawnie zapisuje te działania.
Zapisuje liczby cyframi i odczytuje je.
Rozpoznaje i nazywa koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty.
Radzi sobie w sytuacjach życiowych, których pomyślne zakończenie wymaga dodawanie lub odejmowanie.
Oblicz obwody.
3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego
Ogrodnik
Temat dnia
W sklepie ogrodniczym
4. Temat zajęć edukacji matematycznej
Obliczanie odwodów figur
5. Cele zajęć:
•
Cele ogólne
Pobudzanie wyobraźni, rozumowania, aktywności matematycznej
Kształtowanie umiejętności logicznego liczenia
Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie rówieśników
Dokonywanie obliczeń
Porównywanie liczb
Obliczanie obwodów
Pogłębianie rozumienia struktury problemu matematycznego
• Cele pośrednie:
Rozwijanie zdolności do wysiłku intelektualnego związanego z napięciem emocjonalnym
•
Cele operacyjne
Uczniowie:
Dokonują obliczeń matematycznych w zakresie 100
Dodają i odejmują liczby jednocyfrowe i dwucyfrowe
Wykorzystują swoje wiadomości w matematycznych grach towarzyskich i zabawach ruchowych
Przekładają czynności na język znaków i działań matematycznych
Obliczają obwody
Rozwiązują problemy
Uważnie słuchają
Biorą udział w zabawach integracyjnych
•
Postawy
Motywowanie do efektów pracy
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę, własne działanie
Wdrażanie do umiejętności efektywnego współdziałania w grupie
6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/
Edukacja polonistyczna, edukacja ruchowa, przyrodnicza
7. Strategie nauczania
O – operacyjna, E – emocjonalna
8. Metody nauczania: przekazywania wiedzy (pokaz, dyskusja, pogadanka, rozmowa, demonstracja), samodzielnego
dochodzenia do wiedzy (praktyczna, ćwiczebna)
wg W. Zaczyńskiego
9. Zasady dydaktyczne
Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się, systematyczności
10. Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa, grupowa
11. Środki dydaktyczne
Tablica magnetyczna, magnesy, mazaki, kartki, kostki do gry, klocki
POMOCE DYDAKTYCZNE:
List, metr, paliki do wyznaczania działek, kolorowa bibuła, bele z siatką parkanowi(2,5m-4zł, 2m-3zł50gr,1,5m-2zł, 1m-3zł),
stoisko sklepowe
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez zagadkę matematyczną
1. Nauczyciel przywiesza na tablicy działania matematyczne. Każdemu działaniu przyporządkowana jest litera. Zadaniem
uczniów jest ich obliczenie i uszeregowanie rosnąco, powstałego następnie odczytanie hasła- GEODETA.
27+33=60(T)
5x9=45(D)
64:8=8(G)
100-20=80(A)
4x7=28(O)
34+25=59(E)
72:8=9(E)
2.Nauczyciel wyjaśnia na czym polega praca geodety, a następnie informuje ,dzieci, że do szkoły przyszedł tajemniczy
list.
3.List od geodety
Opole, dn.11.05.2013r.
Drodzy trzecioklasiści!
Zwracam się do Was z wielką prośbą. Moi klienci zakupili 6 działek budowlanych, które trzeba ogrodzić. Mam
bardzo dużo pracy i nie jestem w stanie sam tego zrobić, a czas ucieka. Proszę obliczcie ile metrów siatki potrzeba do
ogrodzenia każdej działki oraz ile klient będzie musiał wydać pieniędzy na jej ogrodzenie. Dołączam Wam instrukcje, które
ułatwią Wam zadanie.
Działka nr1, nr 2, nr3 ma być ogrodzona siatką parkanową o wysokości 1,50cm, a działka nr4, nr5, nr6, siatką o
wysokości 1m. Bardzo ważne! Udajcie się do sklepu, znajdującego się na wschód od bramki nr 1, tam wybierzcie siatkę
parkanowi, która spełnia powyższe kryteria, sprawdźcie cenę za metr bieżący, będzie Wam to potrzebne do obliczeń. Jak
zakończycie swoją pracę, proszę napiszcie do mnie list i podajcie wyniki waszych pomiarów i obliczeń, abym mógł
przekazać je moim klientom. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam Was mocno,
Geodeta Józio.
P.S. Zapomniałem podać swój adres
Józef Gleba
ul. Kwiatowa 5
46-200 Sady
4.Omówienie problemu badawczego i ustalenie najszybszego rozwiązania.
5. Dzieci proponują podział klasy na 6 zespołów, aby sprawniej wykonać zadanie.
6.Zespół wyznacza sekretarza, który będzie prowadził wszelkie zapisy i lidera, kierującego całym zespołem
II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1.Każdy zespół dostaje mapę terenu szkoły, na której zaznaczone są kolorowe punkty wyznaczające granice obszaru
działki(zał.nr1) oraz instrukcję poszczególnych działań wg możliwości ucznia( ważne, aby każdy uczeń wykonał choć
jedno polecenie samodzielnie):
• Przy pomocy linijki połącz punkty na swojej mapie i napisz w jakim kształcie jest Twoja działka?
• Zmierz za pomocą metra jaki jest obwód działki ?
• Udaj się do sklepu i sprawdź cenę odpowiedniej siatki parkanowej
• Oblicz, ile zapłacisz za ogrodzenie swojej działki? (Napisz jakimi banknotami i monetami możesz to zrobić?)
• Ile dostaniesz reszty z banknotu 100 zł?
3. Działka nr1- kształt trójkąta (obwód 18m)
Działka nr2- kształt trójkąta ( obwód 13m)
Działka nr3- kształt kwadratu (40m)
Działka nr 4-uczniowie sami wyznaczają działkę o obwodzie 32m)
Działka nr5- uczniowie sami wyznaczają działkę o obwodzie 24m)
Działka nr 6- kształt prostokąta (obwód 21m)
3.Po skończonych obliczeniach zespoły siadają w kole na kocach. Następuje głośne odczytanie i zapisanie pomiarów
poszczególnych działek oraz obliczeń dotyczących kosztu siatki parkanowej.
4.Uczniowie wspólnie obliczają ile metrów siatki parkanowej będzie musiał zakupić geodeta na ogrodzenie wszystkich
działek i ile będzie kosztowała siatka do ich ogrodzenia?
IV. ZAKOŃCZENIE
1.Podsumowanie lekcji
-Ewaluacja
W dzisiejszej lekcji najbardziej podobało mi się………….
2.Zadanie domowe
-napisanie listu do geodety w sprawie odpowiedzi na jego prośbę.

Podobne dokumenty