Scenariusz ciekawej lekcji wychowania fizycznego

Transkrypt

Scenariusz ciekawej lekcji wychowania fizycznego
Scenariusz ciekawej lekcji wychowania fizycznego
przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu
w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej
„Ćwiczyć każdy może” - Rok Szkoły w Ruchu.
Prowadząca: mgr Anna Baron
Data: 18.12.2013r.
Klasa: Ib
Temat: Nie straszne nam przepaście, góry – ćwiczenia równoważne na ławeczkach.
Kształtowanie postaw empatycznych.
Cele główne lekcji:
 Umiejętności: Chód równoważny, przeskoki, czołganie i czworakowanie po ławeczce.
 Psychomotoryczność: Kształtowanie siły, zręczności, zwinności, równowagi oraz
koordynacji wzrokowo-ruchowej.
 Wychowawcze: Rozwijanie odwagi i śmiałości podczas wykonywania ćwiczeń.
Kształtowanie postaw empatycznych.
Cele operacyjne:
 Uczeń według indywidualnych możliwości:
 toczy i przekłada piłkę lekarską nad głową z jednej strony ławeczki na drugą,
 wykonuje przejście równoważne po ławeczce równoważne w przód i w tył z
dwukrotnym przekładaniem obręczy przez siebie.
 wykonuje przeskoki zawrotne przez ławeczkę
 czołga się na wprost po skośnie ustawionej ławeczce i zjeżdża po niej w dół z
asekuracją nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej
 wchodzi na czworakach po skośnie ustawionej ławeczce i schodzi w dół po
drabince.
 Uczeń doskonali umiejętność współpracy w zespole oraz wsparcia podczas
wykonywanych ćwiczeń.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przyrządy i przybory sportowe: 4 ławeczki, drabinki, 3 piłki lekarskie, 25 obręczy
Przebieg lekcji:
Część wstępna: 8-10 min
1.Ćwiczenia porządkowo-organizacyjne:
Zbiórka w dwuszeregu. Przywitanie. Podanie tematu, celu lekcji oraz zadań do
wykonania.
2.Ćwiczenia kształtujące z obręczami:
Uczniowie stoją w rozsypce tworząc wokół siebie wystarczająco wolną przestrzeń –
przynajmniej 2m² dla każdego ucznia - by nie przeszkadzać sobie podczas
wykonywania ćwiczeń z obręczami.
















