Scenariusz zajęcia

Transkrypt

Scenariusz zajęcia
Scenariusz zajęcia
12 marca 2014r.
Prowadząca: Beata Kubiak, Beata Kowalczyk
Grupa: dzieci czteroletnie, uczennice klasy IVb ze Szkoły Podstawowej nr 4
Temat: „Baw się i ćwicz razem ze mną” - wesołe zabawy i ćwiczenia prowadzone
metodą Weroniki Sherborne oraz metodami pedagogiki zabawy.
Rodzaj: zajęcia z dominacją aktywności ruchowej.
Cele:
Cel ogólny : Wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka poprzez ruch
i bliski kontakt emocjonalny z partnerem.
Cele pośrednie:
• stwarzanie okazji do poznania przez dziecko swoich możliwości
ruchowych,
• rozwijanie pomysłowości i inwencji twórczej dziecka oraz świadomości
własnego ciała i przestrzeni,
• rozwijanie umiejętności dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi
i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu,
• próby stworzenia atmosfery wzajemnego zaufania, bezpieczeństwa
i relaksu.
Cele szczegółowe mające charakter operacyjny:
Dzieci będą:
• orientować się w schemacie własnego ciała,
• wyczuwać części swojego ciała,
• wyczuwać siłę własną i własnego partnera,
• opiekować się partnerem,
• doświadczać opieki partnera,
• współpracować z partnerem i grupą,
• wyczuwać przestrzeń i dzielić ją z innymi ludźmi,
• czerpać radość z wspólnych zabaw.
Formy pracy: indywidualna, w parach, zespołowa.
Metody: metoda ruchu rozwijającego W.Sherborne, metody pedagogiki zabawy
(zabawy i tańce integracyjne, zabawy z chustą animacyjną).
Pomoce dydaktyczne: płyty CD, odtwarzacz CD, chusta animacyjna, piłeczka.
Przebieg zajęcia
I. Wprowadzenie
•
•
Powitanie dzieci oraz zaproszenie do wspólnej zabawy.
Wspólny pląs – „Bravado” - taniec integracyjny.
II. Ćwiczenia rozwijające świadomość swojego ciała i przestrzeni
1. Powitanie:
• Witamy swoje ciało - dotykamy dłońmi różnych części ciała masując je i wypowiadając
słowa: „To są moje kolana – witam was!”
• Witamy się z partnerem – witamy partnera wykonując polecenia prowadzącego np.
„Witają się nasze noski” itp.
• Witamy się z całą grupą – siedząc w kole zbliżamy się do środka i tam witają się nasze
ręce, stopy, kolana, itp.
2. Ćwiczenia z w parach (partner aktywny i partner bierny):
•
„Ptaszki”- partner/uczeń leżąc na plecach podtrzymuje za ręce dziecko leżące na
brzuchu na jego goleniach,
- partner/uczeń leżąc na plecach (nogi podniesione i wyprostowane)
podtrzymuje dziecko za ręce delikatnie je huśtając na swoich stopach.
•
Zabawa ruchowa przy muzyce „Le basque”
•
„Kotki na spacerze - Kotki wchodzą do domków”- dzieci czworakują w różnych
kierunkach cichutko miaucząc – na polecenie nauczyciela wracają do domków –
partner/uczeń w klęku podpartym.
•
„Kotki wchodzą na dach” – partner/uczeń w klęku podpartym – dziecko wchodzi
rodzicowi na plecy i kładzie się.
•
„Tunel”- uczniowie tworzą „tunel” – dzieci przechodzą przez tunel.
•
Zabawa ruchowa przy muzyce „Czyngis - Chan”
3. Zabawy z chustą animacyjną:
•
Zabawa „Fale morskie / Spacer po morzu”- falowanie chustą, dzieci spacerują
delikatnie po chuście.
•
„Latający motyl” – wolne i szybkie toczenie piłki po chuście.
•
„Rekin” – wciąganie dzieci za stopy pod chustę.
•
„Spadająca chusta”- dzieci kładą się pod chustą, a rodzice podnoszą ją i opuszczają.
•
„Spadochron” – podnosimy chustę, wchodzimy do środka i dociągamy ją do ziemi –
jesteśmy ukryci w środku.
III. Zakończenie
•
•
•
Zabawy dowolne z wykorzystaniem toru przeszkód, ścian do wspinaczki, piłek,
materaców, itp.
Zabawa integracyjna „Epoi Taj Taj” – wersja wolna i szybka.
Odprowadzenie przedszkolaków do sali przedszkolnej - pożegnanie.