wpływ osiągnięć technologicznych

Transkrypt

wpływ osiągnięć technologicznych
WPŁYW OSIĄGNIĘĆ TECHNICZNYCH NA ROZWÓJ
I KONDYCJĘ ZDROWOTNĄ DZIECI I MŁODZIEŻY
KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI
W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ
„AKTYWNA SZKOŁA – AKTYWNY UCZEŃ”
Opracowanie: Beata Sułuja
2014/2015
ADRESACI:
uczniowie klas I – VI Szkoły Podstawowej nr 7
PROWADZĄCY: wychowawcy klas
CZAS I MIEJSCE ZAJĘĆ:
- sala lekcyjna
- październik – listopad 2014
CEL GŁÓWNY:
- poznanie zagrożeń płynących z nierozsądnego korzystania z osiągnięć technologicznych
ludzkości
CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń:
- zna korzyści wynikające z urządzeń powszechnych w XXI wieku
- zna potencjalne zagrożenia związane z postępem technologicznym:
- negatywny wpływ spędzania wolnego czasu przy komputerze, grach komputerowych
oraz przed telewizorem na kondycję organizmu (prawidłową postawę ciała, pogorszenie
wzroku), relacje społeczne (izolacja) oraz reakcje emocjonalne (podwyższony poziom
agresji, rozdrażnienia, zmienione spostrzeganie rzeczywistości)
- ujemne skutki korzystania z telefonu komórkowego (np. ograniczenie spotkań
towarzyskich, utrwalanie błędów w pisowni)
- konsekwencje poruszania się samochodem (obniżona kondycja fizyczna, nadwaga)
- rozumie, że zadaniem współczesnych osiągnięć technologicznych jest ułatwienie człowiekowi
życia, jednak pod warunkiem rozsądnego z nich korzystania
METODY PRACY:
- słowne
- oglądowe
- burza mózgów
- zajęć praktycznych (uczniowie klas I – III)
FORMY PRACY: indywidualna,
zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- prezentacja multimedialna (w klasach I – III przedstawiana w ograniczonym zakresie
– wg uznania n-la)
- komputer, rzutnik multimedialny
- w klasach I – III: arkusz szarego papieru/brystol, kółka (z nadrukiem przekreślonych urządzeń
oraz puste – na prace dzieci), kredki, klej, nożyczki (załączniki)
Prezentacja multimedialna do pobrania w bibliotece szkolnej
Fotografie wykonane podczas realizacji zajęć byłyby przydatne podczas przedstawiania
organizatorom realizacji zadań konkursowych w naszej placówce.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie
- Zapoznanie z tematem lekcji. Nauczyciel przedstawia slajd 2 i pyta uczniów: Powstanie jakiego
urządzenia cieszy Cię najbardziej i dlaczego? (wypowiedzi uczniów)
2. Komputery (slajdy nr 3 – 12)
- Nauczyciel przedstawia krótką historię powstania komputerów. Prezentuje zdjęcia pierwszych
takich urządzeń oraz zmiany, jakim podlegały na przestrzeni lat.
- Prezentuje zastosowanie komputerów w obszarze nauki, sztuki, medycyny, edukacji, rozrywki,
kryminalistyki i przemysłu.
- Nauczyciel zaznacza, że wiele dzieci spędza zbyt wiele czasu przy komputerze. Pyta uczniów
o możliwe skutki takiej aktywności (wypowiedzi uczniów).
- Nauczyciel przedstawia skutki długotrwałego korzystania z komputera (osłabienie kondycji fizycznej
i wzroku, wady postawy). Prezentuje właściwą i niewłaściwą pozycję pracy przy komputerze.
- Nauczyciel wskazuje, że obecnie bardzo popularne są gry komputerowe (oraz na konsole). Pyta uczniów:
