Droga - perspektywa zbieżna
Transkrypt
Droga - perspektywa zbieżna
Scenariusz opracowała Anna Łaskarzewska nauczycielka informatyki i techniki w Szkole Podstawowej Nr 23 w Warszawie Scenariusz lekcji informatyki połączonej z techniką - wychowaniem komunikacyjnym i elementami plastyki Temat zajęć przeznaczony jest dla uczniów klas czwartych szkoły podstawowej. Może być również wykorzystany na zajęciach w klasach V i VI. Do scenariusza dołączona jest prezentacja PowerPoint /pod tym samym tytułem, którą można wykorzystać do przybliżenia dzieciom pojęć związanych z drogą (np. droga, ruch drogowy, skrzyżowania, elementy drogi, rodzaje dróg) i sposobem przedstawiania przestrzeni na płaszczyźnie – perspektywa zbieżna. Temat: DROGA – PERSPEKTYWA ZBIEŻNA Czas trwania zajęć – 3 lub 4 godz. lekcyjne (w zależności od szybkości pracy uczniów w danej grupie. Cele ogólne: 1. Rozwijanie wyobraźni przestrzennej uczniów. 2. Zapoznanie uczniów z możliwościami programu Paint oraz korzystanie z niego przy projektowaniu drogi w perspektywie zbieżnej na lekcjach informatyki (techniki) przy realizacji treści z wychowania komunikacyjnego. Cele pozostałe: 1. Poznanie pojęć związanych z drogą: droga, ruch drogowy, rodzaje dróg, podział dróg, elementy drogi, skrzyżowania. 2. Poznanie pojęć: perspektywa, perspektywa zbieżna. 3. Poznanie programu do tworzenia prezentacji – PowerPoint /wybrane funkcje – otworzenie prezentacji, pokaz prezentacji, zakończenie pracy z programem/. 4. Ćwiczenie umiejętności samodzielnego poruszania się w środowisku programu/. 5. Doskonalenie umiejętności pracy z programem Paint. 6. Doskonalenie umiejętności pracy z komputerem i systemem operacyjnym (utworzenie folder, utworzenie pliku, zapamiętanie pliku w określonym miejscu na dysku, otworzenie pliku i dokonanie w nim zmian i ich zapamiętanie, drukowanie pliku). 7. Pobudzenie zmysłowej percepcji ucznia. Osiągnięcia ucznia: • Potrafi uruchomić prezentację oraz korzystać z wybranych jej funkcji. • Zna pojęcia: droga, ruch drogowy, skrzyżowanie. • Potrafi wymienić elementy drogi w mieście i poza miastem. • Wie, że są różne rodzaje dróg, z których korzystają uczestnicy ruchu drogowego. • Rozumie pojęcia: perspektywa, perspektywa zbieżna. • Potrafi wykonać prosty rysunek zgodnie z zasadami perspektywy zbieżnej, umieszczając na nim określone elementy drogi. Metody i formy pracy: pogadanka, prezentacja – pokaz, ćwiczenia praktyczne, praca z programami PowerPoint i Point, praca indywidualna lub w zespołach dwuosobowych Środki dydaktyczne: Zestaw komputerowy, oprogramowanie, prezentacja „Droga – perspektywa zbieżna”, kodeks ruchu drogowego, podręcznik dla klas czwartych do wychowania komunikacyjnego, np. „Bądź bezpieczny na drodze. Karta rowerowa.”. PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Wprowadzenie: W klasie IV przygotowujecie się do egzaminu na kartę rowerową w ramach wychowania komunikacyjnego. Na zajęciach najbliższych poznacie podstawowe pojęcia związane z drogą oraz spróbujecie narysować fragment drogi w perspektywie zbieżnej z dowolnymi jej elementami, przy użyciu programu Point. Do przybliżenia tematu użyjemy prezentacji „Droga perspektywa zbieżna” wykonanej w programie PowerPoint. 2. Uczniowie włączają komputery, zwracając uwagę na kolejność włączania urządzeń zestawu. Przez sieć lokalną kopiują sobie z komputera nauczyciela prezentację „Droga - perspektywa zbieżna” (ścieżka: otoczenie sieciowe\nauczyciel\dokumenty\prezentacje\droga) Kopiowanie: zaznaczyć plik – kopiuj; w swoim komputerze otworzyć folder pulpit i wybrać polecenie wklej. 