scenariusz dla przedszkoli i klas I-III

Transkrypt

scenariusz dla przedszkoli i klas I-III
„Chronimy przyrodę wokół nas”
Scenariusz dla wychowawców przedszkolnych i nauczycieli wczesnoszkolnych
Temat: Chronimy przyrodę wokół nas
Czas trwania zajęć: 45 min
Cel główny: Uwrażliwienie dzieci na tematykę ochrony środowiska i uświadomienie wypływu
codziennych działań na stan środowiska naturalnego.
Kryterium sukcesu / NaCoBeZU: Znam zasady oszczędzania energii, znam zasady
segregowania odpadów.
Metody pracy: Pogadanka, praca plastyczna, burza mózgów
Środki dydaktyczne: Płaska bateria 4,5 V, przewody, żarówka, talerz, sól kuchenna,
arkusze brystolu, materiały plastyczne
Opracowanie: Cezary Olchawa, konsultacja Piotr Zwoliński: Niezależna Grupa
Popularyzatorów Nauki EKSPERYMENTATORZY
Przebieg zajęć / zagadnienia:
Od 1 do 5 minuty:
Każdy uczestnik/para uczestników rysuje przykład urządzenia używanego na co dzień i
opowiada do czego służy.
Nauczyciel pyta, w jaki sposób działają te urządzenia – jak są zasilane?
Od 5 do 10 minuty:
Nauczyciel tłumaczy, że prąd elektryczny to uporządkowany ruch małych drobin nazywanych
elektronami, np. wzdłuż przewodu w ścianie. Przeprowadzana jest zabawa ruchowa:
Włączanie i wyłączanie prądu. Dzieci na sygnał nauczyciela – „włączam prąd”
poruszają się po całej sali wzdłuż „przewodu”, na sygnał „wyłączam prąd” zatrzymują
się. Można wykorzystać oświetlenie klasy.
1
www.kolektory.mazovia.pl
Od 10 do 15 minuty:
Krótka pogadanka: dlaczego należy oszczędzać energię elektryczną?
Od 15 do 25 minuty:
Eksperyment: przewodnictwo prądu przez wodę.
Wykorzystane: płaska bateria 4,5V, talerz lub krystalizator, sól kuchenna, przewody,
żarówka, oprawka na nią.
Do głębokiego talerza lub krystalizatora nauczyciel wprowadza końcówki 4 przewodów: 2 z
oprawki z żarówką i 2 z baterii. Przewody nie dotykają się.
Nauczyciel dosypuje do wody soli, intensywnie mieszając. Uczniowie obserwują coraz jaśniej
świecącą żarówę. Dzieci dostrzegają fakt, że obecność soli w roztworze powoduje
przewodzenie prądu.
W czasie analizy eksperymentu szczególną uwagę należy zawrócić na zasady BHP podczas
obchodzenia się z urządzaniami elektrycznymi, zwłaszcza w pobliżu wody i wilgoci. Należy
zaznaczyć, że sole znajdują się już w wodzie wodociągowej i na naszej skórze.
Od 25 do 30 minuty:
Burza mózgów: jak oszczędzać energię elektryczną?
Uczniowie na podstawie własnej wiedzy i pytań naprowadzających nauczyciela proponują
metody oszczędzania energii elektrycznej.
Od 35 do 40 minuty:
Praca w grupach (3 grupy):
Na dużym arkuszu uczniowie rysują jeden z pojemników na odpady segregowane.
Następnie otrzymują od nauczyciela wydrukowane i wycięte nazwy odpadów i pracując w
grupie przyklejają je do wnętrza swojego pojemnika lub obok niego – zależnie od tego, czy
dany odpad można wrzucić do danego śmietnika.
Pojemnik żółty – plastik i aluminium:
Można wrzucić:
zgniecione i puste butelki po napojach (bez nakrętek),
2
www.kolektory.mazovia.pl
zgniecione aluminiowe puszki po napojach,
metalowe puszki po konserwach i przetworach,
zgniecione kartony po mleku i napojach (bez nakrętek),
torebki foliowe.
Nie wolno wrzucić:
butelek i pojemników z płynami,
plastikowych zabawek,
plastikowych opakowań po lekach,
opakowań po olejach spożywczych i silnikowych,
części samochodowych,
puszek po farbach i innych środkach chemicznych,
jednorazowych naczyń.
Pojemnik niebieski – papier:
Można wrzucić:
papier,
gazety, czasopisma, gazetki reklamowe, ulotki,
książki (bez twardej oprawy),
opakowania tekturowe.
Nie wolno wrzucić:
zatłuszczonego papieru po maśle lub margarynie,
tapet i inne odpadów z remontu,
kartonów po mleku i napojach.
Pojemnik zielony lub biały (odpowiednio szkło barwione i bezbarwne):
Można wrzucić:
butelki ze szkła barwionego i bezbarwnego po napojach (bez nakrętek),
słoiki ze szkła barwionego i bezbarwnego (bez nakrętek, zacisków, a także
gumowych uszczelek).
3
www.kolektory.mazovia.pl
Nie wolno wrzucić:
szyb,
porcelany,
doniczek,
kieliszków,
luster,
szyb samochodowych,
świetlówek, żarówek,
szklanych opakowań po lekach,
termometrów.
Informacja nt. projektu
Scenariusze zajęć oraz konkurs ekologiczny dla dzieci i młodzieży „Energia ze słońca” są
elementami projektu „Budowa systemu energii odnawialnej – kolektory słoneczne w
zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa
mazowieckiego”. Instytucją realizującą projekt jest samorząd województwa mazowieckiego.
Projekt realizowany jest w 12 szpitalach na terenie województwa mazowieckiego i polega na
instalacji kolektorów słonecznych do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.
Wartość przedsięwzięcia to ponad 42 mln zł, czyli ok. 10,83 mln franków szwajcarskich, a
dofinansowanie ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wynosi 85 proc. kosztów
kwalifikowanych.
Szpitale biorące udział w projekcie:
1. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie
2. SZPZOZ im. „Dzieci Warszawy" w Dziekanowie Leśnym
3. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Psarskiego w Ostrołęce
4. SPZOZ „Meditrans Ostrołęka" Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu
Sanitarnego w Ostrołęce
5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku
6. WSZPZOZ im prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie
7. SWPZZPOZ im. dr Barbary Borzym, ul. Krychnowicka 1, Radom
8. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o.
4
www.kolektory.mazovia.pl
9. Mazowieckie Centrum Rehabilitacji “STOCER” Sp. z o.o.
10. Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie
11. Szpital Dziecięcy im. dr. J. Bogdanowicza SPZOZ, ul. Niekłańska, Warszawa
12. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o., Zagórze k/Warszawy
5
www.kolektory.mazovia.pl