scenariusz zajęć Iwony Złotek

Transkrypt

scenariusz zajęć Iwony Złotek
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczym im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tanowie
Scenariusz zajęd
Klasa: IV/ V Szkoła Podstawowa
Prowadzący: Iwona Złotek
Temat: Zajęcia domowe członków rodziny- rozwijanie mowy. Ćwiczenia w czytaniu
w zakresie dostępnym danemu uczniowi. Składanie obrazów z elementów.
Czas trwania zajęd: 60 min.
Cele ogólne:
• rozwijanie poczucia przynależności do grupy społecznej jaką jest rodzina,
• rozwijanie słownictwa związanego z rodziną,
• wdrażanie do angażowania się w pomoc domową,
• rozwijanie umiejętności czytelniczych,
• rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej.
Cele szczegółowe:
Uczeo:
• rozumie pojęcie rodzina, zna członków rodziny (wskazuje lub nazywa- w zależności od
możliwości ucznia)
• zna podstawowe zajęcia domowe członków rodziny
• czyta globalnie proste wyrazy lub zdania (w zależności od możliwości ucznia)
• dobiera wyrazy do obrazków
• układa obrazek z pociętych elementów
Metody:
• słowna: rozmowa kierowana, formułowanie odpowiedzi na pytania
• oglądowa: pokaz, ilustracje
• dwiczeo praktycznych
• elementy dramy
• globalne czytanie wg G. Domana
• elementy metody Marii Montessori
Formy pracy:
• zbiorowa zindywidualizowana
Środki dydaktyczne:
- zdjęcia uczniów i członków ich rodziny
- ilustracje i podpisy
- bity
Przebieg zajęd:
1. Zajęcia wstępne:
- powitanie z dziedmi
- lekcja ciszy: wsłuchiwanie się w dźwięk dzwoneczka i szept nauczyciela, wyszukiwanie
korony ze swoim imieniem (globalne czytanie imion) i chodzenie po elipsie z koroną na
głowie(dwiczenie koordynacji, zręczności i gracji)
2. Zajęcia właściwe:
- oglądanie zdjęd i ilustracji, rozmowa kierowana na temat rodziny, jej członków, zajęd
domowych, form spędzania wolnego czasu, konieczności dzielenia się obowiązkami
domowymi itd. Poprawne budowanie zdao. Rozwijanie mowy biernej uczniów
niemówiących
- dwiczenia w czytaniu w zakresie dostępnym danemu uczniowi:
 bity z wyrazami: mama, tata, ciocia, wujek, babcia, dziadek, imionami członków
rodziny oraz wyrazami- to, jest, ma, lubi, myje, gotuje, idzie, robi
 bity z prostymi zdaniami np. Mama gotuje obiad. Babcia czyta książkę
 bity ze zdaniami złożonymi
- dobieranie podpisów do ilustracji
- gra dramowa – uczniowie kolejno losują obrazek z czynnością wykonywaną w domu i za
pomocą gestów pokazują tę czynnośd np. mycie naczyo, odkurzanie, prasowanie,
gotowanie, mycie okien, malowanie ścian, sprzątanie itp. reszta dzieci odgaduje jaka to
czynnośd
- składanie ilustracji z elementów w zakresie dostępnym danemu uczniowi
3. Zajęcia koocowe:
- porządkowanie klasy
- pożegnanie
Opracowała: Iwona Złotek