Scenariusz gier i zabaw na basenie w czasie ferii

Transkrypt

Scenariusz gier i zabaw na basenie w czasie ferii
Scenariusz zajęć na basenie realizowany w okresie ferii zimowych.
Temat: Zabawy i ćwiczenia ruchowe oswajające z wodą jako elementy wprowadzające
pływania.
Data: 17.02.2014
Grupa ćwiczących: 20 osób z klas II-III
Miejsce ćwiczeń: pływalnia ,,Słowianka” w Gorzowie Wielkopolskim
Cele:
-oswajanie z wodą,
-nauka prawidłowego wydychania powietrza w wodzie,
-zasady bezpieczeństwa w wodzie,
-kształtowanie nawyków higieniczno-zdrowotnych.
do nauki
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe: przypomnienie przez ratownika zasad bezpiecznego
korzystania z kompleksu basenowego.
2. Rozgrzewka psychomotoryczna i profilaktyczna na lądzie- naprzemianstronne krążenia ramion w
przód i w tył- ramiona w górze stojąc w lekkim rozkroku, krążenia tułowia w prawo i lewo- skłony
tułowia w bok i w tył- pozycja rozkroczna, krążenie kolan do wewnątrz i na zewnątrz.
3. Część główna zajęć- gry i zabawy oswajające z wodą:
- Powolne pojedyncze wejście do wody po drabince i ustawienie się przy murku. Dobranie się w
dwójki- trzymając się za ręce przejście na drugą stronę basenu - z powrotem to samo, tylko w
czwórkach :
- „Marsz w wodzie”- uczniowie maszerują naśladując na sygnał nauczyciela różne ruchy np.: słoń –
silnie uderzają nogami o dno basenu, piłkarz – naśladują kopanie, czapla – długie kroki i
zatrzymanie się na jednej nodze, żabka – podskoki w wodzie;
- Zabawa „Brodzenie” - uczniowie w wodzie spokojnie unoszą kolana, brodzą po niej zagarniając
rękami wodę i obserwują dno;
- „Motorówki i żaglówki” – na sygnał „żaglówki”, uczniowie biegają w wodzie naśladując
uniesionymi w górę rękami żagle oraz cichym głosem szum wiatru. Na sygnał „motorówki”, biegają
naśladując głosem warkot motoru, a rękami trzymanie kierownicy;
- „Ogromna fala”- ćwiczący w leżeniu przodem trzymając się dłońmi brzegu i wykonują ruchy
naprzemienne nogami.
- „Kto szybciej”- biegi parami w wodzie do określonego miejsca z trzymaniem się za ręce.
- „Skaczący pstrąg” – uczniowie „pstrągi” skaczą w wodzie z głębokiego przysiadu starając się
wyskoczyć jak najwyżej ponad powierzchnię wody. Co kilka skoków rzucają się płasko na wodę;
- „Skradające się ryby” – ćwiczący jak najciszej idą w kierunku nauczyciela stojącego w wodzie po
przeciwnej stronie. Dziecko zbyt pluszczące odsyłane jest do brzegu;
- swobodne zabawy w basenie, korzystanie ze zjeżdżalni, części rekreacyjnej;
4. Uspokojenie organizmu: „Gotowanie wody” - ćwiczący trzymając się brzegu basenu wykonują
przysiady z wydmuchiwaniem powietrza do wody
- wyjście z basenu, prysznic.
Monika Szarejko
Irena Błażkiewicz