obszar 6 Biały Dzień

Transkrypt

obszar 6 Biały Dzień
PROJEKT: ROK SZKOŁY W RUCHU – Ćwiczyć każdy może
SCENARIUSZ ZAJĘCIA: KOLOROWE DNI – Biały dzień
Przygotowanie:
- każda sala przedszkolna oraz główny hol przyozdobione są na biało;
- dzieci oraz personel tego dnia ubrane są na biało;
- przed wspólnym spotkaniem na sali gimnastycznej, każda grupa odnajduje w swojej klasie jeden list
od bałwanka (zabiera go na salę);
- spotkania odbywają się w dwóch grupach (dz. starsze i młodsze)
CEL:





ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowo– słownej;
propagowanie zabaw ruchowych na śniegu;
doskonalenie umiejętności współpracy i współdziałania;
integrowanie społeczności przedszkolnej;
dostarczenie radości z aktywnej zabawy;
POMOCE:
DLA WSZYSTKICH GRUP:
 białe firanki do dekoracji sali;
 choinka;
 duża sylweta bałwanka (np. narysowana na białym prześcieradle);
 sylweta bałwanka z zapisaną rymowanką;
 białe maskotki (do wystroju sali);
 listy w kopertach;
 kolorowanki (dla każdej grupy komplet);
 magnetofon, płyty CD;
DLA GRUP STARSZYCH:
 szary arkusz papieru z rebusem;
 zestaw liter (od ułożenia imienia bałwanka);
 biały karton lub worek z akcesoriami dla bałwanka: oczy nos, buzia, okulary, szalik, czapka,
miotła, korale itp.;
 gazety, taśma klejąca, nożyczki, zszywacz, kilka różnej wielkości białych reklamówek;
DLA GRUP MŁODSZYCH:
 paski białego papieru, klej (dla każdej grupy zestaw)
UWAGA: rymowankę powtarzamy w każdej wolnej chwili
Rozejście się dzieci przy zimowej muzyce - ,, Biały walczyk’’
- lub ,, Zima’’ Vivaldiego
PRZEBIEG - BIAŁY DZIEŃ – scenariusz dla dzieci starszych
I.
WSTĘP
- powitanie i rymowanka:
ZIMA BIAŁA, ZIMA BIAŁA
WSZYSTKO ŚNIEGIEM ZASYPAŁA
BIAŁE DOMY, BIAŁE POLA,
BIAŁA DROGA DO PRZEDSZKOLA
- wyjaśnienie powodu spotkania
- przedstawienie bałwanka / element dekoracji /
- sprawdzenie czy wszystkie grupy znalazły swoje listy od Bałwanka
- krótka rozgrzewka – ćwiczenia gimnastyczne naśladujące zachowania na śniegu np. marsz po
głębokim śniegu; wymachiwanie rękoma; otrzepywanie ze śniegu głowy, rąk, tułowia, nóg; tupanie)
II.



ODCZYTANIE LISTÓW OD BAŁWANKA (i wykonywanie opisywanych w nich zadań)
List pierwszy - ,, ZIMOWY POCIĄG’’
List drugi - ,,LEPIENIE BAŁWANKA’’
List trzeci - ,,BAŁWANKOWA PIOSENKA’’
- zabawa ruchowa do piosenki: Bałwankowa piosenka (sł- H.Bechler muz. Z. Rudziński)
/ CD: Szkoła tuż-tuż. cz. I poz. 32/
I.
Stoję sobie koło płotka, kto mnie spotka, śmieje się.
Ha, ha, ha /2x
Kto mnie spotka, śmieje się
Bo wąsiki mam z patyków
U kożucha pięć guzików,
W obu rękach miotły dwie.
Ha, ha, ha / 2x
Każdy śmieje się.
II.
Zamiast czapki miska wielka,
Z kartofelka piękny nos.
Ha, ha, ha / 2x
Z kartofelka piękny nos.
III.
Burek kłania się i zając,
Dzieci klaszczą i śpiewają,
Ja się z nimi śmieję w głos.
Ha, ha, ha / 2x
Wszyscy śmieją się.


