Zabawy i ćwiczenia z różnymi przyborami

Transkrypt

Zabawy i ćwiczenia z różnymi przyborami
konspekty zajęć grupowych
A 14
dzieci młodsze
Atrakcja dla uczniów!! !
• Zabawa Traf woreczkiem do koła
wyzwala chęć rywalizacji i uczy
celności.
• Bajka relaksacyjna (zał. 1).
• Rozdanie dyplomów (zał. 2).
Joanna Zielińska
Zabawy i ćwiczenia z różnymi przyborami
Przybory
krążki (dla każdego ćwiczącego), woreczki (dla każdego ćwiczącego), piłki
(jedna dla każdej pary), lina/sznurek, laski gimnastyczne (jedna dla każdej
pary), ławki gimnastyczne, stoper, piórka (dla każdego ćwiczącego), kocyki
(dla każdego ćwiczącego), odtwarzacz CD, płyta z muzyką, bajka
Materiały z działu
ćwiczenie C 6.2 (Atlas kart ćwiczeń. Ćwiczenia oddechowe)
Cele
kształtowanie nawyku przyjmowania prawidłowej postawy (samokontrola)
Metody pracy
zabawowa, zadaniowa ścisła
Oddziaływania
korekcyjne
wyrobienie wytrzymałości posturalnej z neutralnym ustawieniem miednicy
i poszczególnych krzywizn kręgosłupa przed każdym ćwiczeniem i podczas
ćwiczeń
w zabawach Traf woreczkiem do koła, Poczta z podaniem piłki dzieci
z plecami wklęsłymi i wklęsło-okrągłymi podkładają pod brzuch na
wysokości pępka zrolowany kocyk
w zabawie Przerzucanie piłki nad laską dzieci z plecami płaskimi
przerzucają piłkę z pozycji siadu ugiętego podpartego
1
Przeciwwskazania
0
min
Część wstępna
3
m
in
Czynności organizacyjno-porządkowe
• Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania uczniów do zajęć.
• Uświadomienie dzieciom znaczenia prawidłowej postawy ciała oraz samokontroli
podczas ćwiczeń oraz zajęć w życiu codziennym.
1
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole podstawowej
A 14
konspekty zajęć grupowych
dzieci młodsze
Rozgrzewka, przygotowanie organizmu do wysiłku
3
m
in
ĆWICZENIA WPROWADZAJĄCE (NA OBWODZIE KOŁA)
ćwiczenie 1
Pozycja wyjściowa – pozycja stojąca.
Ruch – marsz z naprzemianstronnym wymachem ramion w tył.
ćwiczenie 2
Pozycja wyjściowa – pozycja stojąca.
Ruch – marsz z naprzemianstronnym unoszeniem ręki lewej w górę nad głowę i prawej nogi w górę do
klatki piersiowej.
ćwiczenie 3
Pozycja wyjściowa – pozycja stojąca.
Ruch – cwał bokiem z obszernym wymachem rąk w górę i w dół.
4
n
mi
ZABAWA „USIĄDŹ NA KRĄŻKU”
Uwaga organizacyjna – do wykonania tego ćwiczenia potrzebna jest muzyka i krążki
gimnastyczne.
W różnych miejscach sali prowadzący rozkłada krążki, na których dzieci siadają w siadzie skrzyżnym z rękoma ułożonymi w „skrzydełka”. Prowadzący włącza muzykę. Dzieci
poruszają się po sali na czworakach, nie dotykając krążków. Gdy prowadzący wyłączy
muzykę, dzieci starają się jak najszybciej dobiec do dowolnego krążka i usiąść na nim
w siadzie skrzyżnym. Prowadzący za każdym razem zabiera jeden krążek. Dziecko, dla
którego zabraknie krążka, może wskazać osobę siedzącą nieprawidłowo. Jeśli prowadzący uzna, że wskazana osoba siedzi niepoprawnie, to musi ona odstąpić krążek dziecku wskazującemu niepoprawną pozycję.
2
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole podstawowej
konspekty zajęć grupowych
A 14
2
dzieci młodsze
6
min
Część główna
4
n
mi
ZABAWA „TRAF WORECZKIEM DO KOŁA”
Prowadzący wyznacza na sali za pomocą
liny dwa koła współśrodkowe. Uczestnicy
zabawy leżą na brzuchu na obwodzie dużego koła, twarzą do środka. Na sygnał
prowadzącego dzieci w ustalonej kolejności rzucają oburącz woreczek sprzed głowy,
tak by trafić do małego koła. Po wykonaniu
rzutów wszystkie dzieci idą na czworakach
po swoje woreczki i wracają z nimi na miejsca, które zajmowały poprzednio (podczas
rzutów). Rzucanie woreczków do małego
koła powtarza się 2–3 razy.
