TEMAT: POZNAJ I ZAAKCEPTUJ SIEBIE.

Transkrypt

TEMAT: POZNAJ I ZAAKCEPTUJ SIEBIE.
Konspekt katechezy dla klasy III szkoły ponadgimnazjalnej
TEMAT: POZNAJ I ZAAKCEPTUJ SIEBIE.
Cel ogólny: Kształtowanie postawy odpowiedzialności za dar własnej płciowości.
Cele operacyjne: Uczeń:
• wymienia własne dobre i złe strony,
• podaje cechy swojej wymarzonej przyszłej dziewczyny,
• ułoży modlitwę w intencji z prośbą o dobrą żonę.
Metody i formy pracy: pogadanka, skojarzenia, praca indywidualna, praca w parach, praca w
grupach, prezentacja.
Pomoce i środki dydaktyczne: arkusze papieru, kartki ze stopami, kolorowe serca.
Metody
i formy
pracy
Czynności nauczyciela, czynności ucznia, przebieg lekcji
Katecheta wita obecnych uczniów i przedstawia gości.
Następnie zachęca wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji tego, abyśmy zaakceptowali siebie
takimi, jakimi jesteśmy. Sprawdza obecność i przedstawia temat spotkania.
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie.
I. WPROWADZENIE
Katecheta pyta uczniów: Co to znaczy być sobą? W jaki sposób należy prawidłowo troszczyć się o
siebie? Uczniowie starają się odpowiedzieć na postawione pytania. Katecheta mówi: Aby dobrze
poznać i zaakceptować siebie trzeba najpierw zrozumieć dar swojej własnej płciowości i płodności. Co
Wam się kojarzy ze słowem „płciowość”?
Katecheta zapisuje na tablicy to słowo i uczniowie podają do niego swoje skojarzenia.
Wybrany uczeń zapisuje je na tablicy.
II. ROZWINIĘCIE
Katecheta stawia pytanie problemowe: Każdy z nas posiada swoje dobre i złe cechy. Aby bardziej
siebie poznać i zaakceptować oraz - aby być w przyszłości dobrym mężem i ojcem - trzeba umieć
nieraz nazwać i wymienić swoje dobre i złe strony.
Katecheta rozdaje uczniom kartki z wydrukowanymi stopkami i prosi uczniów, aby wypisali na nich
swoje dobre i złe strony (po kilka cech).
Uczniowie odczytują swoje cechy.
Katecheta zachęca, aby te wszystkie cechy, a głównie te negatywne, ofiarowywać Bogu w modlitwie
indywidualnej, aby było nam łatwiej nad nimi pracować i z nich się nawracać.
Katecheta mówi, że każdy ma taki swój ukryty w sercu wizerunek osoby, z którą by chciał kiedyś
spędzić całe swoje życie. Prosi, aby uczniowie w parach wypisali na arkuszach papieru cechy swojej
wymarzonej dziewczyny. K. Rozdaje uczniom papier.
Uczniowie je wypisują, a następnie umieszczają kartki na tablicy i prezentują wypisane cechy.
Katecheta zachęca uczniów do ułożenia modlitwy w intencji z prośbą o dobrą żonę.
Uczniowie w grupach na otrzymanych kolorowych sercach wspólnie układają modlitwę.
Każda grupa prezentuje swoją modlitwę.
III. ZAKOŃCZENIE
Katecheta pyta po kolei każdego ucznia: Co na dzisiejszej lekcji najbardziej Ci się podobało? Co
zapamiętałeś?
Zapis do zeszytu:
Praca domowa: Ułóż krzyżówkę wraz z pytaniami do hasła „płodność” lub „płciowość”.
Katecheta ustnie ocenia za wiedzę i aktywność. Zachęca do stałej modlitwy osobistej w intencji
o dobrą żonę. Przypomina o uczestnictwie we mszy w najbliższą Niedzielę Chrztu Pańskiego.
Uczniowie włączają się na zakończenie we wspólną modlitwę: Chwała Ojcu…
Opr. Marta Nowik
Modlitwa
Zapis
w zeszycie
5 min.
Pogadanka
5 min.
Skojarzenia
5 min.
Praca
indywidualna
5 min.
Praca
w parach,
prezentacja
10 min.
Praca
w grupach,
prezentacja
10 min
Zapis
w zeszycie
5 min.
modlitwa

Podobne dokumenty