Czy gry komputerowe to dobry pomysł na spędzenie czasu wolnego? (wypowiedzi uczniów).
- Nauczyciel prezentuje uczniom zagrożenia wynikające z gier komputerowych itp. oraz znaczenie
doskonalenia kontaktów interpersonalnych.
3. Telefony komórkowe (slajdy nr 13 – 14)
- Nauczyciel przedstawia zalety telefonii komórkowej: możliwość komunikacji z ludźmi na całym świecie,
szybki kontakt w razie wypadku lub innego zagrożenia
- oraz wady: piszemy lub dzwonimy do kogoś zamiast spotkać się z nim i miło i zdrowo spędzić czas;
tracimy dużo czasu na aplikacje umieszczone w telefonie, np. gry; pisząc krótkie SMSy
nie ćwiczymy poprawnej pisowni; korzystając z aplikacji w telefonie tracimy kontakt z przyjaciółmi.
Nie lepiej spędzić przerwę bawiąc się?
4. Samochody (slajdy nr 15 – 20)
- Nauczyciel przedstawia krótką historię powstania samochodu oraz prezentuje zdjęcia pierwszych takich
urządzeń i zmiany, jakim podlegały na przestrzeni lat.
- N-l pyta uczniów: Czy Twoim zdaniem samochód jest pomocnym czy niebezpiecznym
wynalazkiem?(wypowiedzi uczniów).
- N-l pyta uczniów: W jakich sytuacjach ten wynalazek może być pomocny? (wypowiedzi uczniów).
- N-l pokazuje pozytywna rolę samochodu - pokonywanie dużych odległości w krótkim czasie:
- Podróż samochodem z Legnicy nad Morze Bałtyckie zajmie nam 6-7 godzin. Na piechotę
dotarlibyśmy do celu po… 88 godzinach, czyli ponad 3 dniach (pod warunkiem,
że nie robilibyśmy przerw na odpoczynek, jedzenie i sen…)
- Przemierzenie pieszo trasy pomiędzy naszą szkołą a szpitalem zajęłoby ponad pół godziny
– samochodem jedynie 6 minut. To ważne, aby w sytuacjach zagrożenia jak najszybciej
dotrzeć na miejsce.
- N-l pyta uczniów: Czy poruszanie się samochodami sprzyja naszemu zdrowiu? (wypowiedzi uczniów)
- częste poruszanie się samochodem i rezygnacja ze spacerów osłabia naszą kondycję fizyczną,
nasze mało używane mięśnie są coraz słabsze, szybciej się męczymy, nasz organizm
jest niedotleniony, z powodu małej ilości ruchu przybieramy na wadze
- N-l zachęca do korzystania z innych środków lokomocji (rower, hulajnoga, rolki), jednak podkreśla
zasady bezpieczeństwa.
5. Podsumowanie (slajdy 21 – 22)
- Zadanie dla uczniów: Wymyśl hasło dotyczące urządzeń XXI wieku. N-l zapisuje najciekawsze propozycje
na tablicy. N-l podsumowuje zajęcia przedstawiając własne hasło: Wynalazki ułatwiają ludziom życie, ale
musimy pamiętać, aby mądrze z nich korzystać!!! (jeśli ten wniosek nie znalazł się w pomysłach uczniów)
Wariant dla uczniów klas I – III: Klasowy plakat przedstawiający alternatywnych sposobów spędzania czasu
wolnego i podróżowania samochodem. N-l przygotowuje arkusz papieru. Na środku nakleja kółka z rysunkami
urządzeń. Rozdaje uczniom kartki z kołami. Zadaniem uczniów będzie przedstawienie (praca plastyczna)
możliwości zastąpienia korzystania z osiągnięć technologicznych innymi formami aktywności (zadania
przydziela n-l). Pod koniec zajęć dzieci z pomocą n-la przyklejają swoje prace wokół rysunków danych
urządzeń. Ekspozycja plakatu.
Miejsce na Twój rysunek!

Podobne dokumenty