Przeciwwskazania
Dzieci z plecami wklęsłymi i wklęsło-okrągłymi podkładają pod brzuch na wysokości pępka
zrolowany kocyk.
5
min
ZABAWA „TRAF CZOŁEM DO BRAMKI”
Podziel grupę
Dzieci dobierają się w pary.
Pierwszy zawodnik z pary wykonuje podpór tyłem, z nogami ugiętymi i biodrami uniesionymi do linii barki – kolana.
W tej pozycji zawodnik tworzy bramkę. Drugi zawodnik
ustawia się w klęku podpartym twarzą do partnera, przed
nim leży piłka. Nie odrywając dłoni ani kolan od podłoża,
uderza piłkę czołem, starając się trafić do „bramki”. Po
dwóch strzałach następuje zmiana w parze.
3
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole podstawowej
A 14
konspekty zajęć grupowych
dzieci młodsze
4
n
mi
ZABAWA „PRZERZUCANIE PIŁKI NAD LASKĄ GIMNASTYCZNĄ”
Uwaga organizacyjna – uczestnicy pozostają w parach.
Jedna osoba z pary stoi przy drabince, przylegając do niej
plecami, chwyta szeroko szczebel dosiężny, między stopami
trzyma piłkę. Drugi zawodnik stoi bokiem do drabinek w odległości 1–1,5 m od partnera, trzymając przed sobą laskę
gimnastyczną na wysokości bioder partnera. Na sygnał prowadzącego zawodnik stojący przy drabince wykonuje zwis
i rzuca piłkę stopami, starając się przerzucić ją nad laską
gimnastyczną. Po dwóch rzutach następuje zmiana w parze.
Przeciwwskazania
Dzieci z plecami płaskimi przerzucają piłkę z pozycji siadu ugiętego podpartego.
1
m
in
ĆWICZENIE ODDECHOWE „PIÓRKO”
Każde dziecko otrzymuje piórko. Ćwiczący wykonuje głęboki wdech nosem i długi wydech ustami, przy wydechu dmucha na piórko, starając się utrzymać je jak najdłużej
w powietrzu.
4
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole podstawowej
konspekty zajęć grupowych
A 14
dzieci młodsze
6
m in
ZABAWA „WYŚCIG POD LASKAMI GIMNASTYCZNYMI”
Prowadzący wyznacza linię startu, przed którą w rzędzie na kocykach kładą się dzieci.
Ustawia wzdłuż sali dwie ławki, na nich układa w równych odstępach laski gimnastyczne
tak, by utworzyły tunel. Na sygnał prowadzącego dzieci po kolei kładą się na kocykach,
odpychają się dłońmi od podłogi i przejeżdżają pod laskami. Ten, kto dotknie lasek lub
je poruszy, otrzymuje punkt karny. Zabawę powtarza się 3 razy, a za każdy punkt karny
należy wykonać 3 przysiady. Liczy się szybkość i dokładność wykonania zadania.
6
m in
ZABAWA „POCZTA Z PODANIEM PIŁKI”
Uwaga organizacyjna – uczestnicy ustawiają się w dwóch szeregach.
Uczestnicy zabawy leżą przodem (na brzuchu) w dwóch szeregach, twarzami do siebie.
Odstępy między zawodnikami w szeregu powinny wynosić około 1 m, a między szeregami 2–4 m. Zawodnik znajdujący się na prawym skrzydle trzyma piłkę. Na sygnał prowadzącego wszyscy unoszą głowę i ręce nad podłoże. Dziecko trzymające piłkę toczy ją na
wprost do osoby z przeciwnego szeregu. Ta chwyta piłkę i toczy na skos do zawodnika
będącego po drugiej stronie. Gdy piłka przetoczy się do ostatniego zawodnika, wraca
z powrotem do osoby, która rozpoczynała zabawę. Zabawę powtarza się 2–3 razy.
Przeciwwskazania
Dzieci z plecami wklęsłymi i wklęsło-okrągłymi podkładają pod brzuch na wysokości pępka
zrolowany kocyk.
5
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole podstawowej
A 14
konspekty zajęć grupowych
dzieci młodsze
9
n
mi
Część końcowa
Zabawa (ćwiczenie) wyciszająca i uspokajająca organizm
po wysiłku
2
m
in
ZABAWA „ŻOŁNIERZE NA WARCIE”
Uczestnicy ustawiają się w szeregu tyłem do ściany i naśladują żołnierzy stojących na
warcie. Na hasło prowadzącego: Baczność dzieci przyjmują pozycję skorygowaną. Na
hasło: Spocznij – przyjmują postawę swobodną. Prowadzący kilkakrotnie powtarza hasła.
4
n
mi
BAJKA RELAKSACYJNA
Uwaga organizacyjna – należy przygotować krótką bajkę lub historyjkę oraz podkład
muzyczny.
