więcej
Transkrypt
więcej
KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI TEMAT: Tekst i grafika. Czas: 45 min. Przygotowanie ucznia: Uczeń umie: • posługiwać się myszką i klawiaturą, • redagować proste dokumenty tekstowe, • kopiować, wycinać i przenosić bloki tekstu i grafikę, • drukować dokumenty. ZAKRES TREŚCI PROGRAMOWYCH: • Tworzenie dokumentów zawierających tekst i grafikę, CELE OGÓLNE: • • Łączenie tekstu z grafiką, Formatowanie tekstu i grafiki. CELE OPERACYJNE: • • • • • Uczeń będzie umiał wstawić plik graficzny do dokumentu, Uczeń będzie umiał odpowiednio formatować tekst, Uczeń będzie umiał odpowiednio formatować grafikę, Uczeń będzie umiał ustawić grafikę względem tekstu oraz formatować dokument według potrzeb, Uczeń będzie umiał skorzystać z sieci internetowej w celu wyszukania potrzebnych mu informacji. METODY PRACY: • • • podająca z elementami pogadanki, instruktaŜ, metoda ćwiczeniowa. FORMY PRACY: • • praca z całą klasą, indywidualnie (stanowiska komputerowe). ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zestaw komputerowy, oprogramowanie (OPEN OFFICE, przeglądarka internetowa), załączony tekst o wodospadach, tablica PLAN LEKCJI: 1. 2. 3. 4. 5. Czynności wstępne. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji i etapami jego realizacji. Uświadomienie uczniom celu lekcji. Realizacja poszczególnych etapów lekcji. Czynności końcowe – powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji. PRZEBIEG LEKCJI: Rozwinięcie punktu czwartego z Planu Lekcji 1. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celów lekcji. 2. Uruchomienie programu pod kontrolą nauczyciela. 3. Omówienie zagadnień związanych z tematem lekcji. a) Jakie wyróŜnienia zostały uŜyte w tekście? b) Wstawianie wcięcia, wyrównanie tekstu c) Ściąganie pliku graficznego z Internetu i wstawianie go do dokumentu tekstowego, Łączenie tekstu z grafiką 1. Wpisujemy tekst z załącznika i formatujemy go według wzoru. 2. Znajdujemy interesującą nas grafikę w Internecie i wstawiamy poniŜej tekstu (WSTAW/GRAFIKA/Z PLIKU lub metodą KOPIUJ/WKLEJ). 3. Łapiąc za odpowiednie węzły, doprowadzamy rysunek do odpowiadającej nam wielkości: • jeŜeli wokół rysunku brak jest punktów umoŜliwiających jego skalowanie (węzłów), naleŜy raz kliknąć na nim lewym przyciskiem myszy. 4. Formatujemy rysunek tak, aby moŜna było otaczać go tekstem (najlepiej ze wszystkich stron): • klikamy na rysunku prawym przyciskiem myszy i wybieramy polecenie GRAFIKA • wybieramy kartę OPŁYWANIE TEKSTU i zaznaczamy opcję RÓWNOLEGŁE (lub OPTYMALNE). 5. Zaznaczamy tekst i wstępnie formatujemy wielkość czcionki. 6. Łapiemy grafikę lewym przyciskiem myszy i przeciągamy ją w odpowiednie miejsce. 7. Dokonujemy ostatecznego formatowania tekstu i wielkości grafiki. 8. Koniec pracy (pamiętamy o zapisywaniu zmian). Ćwiczenie: 1. Uczeń uruchamia edytor tekstu Open Office i otwierając nowy dokument, zapisuje go na dyskietce pod nazwą Tekst i grafika. 2. Uczeń otrzymuje załącznik z przygotowanym ćwiczeniem i stara się je odtworzyć. 3. Po wykonaniu zadania uczeń zapisuje zmiany w pliku. Ćwiczenia dodatkowe: 1. Dla całej grupy (lub indywidualne): zapisywanie dokumentu tekstowego w róŜnych formatach (*.rtf – dokument sformatowany, *.doc – dokument programu MS Word) 2. Dla całej grupy (lub indywidualnie): wstawianie róŜnych odstępów między wierszami (FORMAT/AKAPIT, KARTA WCIĘCIA I ODSTĘPY, opcja INTERLINIA). Rozwinięcie punktu piątego z Planu Lekcji Powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji oraz odpowiadanie na pytania zadawane przez nauczyciela: 1. Jak ściągamy grafikę z Internetu? 2. Jak dodajemy grafikę do pliku tekstowego? 3. Jak formatujemy element graficzny? 4. Jak ustawiamy grafikę względem tekstu? 5. Co sprawiło największy problem w toku lekcji? Opracował: Sławomir Janikowski Źródła: 1. Materiał metodyczny i przykładowe scenariusze lekcji, dołączone do programu „Klik Plik” w formie elektronicznej, 2. Pomoce dydaktyczne i publikacje internetowe nauczycieli, 3. Podręcznik dla klas IV – VI „Informatyka 2000”. Załącznik: Źródło: Nowa encyklopedia powszechna PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1996 JAK POWSTAJĄ WODOSPADY? Spadająca woda (wraz z materiałem skalnym) zostaje u stóp progu wprawiona w ruch wirowy, powodując powstanie zagłębień, zwanych kotłami eworsyjnymi. Wskutek stopniowego pogłębiania i poszerzania kotła następuje podcinanie, a następnie obrywanie ścian progu. Skutkiem tego wodospad stale się cofa. NAJWYśSZE I NAJBARDZIEJ 1. A 2. B 3. C ZNANE WODOSPADY: RYSUNEK WODOSPADU