We are safe in the net

Transkrypt

We are safe in the net
Scenariusz lekcji z języka angielskiego
dla uczniów gimnazjum
„Bezpieczna szkoła – bezpieczni uczniowie: Internet
a uczniowie”
poziom pre-intermediate
Temat lekcji: We are safe in the net
I. Cele lekcyjne
Cel strategiczny lekcji: przedstawienie zagrożeń płynących z korzystania
z Internetu, sposobów zapobiegania im i reagowania.
Cele dydaktyczno-wychowawcze:
- rozwijanie słownictwa związanego z komputerem,
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat,
- kształtowanie umiejętności krytycznego spojrzenia na Internet,
- uświadomienie pozytywnych i negatywnych aspektów korzystania z Internetu,
- zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.
Cele operacyjne:
Po zakończonej lekcji uczeń:
Zna:
słownictwo dotyczące pracy z komputerem i Internetem,
niektóre symbole używane w e-mailach,
pozytywne i negatywne strony korzystania z Internetu,
podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania Internetu;
Rozumie:
zagrożenia związane z używaniem Internetu,
konieczność przestrzegania zasad bezpiecznego korzystania z Internetu;
Potrafi:
używać właściwego słownictwa związanego z komputerem,
odpowiedzieć na pytanie Why do you use the Internet? (Dlaczego używasz
Internetu?),
wskazać korzyści i zagrożenia związane z używaniem Internetu,
sformułować kilka „złotych zasad” bezpiecznego korzystania z Internetu,
bezpiecznie korzystać z Internetu,
w razie zagrożenia odpowiednio zareagować.
II. Metody i formy nauczania
praca jednym frontem w klasie,
praca w parach,
dyskusja,
burza mózgów,
uzupełnianie ćwiczeń.
III. Środki dydaktyczne wykorzystywane w czasie zajęć
rozsypanka (wyraz i jego definicja),
rozsypanka (symbol i jego znaczenie),
duży poster i małe diagramy do wypełnienia przez uczniów,
„złote zasady” korzystania z Internetu.
IV. Ogólny plan lekcji z bilansem czasu:
1.
Czynności wstępne – 3 minuty
2.
Rozgrzewka (warm-up) – uczniowie podają czasowniki, rzeczowniki,
przymiotniki związane z komputerami – 5 minut
3.
Rozwijanie słownictwa (follow-up the vocabulary) – uczniowie dopasowują
definicje związane z komputerami z odpowiednim słowem – 8 minut
4.
Ćwiczenie dodatkowe (extra activity) – uczniowie rozpoznają lub odgadują
znaczenie symboli używanych w e-mailach lub SMS-ach – 5 minut
5.
Mówienie (speaking) – uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania Why do you
use the Internet? utrwalając w ten sposób infinitive of purpose – 5 minut
6.
Dyskusja w klasie (discussion) – Jakie są korzyści i niekorzyści z używania
Internetu? (What are the advantages and disadvantages of using the Internet?)
– 7 minut
7.
Uczniowie wypełniają poster i przygotowane diagramy – 5 minut
8.
Przedstawienie ten golden rules – dziesięciu złotych zasad korzystania
z Internetu – uczniowie uzupełniają je podanymi czasownikami (filling in the gaps)
– 5 minut
9.
Podsumowanie (conclusion) – zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące
z Internetu i sposoby reagowania na nie – 2 minuty
V. Przebieg lekcji
Ad. 1
1) Greet students.
2) Check the list of students.
3) Give and explain the topic of the lesson.
Ad. 2
1) Ask students to make a list of words connected with computers.
2) Divide the blackboard into 3 columns.
3) Ask students to write down the words in an appropriate column (as in the
example).
verbs
to start up
to log on
to surf
to print
to connect
to crash
to chat
to dial
to use
to operate
to play
to join
to switch on/off
to check
to delete
to reset
to respond
to enter
to click
etc.
nouns
a monitor
a screen
a keyboard
a mouse
a mouse pad
a modem
a printer
a floppy disk
a CD ROM
a window
a joystick
a website
a memory
an e-mail
the Internet
a massage
an attachment
a computer virus/bug
a file
a button
software
hardware
etc.
adjectives
online
active
inactive
bugged
labeled
useful
addicted
dependent on
obsessive
offensive
mean
nasty
etc.
Ad. 3
1) Give students the set of words and their definitions on a separate slip of paper.
2) In pairs, students match the words or phrases with their definitions.
3) Check them with the whole class.
(Print the chart on the thick paper, cut it into pieces, put them into one
envelope – one set for the pair of students)
word
meaning
a password
a secret word which people use to enter websites
a user
a person who uses the Internet
a chat room
