Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5 i 6

Transkrypt

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5 i 6
Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5 i 6-letnich
Temat: „Gimnastyka z muzyką”
Grupa 5-6 latków
Termin: 04.03.2014 r.
Cel ogólny: Wspomaganie i stymulowanie rozwoju fizycznego i umysłowego
dzieci podczas ćwiczeń ruchowych.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- Wykonywać ruchy poprzez naśladownictwo
- panować nad własnym ciałem
- uruchamiać wszystkie grupy mięśniowe
- łączyć ruch z muzyką
- rozładowywać napięcia emocjonalne
- przyjmować aktywną postawę podczas zajęć
- współtworzyć radosną atmosferę podczas ćwiczeń
Metoda: Gimnastyka z muzyką – Rytmy wg Reginy Przyborowskiej - Wynimko
Forma zajęcia: zajęcia z całą grupą
Pomoce: Chusta animacyjna, małe kółka do ćwiczeń, szarfy, płyta z muzyką
Przebieg zajęcia:
1. Rozpoczęcie
- Ustawienie w kole, zabawa na powitanie z chustą animacyjną- dzieci siedzą na
kolorowych polach chusty. Jedno z nich trzyma piłkę, dzieci rzucają do siebie
piłkę- wymawiając swoje imię i kolor pola chusty na którym siedzą oraz imię
osoby do której piłka jest adresowana
wraz z jej kolorem, np. „Żółta Zuzia do zielonego Kacpra”.
- Dzieci maszerują dookoła Sali i jednocześnie zabierają przybory – małe kółka i
bawią się nimi swobodnie. Stworzenie miłej i pogodnej atmosfery, zachęcenie
do zabawy.
2.Pobudzenie grup mięśniowych
- Pozycja stojąca w rozsypce, lekki rozkrok. Rytmiczne uderzanie kółkiem w
kółko kolegi, potem w rękę (nad głową, z prawej strony, z lewej strony).
3. Uaktywnienie mięśni barków, pleców, rąk, nóg
- Pozycja stojąca w lekkim rozkroku, skłon w przód, chód. Rytmiczne uderzanie
o podłogę kółkiem: przed sobą, między stopami, z prawej strony, z lewej strony.
4. Uaktywnienie mięśni lędźwiowych, rąk, pleców
- Pozycja stojąca, na jednej nodze. Przesuwanie stopą kółek: do przodu i do tyłu
prawą stopą,
do przodu i do tyłu lewą stopą, do przodu i do tyłu obiema stopami na przemian.
5. Kształcenie poczucia równowagi, zapobieganie płaskostopiu
- Pozycja wysoka, stopy złączone. Wskakiwanie do kółek rozłożonych na
podłodze i wyskakiwanie z nich: obunóż, na prawej nodze, na lewej nodze,
wskakiwanie obunóż oraz wyskakiwanie do rozkroku.
6. Ćwiczenie sprawności ruchowej, skoczności mięśni nóg
- Siad skulny podparty. Przesuwanie kółek od siebie oraz do siebie: prawą stopą,
lewą stopą, obiema stopami jednocześnie, obiema stopami na przemian.
7. Usprawnienie mięśni brzucha
- Bieg po całej sali, dowolne indywidualne zabawy z kółkami zgodnie z rytmem
muzyki.
8. Intensywne ćwiczenie wszystkich grup mięśniowych
- Pozycja stojąca, lekki rozkrok. Dzieci stoją w parach naprzeciw siebie.
Podrzucanie i chwytanie kółka techniką wybraną przez dzieci
9. Ćwiczenie zręczności, zwinności i koordynacji ruchowej
- Pozycja stojąca, rozsypka. Swobodny taniec z kółkami wg pomysłów dzieci.
10. Rozluźnienie mięśni, kształcenie umiejętności zgodnego poruszania się w
grupie, współdziałania, naśladowania
- Zmiana przyboru na szarfy. Pozycja stojąca w chodzie w dowolnych
kierunkach. „Malowanie świata”- rytmiczne ruchy obu rąk: w bok i do siebie
jednocześnie obie ręce, w przód i tył jednocześnie obie ręce, na ukos w górę i do
siebie jednocześnie obie ręce, w bok i do siebie rękoma na przemian, w przód i
tył rękoma na przemian, na ukos w górę i do siebie rękoma na przemian,
rytmiczne ruchy rąk wg inwencji dzieci.
Zakończenie zabawy
- Rytmiczny marsz, odkładanie podczas marszu szarf, dziękowanie za wspólną
zabawę gestem, uśmiechem, ukłonem.
Zabawa relaksacyjna na pożegnanie z chustą animacyjną – wspólna kołderka.
Dziewczynki wchodzą pod chustę i odpoczywają. Chłopcy falują chustą w rytm
muzyki, potem następuje zmiana. Uczenie dobrego zachowania, podziękowania
za wspólną zabawę.

Podobne dokumenty