Dzieci leżą tyłem (na karimacie lub kocykach), korygują ustawienie swojego ciała, zamykają oczy. Prowadzący czyta wybraną przez siebie krótką bajeczkę lub opowiada historyjkę z morałem (przykładowa bajeczka zob. zał. 1), włącza relaksacyjną (cichą i spokojną)
muzykę.
3
m
• Zbiórka, omówienie znaczenia kształtowania świadomości ciała i ruchu.
• Podsumowanie realizacji zadań podczas lekcji. Przekazanie pracy domowej i dyplomów za wzorowy udział w lekcji (zał. 2).
• Pożegnanie.
Praca domowa
• Ćwiczenie C 6.2, Atlas kart ćwiczeń. Ćwiczenia oddechowe.
6
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole podstawowej
in
Czynności organizacyjno-porządkowe
konspekty zajęć grupowych
A 14
dzieci młodsze
Załącznik 1. Bajka relaksacyjna1
Poznajcie małego, nieporadnego Misia. Miś żyje w dużym, cichym i ciemnym lesie. Przez
całą wiosnę, lato i jesień Miś ciężko pracował. Musiał najeść się do syta, by wystarczyło
mu na zimę, musiał także zbudować sobie posłanie, na którym przez całą zimę będzie
spał. Na pewno wiecie o tym, że niedźwiadki zasypiają na zimę. Pomyślcie o tym zmęczonym, spracowanym Misiu i zróbcie to, co on robi.
Miś układa się do zimowego snu. Kładzie się prościutko na posłaniu. Wy także kładziecie
się prosto na kocykach (słychać muzykę). Miś leży spokojnie, ma zamknięte oczy, jest mu
ciepło, miło i dobrze. O niczym nie myśli. Słucha tylko, jak w lesie szumią drzewa. Miś
czuje, że odpoczywają jego rączki, nóżki, głowa, buzia i oczy. Jego lewa nóżka staje się
ciężka i robi się coraz cięższa, jakby była z drewna albo z żelaza. Miś nie może jej podnieść, nóżka staje się leniwa, ale właśnie tak jest jej dobrze, wygodnie, cieplutko i przyjemnie. Prawa nóżka zazdrości lewej nóżce, więc aby nie było jej smutno, myśli o niej.
Druga nóżka także staje się ciężka i robi się coraz cięższa, tak że Miś nie można już jej
podnieść, więc się nie rusza, leży spokojnie. Ach, jak ciepło i przyjemnie! Nóżkom jest
dobrze i cieplutko.
Teraz łapki Misia domagają się, by było im tak przyjemnie, więc Miś zaczyna o nich myśleć. Najpierw o lewej rączce, która chce odpocząć, ponieważ bardzo się napracowała.
Miś położył rączkę wygodnie wzdłuż swojego ciała na posłaniu. Rączka nie rusza się,
paluszki leżą swobodnie, są leniwe, nic im się nie chce robić. Gdy Miś myśli o tej rączce,
ona staje się również ciężka, jakby była z żelaza, ale rączka jest cieplutka i czuje, że rozchodzi sie po niej przyjemne ciepło. Teraz Miś myśli o drugiej, prawej rączce. Najpierw
sprawdza, czy jest jej zupełnie wygodnie, czy jest swobodna, czy paluszki się nie ruszają
i nie pracują. Rączka leży spokojnie i gdy Miś o niej myśli, ona także staje się coraz cięższa, jakby była z drewna lub z żelaza. I teraz drugiej rączce jest dobrze i cieplutko. Rączki
i nóżki leżą spokojnie i się nie poruszają. Miś prawie ich nie czuje, już o nich nie myśli.
Teraz myśli o swojej główce. Opuszcza główkę swobodnie, aż zapada się w poduszeczkę.
Główka leci gdzieś w dół. Jest jej dobrze, buzia jest spokojna. Oczka są zamknięte, ale
nie trzeba ich zaciskać, ponieważ i tak nic nie widzą. Buzia sama się otworzyła, ząbki
opadły w dół. Miś o niczym nie myśli.
Leżymy spokojnie, cichutko. Razem z Misiem słuchamy, jak szumi las, jak śpiewają ptaki.
Teraz się budzimy i rozkosznie przeciągamy. Oj, jak dobrze... Miś się wyspał i czuje się
świetnie. Teraz my unosimy w górę najpierw jedną nóżkę, potem drugą i... bach! – opuszczamy je na posłanie. To samo robimy z rączkami: jedna rączka w górę i... bach! – spada
na posłanie, teraz druga rączka w górę i... bach – spada na posłanie. Miś podnosi się
i wstaje. Wy też wstajecie.
Powiedzcie teraz, kto naprawdę był Misiem? Kto robił to samo i myślał tak samo jak Miś?
