Wiosenny recykling – scenariusz zajęć z elementami

Transkrypt

Wiosenny recykling – scenariusz zajęć z elementami
LUTY 2012
Wiosenny recykling – scenariusz zajęć z elementami
edukacji ekologicznej
Opracowała: Izabela Czaja-Antoszek, psycholog dziecięcy i pedagog, Grupa Edukacyjna Ideownia
Grupa wiekowa: 5–6 lat
Czas trwania: 60 min
Cele ogólne:
·
·
·
·
·
·
budowanie przynależności do grupy,
stymulacja sensoryczna,
zdobywanie elementów wiedzy przyrodniczej,
kształtowanie świadomości ekologicznej,
doskonalenie umiejętności ruchowych,
umożliwienie ekspresji artystycznej.
Cele operacyjne – dziecko:
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
czuje się częścią grupy,
potrafi odgadnąć, jaki masażyk wykonał mu nauczyciel na plecach,
potrafi rozpoznać szczypiorek, koperek i pietruszkę,
zna inne przedmioty w kolorze zielonym,
potrafi naśladować ruchy ślimaka,
wie, jakie inne zwierzęta mieszkają w trawie, potrafi je pokazać przy pomocy pantomimy,
potrafi wymienić pory roku i powiedzieć, jaki kolor ma wówczas trawa,
zna znaczenie słowa recykling,
maluje trawę na zielono,
wykleja metodą kolażu trawę w różnych porach roku.
Formy pracy:
·
·
indywidualna,
grupowa.
Metody:
·
·
·
słowne: rozmowa,
ruchowe: taniec, taniec z rekwizytem, pantomima,
plastyczne: malowanie, wyklejanie.
Pomoce dydaktyczne:
·
płyta CD Rymowane zabawianki, masażyki, kołysanki.
Potrzebne materiały i narzędzia:
·
·
·
·
·
·
pacynka,
chustka,
koperek, szczypiorek, pietruszka,
szary papier,
pędzle,
farby,
·
·
·
·
·
materace,
produkty do wyklejania różnych rodzajów trawy (opakowania po produktach spożywczych, środkach
czystości, etykiety z butelek itp.),
kleje,
białe brystole,
rysunek trawy z nieokreślonym kształtem.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie pacynką – postać pacynki wita dzieci i zaprasza je do wspólnej zabawy.
2. Zagadki przyrodnicze – pacynka rysuje na powitanie każdemu dziecku na plecach trawkę albo wysokie
drzewo; dzieci zgadują, co narysowała pacynka.
3. Piosenka ruchowa na powitanie – Ja i ty (CD Rymowane zabawianki, masażyki, kołysanki); dzieci tańczą w
parach, podczas refrenu kłaniają się sobie na powitanie.
4. Zagadka dydaktyczna – co schowało się pod chustą? – prowadzący pod chustą chowa pietruszkę, koperek i
szczypiorek; dzieci, wąchając, próbują odgadnąć, co schowało się pod chustą; po odgadnięciu rozmowa z
prowadzącym o kolorze schowanych warzyw, z czym kojarzy się kolor zielony, jaka będzie trawa na wiosnę,
co jeszcze w przyrodzie jest w kolorze zielonym?
5. Zabawa plastyczna – dzieci pomagają wiośnie malować trawę; prowadzący dzieli dzieci na dwie grupy; każda
z grup otrzymuje arkusz szarego papieru, na nim pociągnięciami pędzla dzieci malują trawę.
6. Zabawa ruchowa – ślimaki – zabawa ruchowa z materacami na plecach: jak chodzą, jak śpią, jak się
chowają, jak robią gimnastykę, aby im nie spadła skorupka, a może dzieci mają inne pomysły, co jeszcze
mogą robić ślimaki w trawie?
7. Zabawa z pantomimą – pokazywanie zwierzątek mieszkających w trawie przez jedno dziecko – pozostałe
zgadują, co to za zwierzątko? (inna realizacja tej zabawy: gdy gra muzyka, dzieci biegają, gdy przestanie grać,
zatrzymują się i prowadzący wskazuje, kto ma zadać zagadkę; pozostali odgadują).
8. Rozmowa dydaktyczna – Jaka jest trawa w różne pory roku? W jakich kolorach?; prowadzący rozmawia z
dziećmi.
9. Zabawa plastyczna – wyklejanie z kolorowych materiałów trawy w różnych porach roku (do tej pracy
plastycznej wykorzystujemy opakowania po zużytych produktach – można wcześniej poprosić rodziców dzieci
o zbieranie w domu opakowań w różnych kolorach i przyniesienie ich do przedszkola, np. opakowania po
produktach spożywczych, etykiety z butelek, środków czystości, gazet itp.); podczas pracy plastycznej
prowadzący tłumaczy dzieciom, co oznacza słowo recykling).
10. Zabawa twórcza – co schowało się za trawą? – prowadzący pokazuje dzieciom rysunek trawy z
wystającym z niej kawałkiem przedmiotu (dowolny, bliżej nieokreślony kształt); dzieci odgadują, co schowało
się w trawie.
11. Pożegnanie z pacynką – postać pacynki dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.

Podobne dokumenty