Doskonalenie jazdy na łyżwach przodem

Transkrypt

Doskonalenie jazdy na łyżwach przodem
SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPORTOWYCH NA LODOWISKU
Temat: Doskonalenie jazdy na łyżwach przodem.
Cele lekcji:
umiejętności: uczniowie potrafią poruszać po lodowisku jadąc przodem z uwzględnieniem różnego typu ustawienia stóp, nabywają umiejętności jazdy z
przyśpieszeniem, potrafią pokonywać różne trudności np: jazda pomiędzy pachołkami oraz umiejętność wytracania szybkości i zbierania krążków
sprawność motoryczna: uczniowie kształtują sprawności fizyczne takie jak: szybkość, gibkość i zmysł równowagi
wiadomości: pogłębiają wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa podczas pobytu na lodowisku, poznają nowe gry i zabawy
postawy i motywacje: uczniowie potrafią radzić sobie z własnymi emocjami, nabywają umiejętności współpracy w grupie, umieią zastosować zdrowe
zasady rywalizacji w stosunku do siebie i innych (zasada fair play), nabywają świadomość odpowiedzialności za własnych kolegów oraz przestrzegają
zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lodowisku.
Środki dydaktyczne: pachołki, krążki hokejowe
Liczba uczniów: 24
Miejsce ćwiczeń: Lodowisko Szkoły Podstawowej nr 11 w Suwałkach
Klasa: II TB a
Tok lekcji
I. Część wstępna
Treści
Realizacja celów
- Zbiórka uczniów w szeregu.
- Sprawdzenie obecności i gotowości ćwiczących do zajęć (zwrócenie
uwagi na ubiór: czapka, rękawiczki, nakolanniki).
1. Zbiórka uczniów w
szeregu, sprawdzenie
obecności i gotowości do
zajęć.
2. Poinformowanie
- Podanie tematu zajęć.
uczniów o celach zajęć,
- Zwrócenie uwagi na rolę i przydatność kształtowanych umiejętności
wzbudzenie motywacji do podczas zajęć.
uczestnictwa w
ćwiczeniach.
Uwagi organizacyjno - metodyczne
Zbiórka w szeregu. Zwrócenie uwagi
na porządek (3 min).
Uświadomienie
uczniom potrzeby
ruchu oraz istoty
sprawności fizycznej.
Nauczyciel pełni rolę obserwatora,
który jest koordynatorem przebiegu
zajęć, czuwa nad bezpieczeństwem
uczniów.
Tok lekcji
3. Rozgrzewka przed
lodowiskiem
Treści
Podskoki w miejscu połączone z wyskokiem do góry na trzy,
- krążenia ramion w przód i w tył,
- naprzemienne krążenia ramion w przód i w tył,
- słony boczne tułowia,
- krążenia bioder,
- skłony do prawej, do lewej nogi i do środka,
- krążenie nóg w stawach kolanowych.
Realizacja celów
Przygotowanie
organizmu do wysiłku
fizycznego
rozgrzewka na lodowisku - jazda na łyżwach po lodowisku: dwa okrążenia.
II. Część główna
- Zabawa pt: „Sprinterzy”
wyścig poszczególnych
uczniów podzielonych na
grupy
- Na sygnał nauczyciela uczniowie kolejno jadą do pachołka, omijają
go, po czym wracają do własnej drużyny (w każdej sztafecie następna
osoba startuje po dotknięciu dłoni przez powracającego kolegę).
Wygrywa ta drużyna, która szybciej ukończy wyścig.
- Uczniowie ćwiczą jazdę przodem slalomem pomiędzy ośmioma
pachołkami, powrót po prostej.
4. Kształtowanie
umiejętności jazdy z
przyśpieszeniem i
doskonalenie sprawności
fizycznej uczniów tzn.
szybkości.
– Uczniowie podzieleni są na dwie drużyny. Na sygnał gwizdka,
rzędy ruszają naprzód okrążają pachołek i powracają na swoje
miejsce. Zwycięża zespół, który szybciej, bezbłędnie i sprawnie
wykona swoje zadanie.
Uwagi organizacyjno - metodyczne
Uczniowie rozstawieni przed wejściem
na lodowisko, każdy w bezpiecznej
odległości od siebie (5 min).
Uczniowie jadą jeden za drugim (5
min).
Zwrócenie uwagi na
bezpieczeństwo
poszczególnych
uczniów, a także
zdrową rywalizację,
uczciwą współpracę i
współzawodnictwo
poszczególnych
uczniów.
Drużyny ustawiają się w rzędach przy
wyznaczonym pachołku. Na wprost
każdego rzędu ustawiony drugi
pachołek wyznacza półmetek (8 min).
Uczniowie są podzieleni na dwa
zespoły (6min).
„Wyścigi rzędów” polegają na tym, że
drużyny ustawione są w rzędach na
linii startu przy pachołkach. Każdy
zawodnik trzyma rękami za ramiona
kolegę stojącego przed nim itd. Na
początku każdego rzędu jadą uczniowie
najsłabiej jeżdżący (6 min).
- Uczniowie ćwiczą jazdę w przód wężykiem na dwóch nogach z
różnym ustawieniem stóp względem siebie tzn: stopy złączone, stopy
w pewnej odległości, stopa przed stopą.
Uczniowie jeżdżą wzdłuż lodowiska.
- „Przyspieszanie” – w tej sytuacji uczniowie jeżdżą dookoła
lodowiska. Na sygnał zwiększają tempo jazdy i starają się dogonić
swojego poprzednika. Dogoniony uczeń zjeżdża na środek lodowiska.
Gonitwa trwa najdłużej 30 sekund i zostaje powtórzona po sygnale
gwizdka nauczyciela.
Uczniowie ustawieni są na obwodzie
koła w odległościach nie mniejszych
niż 3 metrów. Grupę dzielimy zgodnie
z umiejętnościami zawodników (8
min).
Tok lekcji
Treści
- Uczniowie ćwiczą jazdę w przód wężykiem na jednej nodze z
różnym położeniem nogi wolnej tzn: z tyłu, z przodu, z boku.
III. Część końcowa
5. Uspokojenie
organizmu
6. Czynności
organizacyjno –
porządkowe i
podsumowanie zajęć
Realizacja celów
Uwagi organizacyjno - metodyczne
Uczniowie jeżdżą w poprzek lodowiska
(4 min).
- Uczniowie jadąc przodem starają się bez zatrzymywania podnieść
krążek z tafli lodowiska kreśląc na lodzie pierwszą literę alfabetu
własnego imienia.
Uczniowie rozstawieni na całym
lodowisku (4 min).
- Jazda dowolna po lodzie – polega na inwencji własnej uczniów z
uwzględnieniem poznanych elementów.
- Zbiórka w dwuszeregu.
- Omówienie zajęć z wyróżnieniem najbardziej aktywnych spośród
ćwiczących, wskazanie do aktywności fizycznej w czasie wolnym,
jak też zwrócenie uwagi na bezpieczne sporty zimowe.
- Zachęcenie do kontynuowania jazdy na lodzie razem z przyjaciółmi
czy też rodzicami. Wskazanie na utylitarność ćwiczeń.
Uczniowie dbają o bezpieczeństwo
własne jak i kolegów (4 min).
Suwałki 20.01.2014r.
Opracował: Andrzej Dudanowicz