Czy Wam też było dobrze i przyjemnie?
1
Nauczyciel może zmieniać na kolejnych zajęciach bohatera opowiadania w zależności od tematyki prowadzonych zajęć, pory roku, zainteresowań
dzieci. Takie relaksacyjne opowiadania można wymyślać samodzielnie.
7
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole podstawowej
A 14
konspekty zajęć grupowych
dzieci młodsze
Załącznik 2. Dyplom za wzorowy udział w lekcji
8
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole podstawowej
ćwiczenia w pigułce
A 14
Zabawy i ćwiczenia z różnymi przyborami
Przybory gimnastyczne: krążki (dla każdego ćwiczącego), woreczki (dla każdego ćwiczącego), piłki (jedna dla
każdej pary), lina/sznurek, laski gimnastyczne (jedna dla każdej pary), ławki gimnastyczne, stoper, piórka (dla każdego ćwiczącego), kocyki (dla każdego ćwiczącego),
odtwarzacz i płyta z muzyką, bajka.
CZĘŚĆ WSTĘPNA
10 minut
Uświadomienie znaczenia prawidłowej postawy ciała oraz samokontroli podczas ćwiczeń i zajęć w życiu codziennym.
ĆWICZENIA WPROWADZAJĄCE (NA OBWODZIE KOŁA)
• marsz z naprzemianstronnym wymachem ramion w tył;
• marsz z naprzemianstronnym unoszeniem ręki lewej w górę nad głowę i prawej nogi w górę do klatki
piersiowej;
• cwał bokiem z obszernym wymachem rąk w górę i w dół.
ZABAWA „USIĄDŹ NA KRĄŻKU”
Uwaga organizacyjna – należy przygotować muzykę i krążki gimnastyczne.
Prowadzący włącza muzykę – dzieci poruszają się wówczas na czworakach po sali. Gdy cichnie muzyka, dzieci siadają w siadzie skrzyżnym na krążku z rękoma ułożonymi w „skrzydełka”. Prowadzący za każdym razem
zabiera jeden krążek. Dziecko, dla którego zabraknie krążka, może wskazać osobę siedzącą nieprawidłowo.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
26 minut
ZABAWA „TRAF WORECZKIEM DO KOŁA”
Prowadzący za pomocą liny wyznacza dwa koła współśrodkowe. Uczestnicy
leżą na brzuchu na obwodzie dużego koła, na sygnał oburącz rzucają woreczek
sprzed głowy, tak aby trafić do małego koła.
ZABAWA „TRAF CZOŁEM DO BRAMKI”
Uwaga organizacyjna – dzieci dobierają się w pary.
Jedna osoba z pary wykonuje podpór tyłem z nogami ugiętymi, biodra uniesione
do linii barki – kolana (tworzy bramkę). Druga osoba w klęku podpartym strzela
gole czołem do „bramki”.
9
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole podstawowej
A 14
ćwiczenia w pigułce
ZABAWA „PRZERZUCANIE PIŁKI NAD LASKĄ GIMNASTYCZNĄ”
Na sygnał pierwsza osoba wykonuje zwis i rzuca piłkę stopami, starając się
przerzucić ją nad laską trzymaną na wysokości bioder przez drugą osobę.
ĆWICZENIE ODDECHOWE „PIÓRKO”
Głęboki wdech nosem i długi, powolny wydech ustami. Podczas wydechu dmuchanie na piórko – próba
utrzymania go jak najdłużej w powietrzu.
ZABAWA „WYŚCIG POD LASKAMI GIMNASTYCZNYMI”
Dzieci kładą się na kocykach przodem i na sygnał prowadzącego odpychają się dłońmi od podłogi, ślizgając się przez „tunel”, tak aby nie dotknąć
ani nie strącić lasek ułożonych na ławkach gimnastycznych.
ZABAWA „POCZTA Z PODANIEM PIŁKI”
Na sygnał dziecko trzymające piłkę toczy ją na wprost do osoby z przeciwnego szeregu. Ta chwyta piłkę
i toczy ją w skos do osoby po przeciwnej stronie.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
9 minut
ZABAWA „ŻOŁNIERZE NA WARCIE”
Ustawieni w szeregu tyłem do ściany. Na hasło prowadzącego: Baczność – przyjęcie pozycji skorygowanej,
na hasło: Spocznij – postawa swobodna. Prowadzący powtarza hasła kilkakrotnie.
BAJKA RELAKSACYJNA
Dzieci leżą tyłem, zamykają oczy. Prowadzący włącza relaksacyjną muzykę i czyta bajkę.
Praca domowa
• Ćwiczenie C 6.2, Atlas kart ćwiczeń. Ćwiczenia oddechowe.
10
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole podstawowej