Scenariusz lekcji otwartej z języka rosyjskiego – lubię słuchać muzyki
Transkrypt
Scenariusz lekcji otwartej z języka rosyjskiego – lubię słuchać muzyki
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr5/2006 Scenariusz lekcji otwartej z języka rosyjskiego – lubię słuchać muzyki Małgorzata Lubera Liceum Handlowe w Mielcu PROWADZĄCY: mgr Małgorzata Lubera DATA: 29.01.2004 TEMAT LEKCJI: Lubię słuchać muzyki- praca w grupach. Funkcja ilustracji na lekcji języka obcego. KLASA: V b Liceum Handlowe. CZAS: 45 min. CELE LEKCJI: -poziom wiadomości: -uczeń nazywa postacie, przedmioty i czynności widoczne na ilustracji. -uczeń rozumie pojęcia dotyczące tematu „muzyka”. -poziom umiejętności: -uczeń potrafi poddać analizie przykładową ilustrację. -uczeń formułuje argumenty i wnioski. -uczeń umiejętnie ocenia, interpretuje problem przedstawiony na ilustracji. -poziom postaw: -uczeń zna zasady dobrego wychowania /słuchanie głośnej muzyki/ -szacunek wobec współlokatorów. METODY PRACY: podająca, problemowa. 45 Małgorzata Lubera: „Scenariusz lekcji otwartej...” FORMY PRACY: praca w grupach. MATERIAŁY: ilustracje /kserokopie/, ilustracje z czasopism, kartki papieru, flamastry, płyta CD z zapisem muzyki młodzieżowej. PRZEBIEG LEKCJI: 1. Podanie przez nauczyciela tematu i celów lekcji. 2. Rozmowa wstępna na temat zainteresowań muzyką /metoda fotolangage/. 3. Organizacja pracy w grupach / 8 grup-losowanie nutek/ a. b. c. Przydział materiałów / uczniowie otrzymują kserokopie, kartki papieru i flamastry/. Nauczyciel formułuje problem, następnie przydziela zadania: /zadaniem uczniów jest podanie skojarzeń do hasła głównego- „głośna muzyka „ilustracja główna. Uczniowie z każdej grupy otrzymują ilustracje przedstawiające różne reakcje współmieszkańców na rozlegającą się, z jednego z okien, głośną muzykę. Zadaniem uczniów jest zatytułowanie obrazka głównego oraz pozostałych ośmiu. Ponadto, muszą nazwać problem ukazany na ilustracjach. 4. Nauczyciel proponuje, aby liderzy grup zaprezentowali wyniki swojej pracy, zapisali spostrzeżenia, skojarzenia, w kilku zdaniach na tablicy przy ilustracji głównej /uczniowie, umieszczając swoje komentarze, umieszczają również ilustracje, które analizowali/. 5. Następnie nauczyciel ocenia wypowiedzi liderów ośmiu grup. 6 .Nauczyciel kieruje do uczniów pytania zmierzające do uogólnienia, podsumowania wiadomości dotyczących tematu zajęć. a. Jakiej muzyki słucha współczesna młodzież? 46 CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr5/2006 b. c. O czym należy pamiętać, słuchając głośnej muzyki? Jaką rolę w naszym życiu pełni muzyka? 7. Zadanie domowe. Uczniowie przygotują wypowiedź pisemną /250 słów/ na temat „ Rola muzyki w życiu młodego człowieka”. MATERIAŁ POMOCNICZY DO LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM ILUSTRACJI Wykorzystanie ilustracji w nauczaniu języka obcego ma długą tradycję. Początek dał jej Jan Amos Komeński wydając w roku 1658 swój obrazkowy słownik łaciński. Orbis Sensualium Pictus. Długo uważano ilustrację, jako pomoc wykorzystywaną w nauczaniu najmłodszych. Obecnie, jest ona również elementem pomocniczym w nauczaniu uczniów szkół średnich i studentów. Nauczyciel, przed przystąpieniem do realizacji tematu, powinien zadać sobie następujące pytania: *czy sytuacja przedstawiona na obrazku jest czytelna? *czy mimika i gesty osób są bodźcem do rozmowy? *czy uczeń ma możliwość dostrzec szczegół, dodać własny komentarz, postawić hipotezę? Wybrane funkcje ilustracji: 1.Ilustracja, jako wzmocnienie treści semantycznych -ilustracja uzupełnia wiedzę odbiorcy, -wyjaśnia daną sytuację, -aktywizuje wcześniej zdobytą wiedzę, -odstresowuje, gdy czytany lub słuchany tekst jest trudny do zrozumienia. 2.Ilustracja, jako impuls do tworzenia własnych wypowiedzi. -zaktywizowanie ucznia, pobudzenie do własnych przemyśleń, 3.Ilustracja, jako sygnał ułatwiający orientację. -tę funkcję spełniają często piktogramy, 47 Małgorzata Lubera: „Scenariusz lekcji otwartej...” -ta funkcja ukazuje nam, że obrazek często szybciej informuje, niż tekst. KATALOG ĆWICZEŃ 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Układanie dialogów do obrazka. Pisanie zakończenia lub początku historyjki obrazkowej. Wypełnianie dymków dialogów. Nadawanie tytułów. Odgrywanie żywych scenek. Ćwiczenie gramatyki. Układanie obrazków we właściwej kolejności. Przyporządkowanie obrazków właściwym fragmentom tekstu. Pomoc w zapamiętywaniu słownictwa. Porównywanie obrazków. 48