SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Temat zajęć

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Temat zajęć
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat zajęć: Rozwijanie cech motorycznych poprzez gry i zabawy ruchowe
z przyborami nietypowymi.
Klasa: II
Liczba ćwiczących: 19 osób
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Cele:
- uświadamianie dzieciom wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, prawidłowy rozwój i
samopoczucie,
- zwiększanie sprawności fizycznej: rozwijanie skoczności, siły, szybkości, zręczności,
równowagi i koordynacji ruchowej,
- wdrażanie do wykorzystywania nietypowych przyborów na zajęciach ruchowych,
- uatrakcyjnianie oferty edukacyjnej dla dzieci.
Metody:
- objaśnienie, pokaz, działanie praktyczne, zabawy ruchowe
Pomoce:
- butelki plastikowe, chusteczki, pachołki, gazety, kartony, kubki po jogurtach, deskorolka,
spadochron, piłki, piłeczki pingpongowe.
Przebieg zajęć:
Część I – wstępna
1)Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności, przygotowanie ćwiczących.
2)Zabawa ożywiająca „Ogonek”.
Rozdanie chusteczek. Dzieci umieszczają je za paskiem spodenek, następnie rozbiegają
się po sali. Starają się zebrać jak najwięcej chusteczek od przeciwników i jednocześnie
uchronić swoją chusteczkę – ogonek. Wygrywa dziecko, które ma jak najwięcej
„ogonków”.
3)Rozgrzewka.
Zabawa ze spadochronem. Dzieci robią spadochron a następnie chowają się pod nim.
Starają się także umieścić piłki w otworze.
Część II – główna.
1)Ćwiczenia z chusteczkami:
– stanie na jednej nodze i trzymanie chusteczki na kolanie uniesionej nogi, ręce dla
równowagi umieszczone w bok (liczenie do pięciu),
- przeskoki obunóż przez chusteczki położone na podłodze,
- w siadzie skrzyżnym trzymanie chusteczek nad głową, wykonanie skłonu w przód i
powrót do pozycji wyjściowej (następnie to samo w prawą i lewą stronę),
- leżenie przodem, trzymanie chusteczek nad głową i opuszczanie na ziemię,
-podrzucanie i chwytanie chusteczek,
-marsz po obwodzie koła (unoszenie i opuszczanie ramion, zebranie chusteczek przez
nauczyciela).
2) Ćwiczenia z butelkami plastikowymi (ustawienie dzieci w czterech kolumnach) :
- wyścigi z butelkami między kolanami,
- wyścigi z przekazywaniem przyboru – butelki,
- podawanie butelek nad głowami,
- rzut butelkami do celu,
3) Ćwiczenia z gazetami:
- bieg slalomem między gazetami,
- przeskoki przez gazety,
- rzut zwiniętymi w kulki gazetami do celu.
4) Wyścigi na deskorolkach (pojedynczo i parami).
5) Zabawa z kubkami.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna grupa ustawia kubki do góry dnem,
druga odwrotnie. Zabawa trwa dwie minuty.
Część III – końcowa. (ćwiczenia uspokajające)
1)Marsz po obwodzie koła. Dzieci w marszu regulują oddech (wdech powietrza
nosem, wydech ustami).
2)Dzieci dobierają się w pary i przyjmują pozycję średnią Kappa. Przed głową na
podłodze leży piłka do tenisa stołowego. Dziecko wykonuje wdech nosem, a
następnie wykonuje wydech powietrza ustami tak, aby piłka potoczyła się w kierunku
drugiej osoby.
3)Zbiórka, podsumowanie zajęć, ocena wykonywanych elementów przejście do szatni.
Opracowała:
mgr Beata Rosiak