metodą JIGSAW – EKSPERT (stoliki zadaniowe)

Transkrypt

metodą JIGSAW – EKSPERT (stoliki zadaniowe)
Scenariusz lekcji przeprowadzonej w klasie pierwszej (matematycznej – LO)
metodą JIGSAW – EKSPERT (stoliki zadaniowe)
Temat: Równania kwadratowe – róŜne metody ich rozwiązywania
Cel główny lekcji:
-
rozwijanie umiejętności rozwiązywania równań kwadratowych przez analogię.
Cele szczegółowe lekcji
Podczas lekcji uczeń doskonali umiejętności:
•
rozwiązywania zadań przez analogię,
•
przeprowadzenia rozumowania analogicznego do danego,
•
współpracy i komunikowania się w grupie,
•
pełnienia określonych ról w grupie,
•
przekazywania zdobytej wiedzy kolegom,
•
odpowiedzialności za grupę.
Środki dydaktyczne:
• kartki dla uczniów z zadaniem wprowadzającym,
• karty główna z zadaniami dla grup,
• zadania do pracy indywidualnej,
• ankieta ewaluacyjna dla kaŜdego ucznia.
Formy i metody pracy:
praca w grupach metodą stolików zadaniowych.
Przebieg lekcji
1. Czynności organizacyjne
2. Faza wprowadzająca
• Uczniowie wchodzą do klasy, losują karteczki z trójmianami (załącznik nr 1), które naleŜy
przedstawić w postaci iloczynowej oraz podać ich pierwiastki . Osoby mające te same
rozwiązania tworzą zespół .
• Omówienie celów lekcji oraz zasad pracy metodą stolików zadaniowych.
• Podział klasy na 5 grup: kaŜda grupa wybiera lidera i dzieli się zadaniami.
3.
Faza realizacji
• Liderzy otrzymują karty pracy dla grup z jednym typem równania (załącznik nr 2), którego
rozwiązania wszyscy członkowie grupy muszą się bardzo dobrze nauczyć.
• Eksperci zgodnie z przydzielonymi zadaniami zbierają się w nowych przynajmniej
pięcioosobowych grupach, prezentują rozwiązania swoich typów równań oraz pomagają
pozostałym członkom grupy w opanowaniu tej umiejętności.
• Po zakończeniu pracy w grupach eksperckich wszyscy uczniowie sprawdzają swoje
umiejętności rozwiązując wszystkie typy równań i analizują rozwiązania.
• Po zdobyciu umiejętności rozwiązywania równań wszystkich typów kaŜdy indywidualnie
rozwiązuje zestaw sprawdzający i podpisuje swoją pracę (załącznik nr 3). Uczniowie
wymieniają się pracami i wracają do swoich pierwotnych grup.
• KaŜda grupa poprawia swój typ równania, liderzy wymieniają się pracami i po zakończeniu
pracy poprawione prace wracają do właścicieli. Uczniowie analizują błędy.
Nauczyciel w ciągu całej lekcji koordynuje całą pracę, odpowiada na pytania, udziela
wskazówek.
4.
Podsumowanie
• Nauczyciel ocenia pracę i zaangaŜowanie uczniów.
• Uczniowie anonimowo wypełniają ankietę ewaluacyjną.
Ankieta dla ucznia
1. Byłem zaangaŜowany w pracę całej grupy
TAK NIE
2. Dyskusja w grupie była rzeczowa
TAK NIE
3. Nauczyłem się przekazywać wiedzę kolegom
w grupie
TAK NIE
4. Po tak przeprowadzonej lekcji sam potrafię
rozwiązać równanie kwadratowe
TAK NIE
Na lekcji prowadzonej tą metodą czułem się :
bardzo
dobrze
niepewnie
źle
dobrze
Załącznik nr 1
x 2 − 7 x + 10
− 2x 2 + 6x + 8
− x2 + x + 2
x2 − 7x + 6
x 2 + 6x + 8
Załącznik nr 2
Grupa I
Grupa II
Zapoznaj się z rozwiązaniem równania
kwadratowego:
Zapoznaj się z rozwiązaniem równania
kwadratowego:
4x 2 − 7 = 0
(2 x − 7 )(2 x + 7 ) = 0
3x 2 − 5 x = 0
x(3 x − 5) = 0
2 x − 7 = 0 lub 2 x + 7 = 0
x = 0 lub x =
x=
7
7
lub x = −
2
2
RozwiąŜ równanie:
RozwiąŜ równanie:
4x − 7 x 2 = 0
10 − 5 x 2 = 0
Grupa III
5
3
Grupa IV
Zapoznaj się z rozwiązaniem równania
kwadratowego:
Zapoznaj się z rozwiązaniem równania
kwadratowego:
x 2 − 10 x + 25 = 0
x 2 + 6x + 5 = 0
( x − 5) 2 = 0
x−5 = 0
x=5
x 2 + 6 x = −5
( x + 3) 2 = 4
RozwiąŜ równanie:
x+3 = 2
36 − 12 x + x 2 = 0
x + 3 = 2lubx + 3 = -2
x = -1lubx = -5
x 2 + 6 x + 9 = −5 + 9
RozwiąŜ równanie:
x2 − x − 2 = 0
Grupa V
Zapoznaj się z rozwiązaniem równania
kwadratowego:
2x 2 − x − 1 = 0
∆=9
∆ =3
x1 = 1
x2 = −
1
2
RozwiąŜ równanie:
x 2 − 2x − 3 = 0
Załącznik nr 3
RozwiąŜ równania:
a) 3 x 2 + 5 x = 0
b) 49 − 14 x + x 2 = 0
c) 15 x 2 − 3 x = 0
d) 3 x 2 − 2 x − 4 = 0
e) x 2 + 4 x = 16
Opracowała:
Małgorzta Jacek

Podobne dokumenty