TEMAT: Z PRZYRODĄ ZA PAN BRAT!!! CELE: ŚRODKI

Transkrypt

TEMAT: Z PRZYRODĄ ZA PAN BRAT!!! CELE: ŚRODKI
Autorki scenariusza: Różańska Marzena, Błazucka Magdalena
TEMAT: Z PRZYRODĄ ZA PAN BRAT!!!
FORMA: zajęcia z całą grupą
MIEJSCE: SALA
CELE:

uświadomienie dzieciom konieczności dbania o środowisko

poznanie i utrwalenie pojęć segregacja, recykling, poznanie kolorów pojemników na odpady

doskonalenie umiejętności segregowania

wspólna zabawa

stosowanie ciekawych technik plastycznych

praktyczne działanie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plansza przedstawiająca rysunki pojemników na surowce wtórne, kartoniki w kolorach pojemników (żółte,
niebieskie, zielone), różnego rodzaju odpady ( rolki, gazety, butelki plastikowe i szklane, pojemniki, nakrętki,
płyty CD ) bibuła w trzech kolorach, niebieska, zielona i żółta, obrazki (ryby, drzewa, grzyby, zwierzęta, motyle,
kwiaty) - do dekoracji sali
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I Rozmowa na temat ilośći odpadów produkowanych przez człowieka, ich segregacji, recyklingu, składowania.
Zagrożenia dla środowiska
Pytanie: ,,Co można zrobić oraz jak wykorzystać odpady?”- Propozycje dzieci
II Zapoznanie z kolorami pojemników na odpady
1.
,,Dzieci i las” - Zajęcia ruchowe przy refleksyjnej muzyce
1
2.
Nauczyciel przygotowuje przed zajęciami trzy środowiska w kolorach: niebieski - woda, zielony - las,
żółty - łąka. Przed każdym środowiskiem ułożone są odpady zasłaniające obrazki – symbole danego środowiska
3.
Zadanie dla dzieci. Dzieci podzielone na grupy układają z tekturowych kolorowych kartoników lub
klocków pojemniki na surowce wtórne w których umieszczą odpady zasłaniające wodę las i łąkę.
4.
,,Co oko widziało” Po zakończeniu segregacji nauczyciel prosi dzieci aby podeszły do wody lasu i łąki aby
odpowiedziały jak wygląda teraz środowisko
5.
,, Zbieranie odpadów” - Zabawa ruchowa (ruch funkcyjny), dzieci maszerują przy muzyce wokół
odpadów w pojemnikach gdy muzyka cichnie wskazane dziecko pokazuje gest np zgniatanie puszki pozostałe
dzieci naśladują
III ,,Przyroda wokół nas” - zajęcia plastyczne. Dzieci tworzą na dywanie kompozycje przestrzenną z
wykorzystaniem materiałów odpadowych.
2

Podobne dokumenty