KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM
Temat zajęć:
EURO I MATEMATYKA
Cele zajęć:
Uczeń:
1. Potrafi podać korzyści z wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty
2. Zna historię wprowadzenia euro
3. Zna symbol i kod euro
4. Zna monety i banknoty europejskiej waluty.
Uczeń:
1. Umie obliczyć wartość wyrażenia arytmetycznego zawierającego potęgi i pierwiastki
2. Potrafi rozwiązać równanie oraz układ równań
3. Potrafi obliczyć obwód i pole koła
4. Umie obliczyć objętość walca
5. Umie obliczyć, jakim procentem jednej liczby jest druga liczba
6. Potrafi zaokrąglić liczbę do danego rzędu.
Metody realizacji zajęć:
 dyskusja
 wykład
 ćwiczenia.
Czas realizacji zajęć: 1- 2 godziny lekcyjne.
Środki dydaktyczne:
 instrukcja dla grup „Krótka historia euro”
 zestawy zadań dla grup
 plansze z ilustracjami banknotów i monet euro
 komputer z dostępem do Internetu, projektor
 kalkulatory.
1
Proponowany przebieg zajęć:
1. Nawiązanie do tematu- uczniowie uzupełniając indywidualnie szyfrogram (materiał
pomocniczy nr 1) dowiadują się, czym będą zajmować się na lekcji matematyki. Hasło
szyfrogramu to „europejska waluta- euro”. Korzystając z odpowiedzi zapisanych na
tablicy gimnazjaliści sprawdzają poprawność swoich rozwiązań, wspólnie omawiają
rozwiązania, zastanawiają się nad popełnionymi błędami.
2. Prezentacja filmiku animowanego „Dlaczego warto wprowadzić euro” ze strony
internetowej www.nbportal.pl (zakładka euro.nbportal.pl). Krótka dyskusja na temat
korzyści z wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty.
3. „Krótka historia euro”- przedstaw informacje dotyczące wprowadzenia europejskiej
waluty oraz wyglądu monet i banknotów euro (materiał pomocniczy nr 2).
4. Podziel uczniów na 3- 4 osobowe zespoły, rozdaj zadania dla grup (materiał
pomocniczy nr 3). Pracując w grupach gimnazjaliści rozwiązują zadania
matematyczne nawiązujące do tematyki euro.
5. Sprawdź z uczniami poprawność rozwiązań zadań (materiał pomocniczy nr 4).
6. Podsumowanie lekcji- uczniowie wspólnie rozwiązują quiz „Z euro w kieszeni”
dostępny na stronie internetowej www.nbportal.pl (zakładka euro.nbportal.pl).
Inspiracją do stworzenia scenariusza była książką Niny Ostrowskiej i Grażyny Spychały
„Edukacja europejska na lekcjach matematyki”.
2
Materiał pomocniczy nr 1
Oblicz wartości podanych wyrażeń, a następnie uzupełnij szyfrogram. Odczytując hasło
dowiesz się, co będzie tematem dzisiejszych zajęć.
K-
 15
2
 
J - 120
8
W – 2 3  32
P - 3 193
A - 33  3 27
20  5
L-
S - 32 2 : 8 2
T - 134  1312 : 1315
2
 2
R - 1   3 2
 3
1
E-  
4
O-
3
2
 70
24 : 3 3
U - 12009  121  0 2009  20090
17 14 25 2 19 17 1 16 15 24 72 24 10 14 13 24
17 14 25 2
-
3
Materiał pomocniczy nr 2
Instrukcja dla grup
„Krótka historia euro”
Decyzja o utworzeniu wspólnej waluty Unii Europejskiej zapadła w 1992 roku
w ramach traktatu z Maastricht, który powoływał do życia Unię Gospodarczą i Walutową.
Celem tej decyzji było m.in. usunięcie przeszkód dla wolnego handlu, wymiany turystycznej.
