Załącznik nr: 1 Scenariusz zajęć sportowych w przedszkolu Temat

Transkrypt

Załącznik nr: 1 Scenariusz zajęć sportowych w przedszkolu Temat
Załącznik nr: 1
Scenariusz zajęć sportowych w przedszkolu
Temat: Zawody sportowe
Odpowiedzialne: Agnieszka Śmiegel, Iwona Tokarska, Ewa Karcz
Data: 12.03.2014r.
Cele główny:
 Zachęcenie do aktywności fizycznej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
 przestrzega reguł zabaw i gier,
 współdziała w zespole,
 czynnie uczestniczy w zawodach,
 zręcznie posługuje się różnymi przyborami,
 prawidłowo reaguje na sygnały pojawiające się w trakcie zabaw,
 przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń i zabaw.
Przybory i przyrządy: pachołki, szarfy, piłeczki pingpongowe, piłka, woreczki.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe

Zbiórka w dwuszeregu, sprawdzenie gotowości do zajęć, zachęcenie do dobrej
zabawy.

Zabawy orientacyjno – porządkowe
„Berek ogonek”
„Berek kucany”

Ćwiczenia kształtujące mięśnie ramion i nóg:
- obustronne krążenie ramion: na zewnątrz, do wewnątrz,
- naprzemianstronne krążenie ramion,
1
- przysiady,
- wymachy rękami i nogami na przemian.
Część główna:
2. Wyścigi rzędów – dzieci ustawione w 3 – 4 rzędach.

Szybki bieg do pachołka i powrót.

Bieg do szarfy – dziecko biegnie do szarfy , przewleka ją przez siebie
z góry na dół, zostawia i wraca do grupy.

Przenoszenie piłeczki na łyżce – zawodnik biegnie z piłeczką pingpongową
umieszczoną na łyżce, którą trzyma w ręku, dobiega do pachołka i wraca w
ten sam sposób do grupy.

Zanieś piłkę – zawodnik biegnie z piłką do pachołka i tam ją zostawia.
Następny uczestnik biegnie do piłki, zabiera ją i przynosi do grupy przekazując
kolejnej osobie.

Slalom na czworakach – dziecko startuje na czworakach, dobiega slalomem do
ostatniego pachołka i wraca normalnie do drużyny.

Toczenie piłki – zawodnik toczy piłkę slalomem między pachołkami, wraca
biegiem i przekazuje piłkę kolejnemu uczestnikowi, który startuje
powtarzając ćwiczenie.
Część końcowa :
3. Ćwiczenia z woreczkiem kształtujące prawidłową postawę ciała:

Pobranie woreczków, położenie ich na głowie i marsz po obwodzie koła.

Podrzucanie i łapanie woreczka.

Podskoki zmienne z przekładaniem woreczka pod kolanem uniesionej nogi.

Stanie w rozkroku. Zataczanie woreczkiem "ósemki" wokół stóp.

Wykonanie siadu skrzyżnego z woreczkiem na głowie i powrót do pozycji
wyjściowej.

Siad skrzyżny, przekładanie woreczka z ręki do ręki przed sobą i za sobą.
4. Ćwiczenia rytmiczne.

Marsz po obwodzie koła z woreczkiem na głowie.

Marsz po obwodzie koła z wysokim unoszeniem kolan, zebranie woreczków.
2
5. Podsumowanie zajęć.

Zbiórka – zakończenie zajęć.
Opracowały i przeprowadziły:
Agnieszka Śmiegel
Iwona Tokarska
Ewa Karcz
3

Podobne dokumenty