Przekładanie obręczy z prawej do lewej ręki przed sobą i za plecami.
Toczenie obręczy po podłodze dookoła siebie w prawą i lewą stronę.
Toczenie obręczy wokół przegubu prawej i lewej ręki.
Przysiady z wyciągniętą przed siebie obręczą.
Pajace z przekładaniem obręczy nad głową z prawej do lewej ręki i odwrotnie.
Skrętoskłony tułowia z obręczą wyciągniętą przed siebie.
W pozycji stojącej, w niewielkim rozkroku, wznoszenie się na palcach z
obręczą uniesioną wysoko nad głową i zejście do pozycji wyjściowej.
Skłony w przód z pogłębianiem i przesuwaniem obręczy po podłodze przed
siebie.
Skłony w bok z obręczą uniesioną wysoko nad głową.
Wyrzuty po skosie nogi prawej do obręczy trzymanej przed sobą w lewej
dłoni, przełożenie obręczy do prawej dłoni i wyrzuty lewej nogi do obręczy
trzymanej w prawej dłoni.
Siad prosty. Unoszenie wyprostowanych nóg i przesuwanie obręczy pod nimi z
prawej do lewej ręki.
Leżenie tyłem. Nogi uniesione do góry. Jazda na rowerze z trzymaniem
obręczy w uniesionych w górę dłoniach.
Leżenie przodem, ręce wyciągnięte na boki, prawa dłoń trzyma obręcz.
Odchylanie lewej stopy do obręczy w prawej dłoni. Przełożenie obręczy do
lewej dłoni i odchylanie prawej stopy do obręczy w lewej dłoni.
Wejście do obręczy i przekładanie jej przez siebie w kierunku głowy .
Wskakiwanie do wnętrza obręczy i wyskakiwanie z niej na zewnątrz do
przodu, do tyłu oraz na boki.
Stanie na prawej nodze, przechylenie tułowia do przodu z wyciągniętymi
rękami do przodu z obręczą trzymaną w dłoniach – „skoczek”
Każde ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
3. Zabawa orientacyjno-porządkowa: Pospiesz się.
Dzieci w rozsypce stoją wewnątrz obręczy , trzymając ją na wysokości bioder. Jedno
dziecko nie ma obręczy. Wszyscy poruszają się w dowolnym kierunku swobodnie
podskakując na jednej nodze. Na sygnał prowadzącego kładą swoje obręcze na podłodze
i starają się jak najszybciej zająć inną obręcz, przybierając w niej poprawną pozycję
przysiadu podpartego.
Uczestnikom zabawy należy często przypominać o bezpiecznym poruszaniu się po sali i
omijaniu innych ćwiczących.
Część główna: 25-30 min
1. Część główna lekcji odbywa się w systemie stacyjnym. Uczniowie podzieleni na
kilkuosobowe zespoły wykonują przydzielone im zadania ruchowe.
W trakcie wykonywania ćwiczeń uczniowie: kształtują siłę, zręczność, zwinność,
równowagę oraz koordynację wzrokowo-ruchową; rozwijają odwagę i śmiałość;
doskonalą umiejętność współpracy i wsparcia w zespole; kształtują postawy
empatyczne.
Uczniowie wykonują w atmosferze życzliwości, serdeczności i radości zaplanowane
ćwiczenia w swoim tempie oraz według indywidualnych możliwości ruchowych.
2. Ćwiczenia równoważne na ławeczkach w systemie stacyjnym:




I stacja - toczenie piłki lekarskiej po ławeczce oraz przeskoki zawrotne przez
ławeczkę.
II stacja - przejście równoważne po ławeczce w przód i w tył z dwukrotnym
przekładaniem obręczy przez siebie.
III stacja - przejście równoważne po ławeczce z przenoszeniem piłki lekarskiej
nad głową z jednej strony ławeczki na drugą.
IV stacja - na przemian - czołganie się na wprost po skośnie ustawionej
ławeczce i zjeżdżanie po niej w dół z asekuracją nauczyciela oraz wejście na
czworakach po skośnie ustawionej ławeczce i schodzenie w dół po drabince z
asekuracją nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej prowadzącego lekcję
wychowania fizycznego.
Podczas wykonywania trudniejszych zadań ruchowych należy wspierać, dopingować i chwalić
uczniów za podejmowanie prób i poprawne wykonywanie ćwiczeń.
Część końcowa: 5 - 7min
1.Zabawy uspokajające z elementami postępowania korekcyjnego.

Dzieci ustawiają się na całej sali. Na sygnał prowadzącego chodzą we wspięciu na
palcach, z rękoma wyprostowanymi, wyciągniętymi jak najwyżej, „wspinają się”
na „wysoką górę”. Po kilkunastu sekundach prowadzący podaje sygnał, po którym
dzieci wracają do pozycji wyjściowej.
Zabawę należy powtórzyć kilkakrotnie i wyróżnić dzieci, które poprawnie wykonały
zadanie.

Dzieci ustawione nadal w rozsypce na całej sali. Na sygnał prowadzącego chodzą
na piętach, z rękoma na biodrach, „schodzą” z „wysokiej góry”. Po kilkunastu
sekundach prowadzący podaje sygnał, po którym dzieci wracają do pozycji
wyjściowej.
Zabawę należy powtórzyć kilkakrotnie i wyróżnić dzieci, które poprawnie wykonały
zadanie.
2.Czynności porządkowo-organizacyjne.
Zbiórka w dwuszeregu. Podsumowanie zajęć. Wyróżnienie i pochwalenie dzieci.
Pożegnanie. Zakończenie lekcji.
Uczniowie wychodzą z lekcji uśmiechnięci, zadowoleni i pełni dobrej energii.
Nauczyciel prowadzący lekcję: mgr Anna Baron

Podobne dokumenty