a website in which we can meet other people and
have conversations by writing massages
a search engine
a website that helps you find other websites
software
a set of programs that you put into a computer when
you want to do particular jobs
hardware
a computer and the equipment (a keyboard, a
modem, a printer, a mouse etc.)
an attachment
a file
a written document or a picture you send with an
e-mail
a document, a picture or a program which you can
save on your computer or on a disk
a bug
a special computer program which infects computer
files and destroys them
the Internet
a series of linked computer networks, a global net of
communication
Ad. 4
People use symbols to send messages to each other.
1) Give the students a set of symbols and their meanings on a separate slip of
paper.
2) Ask students, in pairs, to match them.
3) Check them with the whole class.
(Print the chart on the thick paper, cut it into pieces, put them into one
envelope – one set for the pair of students)
symbol
meaning
:-)
I’m happy.
:-{)
I’ve got a moustache.
:-)>
I’ve got a beard.
:-i
I’m a smoker.
:+)
I’ve got a large nose.
(:-)
I’m bold.
:-(
I’m sad.
8-)
I wear glasses.
>:-(
I’m furious.
:-O
I’m in a shock.
Ad. 5
1) Ask students “Why do you use the Internet?”
2) Discuss this briefly with the whole class. Practice the infinitive of purpose.
I use the Internet …
Students answers for example:
to find some useful information
to play computer games
to do my homework
to chat with friends
to make new friends in a chat room
to surf the net for fun
to print pictures, photos
to send e-mails
to do the shopping on-line
to sell books and CDs
to listen to music
to exchange computer messages
to spend my free time
to exchange opinions in a chat room
to look for the information
to join the discursive group on-line, etc.
Ad. 6 and 7
1) Display the empty poster on the blackboard.
2) Ask students “What are the advantages and the disadvantages of using
the Internet?”
3) Note the ideas on the blackboard.
4) Compare them, combine and choose 8 advantages and 8 disadvantages.
5) Write them on the poster.
6) Students make their own small posters in the notebooks or fill in the small
copies prepared in advance by the teacher.
7) Display the big poster on your class notice board.
Advantages (for example):
It is easy to operate.
We can find useful information.
We can send and receive e-mails.
We can buy or order products online.
It helps to do our homework.
We can meet new people.
It is uncensored; everyone can say everything.
It is the fastest way of communication.
Disadvantages (for example):
We can get rude or offensive e-mails, messages.
Some people pretend to be different people online.
People say mean, nasty things online.
We can be addicted to the Internet.
It is a waste of time.
It is expensive.
The computer may be infected by the computer bugs.
There is a lot of rubbish.
Advantages
Disadvantages
Ad. 8
1)
2)
3)
4)
Give students “Ten golden rules”.
Ask students to fill in the gaps with the verbs.
Go through the answers with the whole class.
Discuss them pointing to the threats and how students should react to them.
SAFE SURFING FOR TEENAGERS
TEN GOLDEN RULES
1. Never …………….. questionnaires or any forms online and never
give out personal information to anyone about yourself.
2. Never ……………… a new online area that is going to cost
additional money.
3. Never ……………… anyone online where you will be or what you
will be doing.
4. Never ……………… to meet in person with anyone you have
spoken to online.
5. Don’t …………. mean things to anyone online.
6. Don’t …………. things online that you know you shouldn’t do in
real life.
7. Never ………….. to anyone contact that makes you feel
uncomfortable or to rude and offensive e-mails.
8. …………… your parents or teachers about something you saw,
intentionally or unintentionally, that is upsetting, nasty or
offensive.
9. If you …………. a website with “bad stuff”, just click the button
and go somewhere else.
10. Never open an e-mail attachment if you don’t ………………..
the name of the sender.
agree, do, fill out, find, go into, inform,
recognize, respond, say, tell
Bibliografia:
Podręczniki New Snapshot oraz Snapshot, wyd. Longman
materiały z Internetu
Opracowanie scenariusza lekcji języka angielskiego:
mgr Elżbieta Gosławska – nauczyciel języka angielskiego
Zespół Szkół Gimnazjalnych w Pokoju

Podobne dokumenty