usprawnianie psychoruchowe

Transkrypt

usprawnianie psychoruchowe
KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat – USPRAWIANIE PSYCHORUCHOWE z uczestnikiem zajęć rewalidacyjno wychowawczych
Czas trwania – 1 godz.
Cele ogólne:
- zaspokajanie potrzeby dotyku,
- usprawnianie w obrębie motoryki małej,
- poprawa czucia powierzchniowego i głębokiego,
- poprawa samopoczucia.
Cele szczegółowe:
- zwiększanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do nauczyciela i osób zajmujących się
dzieckiem,
- uzyskiwanie skojarzeń z porą roku – wiosną,
- zmniejszenie nadwrażliwości okolic twarzy,
- niwelowanie zaburzeń w obrębie dłoni,
- rozwijanie aktywności.
Metody i formy pracy:
- stymulacja polisensoryczna,
- elementy metody Ch. Knilla,
- masaż części ciała,
- metoda relaksacyjna,
- metoda aktywizująca – ćwiczenia i zabawy przy muzyce.
Środki dydaktyczne:
- cytryna,
- świeczka o zapachu cytryny,
- zielony szal, zielona chusta,
- naczynie z wodą,
- parasol,
- piosenki dla dzieci,
- oliwka dla dzieci
Przebieg zajęć:
1. Poranny krąg - przywitanie uczestnika zajęć piosenką „Witaj Nikola...”
- zapalenie świeczki o zapachu cytryny,
- okrążenie świeczką uczestnika,
- rozpostarcie nad ciałem dziecka zielonej chusty,
- poruszanie ruchem falującym chusty nad głową uczestnika,
- smakowanie cytryny,
- przedstawienie żywiołu - deszcz,
- skropienie wodą twarzy dziecka i rozpostarcie parasola nad dzieckiem w celu ochrony
przed deszczem.
2. Podkład muzyczny.
3. Elementy metody Ch. Knilla.
4. Masaż szyi,
5. Masaż żuchwy,
6. Masaż czoła i policzków,
7. Masaż warg.
8. Masaż dłoni:
- masaż palców,
- masaż grzbietowej strony dłoni.
9. Zajęcia końcowe:
- poklepujemy brzuch,
- poklepujemy głowę,
- poklepujemy ręce,
- masaż odprężający.
10. Krótki spacer przed odwiezieniem uczestnika zajęć na rodzinkę.

Podobne dokumenty