Otwórz PDF

Transkrypt

Otwórz PDF
KONSPEKT LEKCJI Z FIZYKI
TEMAT: NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE – POTENCJAŁ
ELEKTRYCZNY
Cel ogólny:
- zapoznanie z wiadomościami o napięciu elektrycznym- potencjale elektrycznym.
Cele poznawcze i kształcące:
Uczeń wie:
- jaka jest definicja i wzór na napięcie elektryczne (A)
- jaka jest definicja i wzór na potencjał elektryczny (A)
- jaka jest jednostka napięcia elektrycznego i potencjału elektrycznego (A)
- co to jest powierzchnia ekwipotencjalna (A)
- jak zilustrować powierzchnie ekwipotencjalne i odczytać potencjały elektryczne (B)
- jak zinterpretować napięcie jako różnicę potencjałów (B)
Uczeń umie:
- wyjaśnić związek potencjału elektrycznego z energią potencjalną (C)
- obliczyć pracę w polu elektrycznym jako różnicę energii potencjalnej (C)
- rozwiązać zadania problemowe (D)
Materiały, środki dydaktyczne:
- tablica, kreda,
- podręcznik
Metody dydaktyczne:
- pogadanka
Literatura:
- „Fizyka i astronomia” cz. I i II Adam Babiński, Rafał Bożek
- „Zrozumieć fizykę” cz. III M. Braun, K. Byczuk, A. Seweryn-Byczuk, E. Wójtowicz
Plan lekcji:
- czynności wstępne
- zapoznanie uczniów z tematem lekcji i etapami jego realizacji
- uświadomienie uczniom celu lekcji
- realizacja poszczególnych etapów lekcji
- czynności końcowe – powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji
Opracowała: mgr M. Koralewska
Strona 1
Przebieg lekcji:
1. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji.
2. Omówienie w formie dyskusji zagadnień związanych z tematem lekcji.
Wprowadzenie wielkości zwanej potencjałem elektrycznym posługując się
rysunkami przedstawiającymi: fragment pola grawitacyjnego i fragment pola
elektrycznego wytworzonego przez dwie przeciwnie naładowane metalowe płyty.
Wyprowadzenie wzoru na energię potencjalną cząstki oddalonej o h od płyty
metalowej-na podstawie powyższych schematów pól.
Ep = ΔEp = W = qEh.
Wprowadzenie definicji, wzoru i jednostki na potencjał elektryczny:
Potencjał elektryczny pola w danym punkcie przestrzeni to stosunek energii
potencjalnej, która miałby punktowy ładunek umieszczony w tym punkcie do
wielkości togo ładunku
Ep
φ=
.
q
Jednostką potencjału elektrycznego jest wolt (V):
1J
1V = .
1C
Zilustrowanie oraz omówienie powierzchni ekwipotencjalnej. Wprowadzenie
pojęcia fizycznego- napięcia elektrycznego ( różnicy potencjałów) oraz podanie
jednostki.
Jeśli dwa punkty pola elektrycznego mają różne potencjały, to mówimy, że istnieje
między nimi napięcie elektryczne.
Definiuje się je jako różnicę potencjałów: potencjał między punktami A i B
UAB = φA – φB
Jednostką napięcia elektrycznego (U) jest wolt (1V).
3. Wykonanie ćwiczeń pod kontrolą nauczyciela.
Zad.1
Oblicz, o ile wzrosła energia potencjalna ziarenka piasku o ładunku 3 C, jeżeli
kN
przesunięto je o 2 mm w polu elektrycznym o natężeniu 1
przeciwko siłom tego
C
pola. O ile wzrosłaby energia potencjalna, gdyby ładunek ziarenka był 1000 razy
większy?
Zad.2
Potencjał pola elektrycznego jest wielkością:
a) skalarną wyrażoną w V;
b) wektorową wyrażoną w V:
c) skalarną wyrażoną w J;
d) wektorową wyrażoną w J.
Wyjaśnij wybraną odpowiedź.
4. Powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji w formie pytań do uczniów.
5. Zadanie pracy domowej.
Oblicz ile wynosi napięcie, gdy dwa punkty pola mają równe potencjały o wartości
5V.
Opracowała: mgr M. Koralewska
Strona 2

Podobne dokumenty