List czwarty: ,,IMIĘ BAŁWANKA’’
1
2
3
4
5
6
A
T
O
M
I
K
List piąty: ,, KOLEGA DLA BAŁWANKA’’
- ugniatanie papierowych kul / każda grupa jedną /, włożenie do reklamówek i uformowanie sylwety
bałwanka, uzupełnienie ubioru bałwanka – np. szalik, czapka, miotła, okulary

List szósty: ,,PAMIĄTKA OD BAŁWANKA’’
- ROZDANIE KOLOROWANEK
- ZAPROSZENIE DO ZABAW W SWOICH GRUPACH
PRZEBIEG - BIAŁY DZIEŃ – scenariusz dla dzieci młodsze
I.
WSTĘP
- powitanie i rymowanka:
ZIMA BIAŁA, ZIMA BIAŁA
WSZYSTKO ŚNIEGIEM ZASYPAŁA
BIAŁE DOMY, BIAŁE POLA,
BIAŁA DROGA DO PRZEDSZKOLA
- wyjaśnienie powodu spotkania
- przedstawienie bałwanka / element dekoracji /
- sprawdzenie czy wszystkie grupy znalazły swoje listy od Bałwanka
- krótka rozgrzewka – ćwiczenia gimnastyczne naśladujące zachowania na śniegu np. marsz po
głębokim śniegu; wymachiwanie rękoma; otrzepywanie ze śniegu głowy, rąk, tułowia, nóg; tupanie)
II.



ODCZYTANIE LISTÓW OD BAŁWANKA (i wykonywanie opisanych w nich zadań)
List pierwszy - ,, ZIMOWY POCIĄG’’
List drugi - ,,LEPIENIE BAŁWANKA’’
List trzeci - ,,BAŁWANKOWA RODZINA’’
- zabawa ruchowa do piosenki:
1/ Stoisz smutny nasz bałwanku ze spuszczoną głową,
Może chciałbyś mieć przy sobie panią bałwankową?
REF: Oj, tak tak, oj, tak tak
Dobrej żony wciąż mi brak
Oj, tak tak, oj, tak tak
Bałwankowej brak.
2/ Ma korale z jarzębiny bałwankowa żona,
Ale łatwo poznać z min, że dziś jest zmartwiona.
REF: Oj, tak tak, oj, tak tak,
Mego synka jeszcze brak.
Oj, tak tak, oj, tak tak
Synka jeszcze brak.
3/ Stoi bałwan z bałwankową, w środku zaś bałwanek,
Jeszcze chwila i rozpoczną bałwankowy taniec.
REF: oj, tak tak, oj, tak tak,
Przydałby się jeszcze brat,
Oj, tak tak, oj, tak tak
Przydałby się brat.
4/ Już wesołe dwa bałwanki tańczą z rodzicami
I my także się pobawmy razem z bałwankami.
REF: Oj, tak tak, oj, tak tak, zatańcz z nami raz i dwa,
Oj, tak tak, oj, tak tak, zatańcz raz i dwa.


List czwarty: ,,ŁAŃCUSZEK DLA CHOINKI’’
List piąty: POŻEGNANIE
- skierowanie uwagi dzieci na choinkę, która w przeciwieństwie do bałwanka nie jest biała
- wspólne zdecydowanie o zrobieniu łańcucha na choinkę z białych pasków papieru
/ każda grupa skleja swój łańcuch z otrzymanych pasków, a o umówionej godzinie po
południu grupy spotykają się i łączą łańcuch w całość /.
- ROZDANIE KOLOROWANEK
- ZAPROSZENIE DO ZABAW W SWOICH GRUPACH
UWAGA: rymowankę powtarzamy w każdej wolnej chwili
Rozejście się przy zimowej melodii / ,, Biały walczyk’’ lub ,, Zima’’ Vivaldiego
ZABAWY W SALI (propozycje)





