Zadanie 2 z obszaru nr 1

Transkrypt

Zadanie 2 z obszaru nr 1
AKCJA MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ
„ĆWICZYĆ
KAŻDY MOŻE”
Zadanie 2 z obszaru nr 1
Scenariusz zajęć
Temat zajęcia: Hej, kolego przedszkolaku – ćwiczymy razem.
Prowadząca: mgr Jadwiga Wadowiec
Grupa wiekowa: 5-6 latki
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie wrażeń wzrokowych, dotykowych
- usprawnianie ruchowe
- rozwijanie świadomości własnego ciała, przestrzeni i działania w niej
- kształtowanie współpracy ze współćwiczącymi i umiejętności integrowania się
- rozwijanie poczucia bezpieczeństwa
CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko):
- współdziała w zabawach poprzez zabawę integrującą
- nazywa i zna kolory
- reaguje ruchem na zmiany tempa muzyki
- określa swoje emocje - czy jest wesołe, czy smutne
- umie zachować się bezpiecznie podczas zabawy, ćwiczeń
FORMY ORGANIZACJI PRACY:
- grupowa, zespołowa
METODY PRACY:
- słowna
- pedagogiki zabawy
- aktywizacji twórczej
–
zabawowo-naśladowcza
ZASADY OBOWIĄZUJĄCE PRZY KONSTRUOWANIU ZAJĘĆ:
- zasada wszechstronności
- zasada naprzemiennego wysiłku i rozluźnienia
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- odtwarzacz CD,
- płyta CD z muzyką relaksacyjną i popularną
- chusta animacyjna
- piłki,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Przebieg:
1. Zabawa przy piosence „Gimnastyka”
Gimnastykuj się codziennie,
popatrz jakie to przyjemne.
W zdrowym ciele zdrowy duch,
popatrz jaki z ciebie zuch.
Ręce w górę lub na boki,
raz przysiady raz podskoki.
W zdrowym ciele ...
2. Krótki trening interpersonalny. Grupa siada w kręgu, każdy mówi swoje imię, następna osoba
powtarza imię poprzednika i dodaje swoje.
3. Wspólne zabawy:
4. ,,Kogo brakuje?”- uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami trzymając chustę na
wysokości pasa. Prowadzący wybiera osobę (może być ich więcej), która wchodzi pod chustę.
Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują kto jest pod chustą. Sprawdzają też za pomocą
dotyku.
5. ,,Bilard”- grupa wachluje chustą na której jest piłeczka do tenisa . Ma ona wpaść do otworu
znajdującego się na środku chusty.
6. ,,Sztorm”- na chustę wrzucamy lekkie przedmioty (piłeczki, zabawki). Podczas wachlowania nie
mogą one spaść z chusty.
7. „Deszczowa chmura” - wszyscy podnoszą chustę do góry i opuszczają. Na sygnał „ deszcz”
dzieci chowają się pod chustę. Na sygnał „słońce świeci” wychodzą.
8. „Wachlarz” - dzieci wachlują chustą „góra „, „dół”.
9. „Tunel” - tworzymy z chusty tunel, dzieci przechodzą tunelem na czworakach.
10. „Tor przeszkód” - z chusty tworzymy „sznur”, uczestnicy przeskakują przez sznur z lewej
strony na prawą.
11. „Gra w kolory” - wszyscy siedzą wokół chusty położonej na podłodze. Nauczyciel wybiera
osobę, która rzuca piłką w wyznaczony przez niego kolor na chuście.
9. ,,Muzyczna chusta”- uczestnicy trzymają rozciągniętą chustę. Grupa porusza się w takt melodii
falując nią. Nauczyciel przygotowuje różne fragmenty muzyczne.
13. Podziękowanie za wspólną zabawę.
Prowadząca: mgr Jadwiga Wadowiec

Podobne dokumenty