Marta Sompolska

Transkrypt

Marta Sompolska
Scenariusz zajęć z Elmerem
Prowadzący: Marta Sompolska
Grupa: 3-4 latki
Szkoła: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Kaliszu
Data: 16.01.2014r.
Temat tygodnia: Pomocne przedszkolaki
Temat dnia: KaŜdy przedszkolak, mały czy duŜy chętnie pomocą słuŜy.
Cel ogólny:
- Rozwijanie wzajemnych relacji pomiędzy dziećmi, opartych na wzajemnym szacunku i
akceptacji
Cele operacyjne: (dziecko)
- odpowie na pytania zadawane przez nauczyciela dotyczące tekstu opowiadania
- pokona tor przeszkód: utrzyma równowagę, przeskoczy przez przeszkody, rzuci do celu.
- zwinie w kulkę gazetę i włoŜy ją do rolki po papierze toaletowym
- pomaluje farbą rolkę po papierze toaletowym
- zwinie bibułkę w kokardkę i z pomocą nauczyciela przyczepi ją do rolki
- zamocuje czułki z patyczków kosmetycznych i przyklei papierowe oczka do pomalowanej
rolki
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Metody pracy:
- czynna: zadań stawianych do wykonania
- oglądowa: pokaz
- słowna: rozmowa
Środki dydaktyczne: ksiąŜka Davida McKeen Elmer i motylek,szarfy, woreczek z grochem,
duŜa obręcz, pachołek, mała obręcz, rolki po papierze toaletowym, gazety, farby, klej,
pędzelki, prostokątne kawałki bibuły, patyczki kosmetyczne, papierowe kółka na oczy.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką Całuski.
Wesoło witamy, wesoło witamy
Dzieci:
witają się i machają rączkami
Wszystkich Was, wszystkich Was.
Radośnie śpiewamy, radośnie śpiewam
cały czas, cały czas.
Ciekawe, ciekawe
co robić będziemy?
Co teraz, co teraz
dla Was szykujemy?
Raz, dwa trzy!
Całuski, całuski
Dzisiaj dla Was mamy
Całuski, całuski damy Wam
Całuski, całuski
Dzisiaj dla Was mamy
Całuski, całuski damy Wam!
pokazują rękoma wszystkie dzieci
klaszczą
dotykają palcem wskazującym
głowy
pokazują rękoma wszystkie dzieci
klaszczą trzy razy
wysyłają całuski
2. Zabawa integrująca grupę Gąsieniczka ( wg B. Michalec)
Dzieci siedzą w kole. Zabawę rozpoczynają prawą ręką, która maszeruje, i mówią:
Jedna gąsieniczka mała, przyjaciółki szukała
Szukała tu
Szukała tam
ale nie znalazła
Dzieci:
maszerują ręką po sobie
maszerują po sąsiedzie z prawe strony
maszerują po sąsiedzie z lewej strony
rozkładają ręce
Teraz lewą ręką
Druga gąsieniczka mała, przyjaciółki szukała
Szukała tu
Szukała tam
ale nie znalazła
maszerują po swojej nodze
maszerują po nodze sąsiada z lewej strony
maszerują po nodze sąsiada z prawej
strony
rozkładają ręce
Obiema rękami
Dwie gąsieniczki małe przyjaciółki szukały
Szukały tu
Szukały tam
aŜ się znalazły
maszerują po swoich nogach
maszerują po nogach sąsiada z lewej
strony
maszerują po nogach sąsiada z prawej
strony
wszystkie dzieci łapią się za ręce
3. Słuchanie opowiadania Elmer i motylek Davida McKee.
Rozpoczynając czytanie ksiąŜki, dzieci wraz z nauczycielem recytują wierszyk
Gadu, gadu, gadu, gadka.
To ksiąŜki okładka,
Która dla nas się otwiera
w świat nieznany nas zabiera.
Rozmowa na temat opowiadania
- kogo uratował Elmer?
- co się stało z Elmerem?
- kto pomógł Elmerowi i w jaki sposób
- czy wy teŜ moŜecie pomagać? Jak?
4. Zabawa ruchowa „Ratujemy motylka!”
Nauczyciel rozkłada na dywanie tor przeszkód. Dzieci mają do pokonanie
niebezpieczne przeszkody:
Przejście przez wąską ścieŜkę nad przepaścią (przejście po szarfach,
utrzymanie równowagi)
Przeskok nad przewalonymi drzewami (przeskok przez drabinki??)
Przejście wokół krateru niebezpiecznego wulkanu z .. na głowie (przejście po
obręczy z woreczkiem na głowie)
Rzut obręczą w dźwignię, która otwiera przejście do uwięzionego motylka
(rzut obręczą w pachołek)
Przejście nad przepaścią po wąskiej kładce (przejście po szarfach)
Uratowanie uwięzionego motylka!!
5. Praca plastyczna „Motylek”
KaŜde dziecko otrzymuje rolkę po papierze toaletowym, gazetę, kawałek kolorowej
bibułki, 2 patyczki kosmetyczne, 2 wycięte kółka na oczy, klej i kolorowe farby.
Nauczyciel pokazuje sposób wykonania pracy:
zgniatamy gazetę w kulkę i wkładamy ją w jeden koniec rolki
rolkę malujemy kolorowymi farbami plakatowymi i czekamy aŜ wyschnie
prostokątny kawałek bibułki zwijamy na środku tak, Ŝeby powstała kokardka
z pomocą nauczyciela przyczepiamy ją do rolki za pomocą zszywacza
odcięte z jednej strony patyczki kosmetyczne wpychamy w gazetę (czółka)
przyklejamy wycięte z papieru kółeczka (oczka)
czekamy aŜ nasze prace wyschną☺
ZAPREZENTOWANIE PRAC

Podobne dokumenty