Pierwsze kroki w arkuszu

Transkrypt

Pierwsze kroki w arkuszu
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 3.1
Konspekt lekcji 7.1 i 7.2
Temat: Pierwsze kroki w arkuszu
Czas realizacji: 2 godziny
Wymagane oprogramowanie
♦ system Windows lub Linux;
♦ Microsoft Excel lub OpenOffice;
Pomoce dydaktyczne
♦ podręcznik:
o str./nr rozdziału:
178/R.7.1.1 i R.7.1.2;
181/R.7.1.3;
182/R.7.2;
185/R.7.3.1;
o zadanie 1, 2, 8 str. 199;
o ćwiczenia: 7.1, 7.2, 7.3, 7.4;
♦ zeszyt ćwiczeń cz. II: R.1.1;
R 1.2
♦ uczniowskie stanowiska komputerowe;
Pliki wykorzystywane na lekcji
Uczeń w czasie lekcji nie korzysta z gotowych plików.
Forma organizacji zajęć
♦ zajęcia warsztatowe;
♦ praca indywidualna.
Dominujące metody prowadzenia zajęć
♦ podające — wykład przeplatany ćwiczeniami;
♦ ćwiczeń praktycznych — wykonanie ćwiczenia wg instrukcji.
Obecne i przewidywane możliwości wykorzystania wiedzy i umiejętności opanowanych w toku
zajęć
Obecne
Uczniowie powinni umieć włączyć i wyłączyć komputer oraz komunikować się z komputerem za pomocą
myszki i klawiatury.
Przewidywane
Po lekcji uczeń:
♦ w zakresie podstawowym:
o według wskazówek nauczyciela uruchamia arkusz kalkulacyjny wykorzystywany na lekcji;
o opisuję budowę okna programu;
o zna przeznaczenie najczęściej używanych przycisków na pasku narzędzi;
o rozpoznaje plik arkusza na podstawie ikony;
o nazywa poznany na lekcji arkusz kalkulacyjny;
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 3.1
zna pojecie komórka bieżąca, wskazuje komórkę bieżącą;
otwiera nowy dokument;
odczytuje adres komórki;
zmienia zawartość komórki;
zaznacza obszar komórek;
tworzy i zapisuje proste formuły z pomocą nauczyciela;
zapisuje arkusz na dysku we wskazanym katalogu;
otwiera zapisany wcześniej arkusz;
rozumie pojęcia: kolumna, wiersz, obszar, pole nazwy, obszar roboczy, adres komórki, zakres
komórek, komórka aktywna, formuła;
o prawidłowo rozpoczyna i kończy pracę z programem;
♦ w zakresie ponadpodstawowym:
o samodzielnie uruchamia arkusz kalkulacyjny wykorzystywany na lekcji;
o rozpoznaje plik zawierający arkusz na podstawie rozszerzenia pliku;
o omawia możliwości arkusza kalkulacyjnego;
o wybiera optymalną metodę zaznaczania obszaru;
o wskazuje podobieństwa i różnice w pracy z innymi arkuszami kalkulacyjnymi poznanymi na
lekcji;
o objaśnia przeznaczenie pasków narzędzi i umieszczonych na nich przycisków;
o dostosowuje położenie i ilość pasków narzędzi do potrzeb tworzonego dokumentu;
o umieszcza w komórkach arkusza dane;
o wykorzystuje wiersz wprowadzania danych;
o wyjaśnia pojęcia: arkusz kalkulacyjny, kolumna, wiersz, obszar, pole nazwy, obszar roboczy, adres
komórki, zakres komórek, komórka aktywna, formuła;
o prawidłowo zapisuje i otwiera pliki arkusza.
o
o
o
o
o
o
o
o
o
Cele zajęć
♦ zdobycie umiejętności korzystania z arkusza kalkulacyjnego;
♦ nauka zbierania danych,
♦ trening czytania ze zrozumieniem;
♦ posługiwanie się podstawowym słownictwem komputerowym;
♦ zaznajomienie z normami prawa przy wykorzystaniu programów komputerowych;
♦ przygotowanie do życia w społeczeństwie informacyjnym;
♦ w zakresie wychowania — przygotowanie uczniów do tego, aby:
o szanowali pracę innych i własną,
o przestrzegali regulaminu pracowni komputerowej.
Przebieg lekcji
♦ omówienie tematyki zajęć;
♦ opis programu na komputerze do demonstracji;
♦ praca z podręcznikiem – głośne czytanie przez kolejnych uczniów, nauczyciel powinien na bieżąco wyjaśniać
zagadnienia niezrozumiałe dla uczniów;
♦ wspólne wykonywanie ćwiczeń z podręcznika na komputerach uczniowskich;
♦ dokładne omówienie sposobu realizacji przykładów;
♦ praca z zeszytem ćwiczeń;
♦ konieczne jest omówienie sposobu rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń przez uczniów.
Podsumowanie zajęć
Nauczyciel powinien przypomnieć cel i założenia lekcji, następnie pozytywnie ocenić najbardziej aktywnych
uczniów (np. dodatkowym punktem lub oceną) oraz uzupełnić punktację w zeszytach ćwiczeń. Dzieci mogą
pracować w zespołach dwuosobowych, pamiętajmy jednak, aby posadzić ucznia dobrego z dobrym, słabego ze
słabym. Pracują oni wówczas w równym tempie, odpowiednim do umiejętności.
Jeśli w trakcie wykonywania ćwiczeń przez uczniów potrzebna jest pomoc nauczyciela, to należy udzielać jej
indywidualnie w formie konsultacji.
Ocenianie uczniów
Oceniamy:
♦ praca na lekcji:
o wykonywanie poleceń;
o samodzielność podczas pracy;
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 3.1
♦
♦
♦
♦
o efektywność wykorzystania czasu pracy;
o aktywność na zajęciach;
praca w grupie:
o umiejętność pracy w grupie;
o poszanowanie cudzej pracy i twórczości;
pomoc innym uczniom:
o na ich prośbę;
o z własnej inicjatywy;
kulturalne komunikowanie się:
o z nauczycielem;
o z kolegami;
przestrzeganie regulaminu pracowni komputerowej oraz zasad BHP.
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007

Podobne dokumenty