Konspekt do zajęć z edukacji wczesnoszkolnej na temat
Transkrypt
Konspekt do zajęć z edukacji wczesnoszkolnej na temat
Konspekt do zajęć z edukacji wczesnoszkolnej na temat: Wykorzystanie surowców wtórnych Scenariusz zajęć w klasie I I. Temat: Drugie życie śmieci II. Czas realizacji : 2 jednostki lekcyjne III. Wiek uczniów: 6 lat IV. Cele operacyjne: Uczeń: -porządkuje elementy według podanego kryterium -podaje cel segregowania śmieci -podaje zasady segregowania śmieci -tworzy zabawki z odpadów V. Środki dydaktyczne: - butelki, puszki po napojach, kartki, sznurki, kapsle, opakowanie po jajkach, opakowania po bombonierce, sznurek, gazeta, - ilustracje śmietników - prezentacja multimedialna - śmietniki do segregacji śmieci - klej, nożyczki, wycinanka - tablica multimedialna - odtwarzacz CD VI. Formy: -zbiorowa, -praca w grupach, -indywidualna VI. Metody -podające -poszukujące -problemowe -aktywizujące Przebieg zajęć: Etap wstępny: 1.Podanie celu zajęć 2.Rozsypanka literowa - ułożenie hasła „Drugie życie śmieci” Etap realizacji: 1. Recykling - burza mózgów *Zadanie dla zdolnych- wyszukiwanie informacji na temat recyklingu w encyklopedii 2. Rybek z Rybnika uczy segregować śmieci”- film edukacyjny na podstawie bajki ilustrowanej Jarosława Sieka. Rozmowa kierowana przez nauczyciela na temat obejrzanego filmu. Dlaczego Rybek był smutny? Czy wystarczy, aby jedna osoba segregowała śmieci? Co można zrobić, aby zachęcić ludzi do segregacji śmieci? 3. Segregacja odpadów Zadanie1: Nauczyciel stawia kosze w kolorach: zielonym , niebieskim, żółtym, czerwonym i prosi uczniów, aby posegregowali odpady. Zadanie 2: Dorysowanie przez uczniów odpadów przy odpowiednim koszu. Zadanie 3 Dopasowanie odpadów do odpowiedniego śmietnika - gra na tablicy interaktywnej 4. Od odpadów do nowych produktów- prezentacja multimedialna na temat pozyskiwania produktów i energii z odzysku 5. Drugie życie śmieci- zajęcia manualne Uczniowie wykonują zabawki z odpadów. Grupa 1 Kapslołap z butelki plastikowej, kapsa/nakrętki plastikowej Grupa 2 Hula-hop z kartonów Grupa 3 Bibokiet ze słomki oraz obręczy z plastikowej butelki Grupa 4 Łapacz papierowych kulek z opakowania na jajka Grupa 5 Telefon z plastikowych kubeczków Etap końcowy: Nauczyciel dziękuje uczniom za wytrwałą pracę. Prosi chętnych uczniów, aby przypomnieli: - dlaczego segregujemy śmieci, - w jaki sposób segregujemy śmieci, - w jaki sposób możemy wykorzystać śmieci. Rozdanie nagród - informatorów o segregacji śmieci. Wspólny taniec na gazetach w rytm muzyki. Bibliografia: http:// www.goap.org.pl/edukacja/drugie-życie-odpadów/ http://www.zyraffa.pl/ekologia/kat/Gry/smieci Rybek z Rybnika uczy segregować śmieci, W:Youtube [online] Jordi Lorente, Oriol Ripoll ”Wielki podręcznik dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych”, Kielce 2014 Opracowała: mgr Monika Rogalska