3. Na jednym z komputerów nauczyciel demonstruje uczniom jak obsługiwać prezentację: uruchomienie prezentacji – wybór polecenia pokaz slajdów, przejście do kolejnych slajdów, powrót do poprzedniego slajdu, zakończenie pokazu, zakończenie pracy z programem PowerPoint. 4. Uczniowie uruchamiają prezentację w swoich komputerach, klękając w jej ikonę 2x lewym przyciskiem myszy. 5. Pogadanka z dyskusją na temat dróg (Co to jest droga? Jakie drogi uczniowie znają? Kto korzysta z dróg? W jaki sposób drogi łączą się ze sobą?) 6. Uczniowie wyświetlają kolejne slajdy prezentacji związane z drogą. Nauczyciel w tym samym czasie omawia te slajdy, zwracając uwagę na pojęcia: droga, ruch drogowy, uczestnik ruchu drogowego, skrzyżowanie. Dokonuje podziału dróg ze względu na nawierzchnię, nasilenie ruchu drogowego, przeznaczenie, kierunek, kierunek którym odbywa się ruch pojazdów, szybkość jazdy i inne drogi oraz omawia połączenia dróg – typowe skrzyżowania. 7. Rozmowa na temat – „Z jakich elementów składa się droga? Które jej elementy są konieczne, żeby móc mówić o drodze, a które nie? 8. Nauczyciel omawia elementy drogi w mieście i elementy drogi poza miastem, zwracając uwagę na pojęcia: jezdnia, pas ruchu, chodnik, pobocze. 9. Podsumowanie pojęć związanych z drogą – uczniowie rozwiązują krzyżówkę z wykorzystaniem powyższych pojęć /załącznik do scenariusza/. 10. Pogadanka na temat: W jaki sposób można pokazać przestrzeń na płaskiej kartce (płaszczyźnie)? – korelacja z techniką i plastyką. Pogadankę kończy nauczyciel podsumowaniem: Jednym ze sposobów przedstawiania przestrzeni na płaszczyźnie jest perspektywa zbieżna. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na pojęcia: perspektywa, perspektywa zbieżna. Następnie omawia zasady sporządzania rysunku w perspektywie zbieżnej i kolejne etapy rysowania drogi w tej perspektywie (może zademonstrować przykładowe dwie lub trzy prace, wykonane na technice, informatyce lub plastyce przez uczniów z poprzedniego roku). 11. Nauczyciel prosi uczniów jeszcze raz o obejrzenie slajdu – Kolejne etapy rysowania drogi w perspektywie zbieżnej. Prosi o pytania, jeśli dzieci czegoś nie rozumieją. 12. Uczniowie zamykają prezentację i program PowerPoint. 13. Nauczyciel prosi uczniów o uruchomienie programu POINT i zaprojektowanie fragmentu drogi z dowolnie wybranymi jej elementami przy użyciu poznanych wcześniej narzędzi i funkcji programu oraz informuje zasadach oceny prac: poprawność, estetyka, dokładność (wykorzystanie lupy, siatki w dopracowaniu szczegółów rysunku), stopień trudności, wykorzystanie w pracy narzędzi (kopiowanie, przenoszenie, przerzucanie, obracanie elementów, zmiana wymiarów obiektu). 14. Uczniowie samodzielnie lub w grupach dwuosobowych (gdy grupa liczy więcej osób niż ilość komputerów w pracowni) wykonują projekt drogi w perspektywie zbieżnej – ok. 90 - 135 minut. Zapisują swoje prace (pliki) pod nazwą droga.bmp w określonym folderze na dysku. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, służy radą i pomocą tym, którzy mają trudności. Dogląda poprawności wykonania zadania Uwaga: Prezentację można wykorzystać do realizacji takiego samego lub podobnego tematu na lekcji wychowania technicznego lub plastyki zarówno w klasach czwartych, jak i piątych czy szóstych.