W grudniu 1995 w Madrycie wspólnej walucie nadano nazwę euro. 1 stycznia 1999 nastąpiła
inauguracja euro w transakcjach bezgotówkowych w 11 krajach UE. Natomiast od 1 dnia
pewnego miesiąca i pewnego roku wprowadzono tę walutę w formie gotówkowej w dwunastu
państwach UE (oprócz Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii). Poznasz tę datę rozwiązując
zadanie 1.
W obiegu są banknoty euro w 7 nominałach i monety w 8 nominałach. Banknoty euro są
drukowane pod bezpośrednią kontrolą Europejskiego Banku Centralnego. Mają jednolity
wygląd we wszystkich państwach strefy euro. Zdobi je mapa Europy i elementy
architektoniczne (bramy, mosty), które nie przedstawiają jednak konkretnych budowli.
Monety są produkowane przez mennice poszczególnych państw. Mają jednakowy kształt,
jednakowy materiał, z którego są wykonane i jednakowy wygląd awersu. Na awersach monet
umieszczono mapę Europy i gwiazdy z flagi UE, natomiast rewersy mają narodowy charakter
(są inne w każdym państwie). Symbol euro (€) jest inspirowany grecką literą epsilon przeciętą
dwiema równoległymi liniami. Symbolizuje ona korzenie cywilizacji europejskiej, próby
zintegrowania naszego kontynentu. Poprzeczne linie miały oznaczać stabilność waluty.
Rozwiązując zadanie 2 poznasz oficjalny kod waluty euro.
Zajmijcie się dokładniej monetą 2 euro. Odczytajcie najważniejsze informacje o tej monecie,
a następnie rozwiążcie zadanie 3.
Obecnie do Unii Europejskiej należy 27 państw. W większości z nich prawnym środkiem
płatniczym jest euro. Rozwiązując zadanie 4 dowiesz się, ile państw należy do strefy euro.
Rozwiązując natomiast zadanie 5 uzyskasz informacje, ile procent państw należących do UE
stanowią te, które są członkami unii walutowej.
4
Materiał pomocniczy nr 3
Zadania dla grup
Zadanie 1
Rozwiązując układ równań dowiesz się, kiedy wprowadzono do obiegu w formie gotówkowej
nowa europejską walutę.
x– rok
y – miesiąc
1
 7 x  4 y  290
1
 x  y  1000
2
Zadanie 2
Rozwiążcie krzyżówkę, a następnie odczytajcie hasło. Co otrzymaliście?
Poziomo
1. Mapa tego kontynentu znajduje się na awersie monet euro.
2. Grecka litera inspirująca symbol euro.
3. Jedno z państw UE, które nie przystąpiło do obszaru euro 1 stycznia 2002 r.
4. Banknoty we wszystkich krajach strefy euro są jednakowe/różne.
5. 100 centów = 1…
6. Rewersy monet euro są różne/jednakowe we wszystkich państwach strefy euro.
1.
2.
5
Zadanie 3
Oblicz:
a) Obwód monety o nominale 2 euro.
b) Pole powierzchni awersu (rewersu) monety 2 euro. Wynik zaokrąglij do części
setnych.
c) Objętość walca, jakim jest moneta o nominale 2 euro. Wynik zaokrąglij do części
dziesiątych.
Możesz skorzystać z kalkulatora.
Średnica monety (mm): 25,75
Grubość (mm): 1,95
Waga (g): 8,50
Kształt: okrągły
Kolor: część zewnętrzna: biała; część wewnętrzna: żółta
Stop: część zewnętrzna: miedzionikiel, część wewnętrzna: trzy warstwy: mosiądz
niklowy, nikiel, mosiądz niklowy
Brzeg: napis na drobnym ząbkowaniu
Zadanie 4
Rozwiązując równanie dowiesz się, w ilu państwach UE waluta euro jest prawnym środkiem
płatniczym.
x  3x  2  20  xx  5  38
Zadanie 5
Oblicz, ile procent państw należących do UE stanowią państwa będące członkami unii
walutowej. Wynik zaokrąglij do jedności.
6