,, Duszki’’ – wg. metody aktywnego słuchania muzyki Batti Strauss
,, Zimowe krajobrazy’’ – malowanie pastą do zębów
Spacer po przedszkolu – oglądanie wystroju innych sal
szukanie w salach białych przedmiotów
,, Biały walczyk’’ – zabawa do piosenki
LIST PIERWSZY – dzieci starsze i młodsze
KOCHANI !
Witajcie! Jestem bałwankiem – białym bałwankiem.
Dziś mamy w przedszkolu biały dzień i będziemy bawić się kolorem
białym. Ponieważ najbardziej na świecie lubię ten kolor, dlatego właśnie
ja chcę was zaprosić do tych zabaw. Nie umiem mówić, dlatego wszystkie
ważne informacje napisałem w listach, które przeczytają wam wasze
panie.
Na początku chciałbym wam się dobrze przyjrzeć i zobaczyć czy każdy z
was ma na sobie coś białego. Zapraszam każdą grupę do ustawienia w
biały pociąg i okrążenia sali przy melodii. Każda grupa prezentuje się
sama, aby pociągi się nie zderzyły.
LIST DRUGI – dzieci starsze i młodsze
- Czy wiecie jak lepi się bałwanki? Pewnie wiecie, ale nie wiem, czy
umiecie ulepić niewidzialnego bałwanka? Jak to zrobić? Zaraz
spróbujemy. Słuchajcie uważnie muzyki i róbcie wszystko co pokazuje
pani…
LIST TRZECI – dzieci starsze i młodsze
Nasze niewidzialne bałwanki mają już głowy, brzuszki i nóżki. Czego im
jeszcze brakuje? Zaraz się przekonamy. Zapraszam was do zabawy przy
bałwankowej piosence.
LIST CZWARTY – dzieci młodsze
Ja, bałwanek jestem cały biały. Tu gdzie się znajdujemy widzę piękną
choinkę. Ona wcale nie jest biała. Jaki ma kolor? / dz. odpowiadają/.
Ponieważ dziś bawimy się kolorem białym, zapraszam was do
wykonania długiego białego łańcucha, którym ją przyozdobimy.
Każda grupa otrzyma za chwilę białe paseczki – co trzeba z nimi zrobić,
wyjaśni wam zaraz pani ...
LIST CZWARTY – dzieci starsze
Ojej! Zapomniałem wam się przedstawić! Mam na imię …. – albo
nie, nie powiem! To będzie kolejna zagadka. W worku schowałem różne
białe przedmioty, trzeba je ułożyć w kolejności od pierwszego do
szóstego, wybrać z każdej nazwy odpowiednią głoskę i ułożyć moje imię.
Całe zadanie wytłumaczy wam dokładnie pani …
LIST PIĄTY – dzieci starsze
Bardzo miło spędzam czas w waszym towarzystwie, ale niedługo wrócicie
do waszych sal i znów zostanę sam. A my, bałwanki bardzo lubimy
towarzystwo. Chciałbym mieć kolegę albo koleżankę. Czy moglibyście mi
w tym pomóc?
Widzę, że macie ze sobą kartki i reklamówki. Zgniećcie kartki w zgrabne
kulki, potem włóżcie je do reklamówek – każda grupa do swojej. Wasze
panie pomogą złączyć je tak, by powstał z nich nowy bałwanek.
Gotowe dzieło połóżcie na środku sali.
LIST PIĄTY – dzieci młodsze
Podobały się wam dzisiejsze zabawy? Żebyście to spotkanie zapamiętały
na długo, zostawię wam kolorowanki. Otrzymacie je od waszych pań.
Jeżeli macie jeszcze ochotę, pobawcie się jeszcze w waszych salach w
białe zabawy.
LIST SZÓSTY – dzieci starsze
Podobały się wam dzisiejsze zabawy? Żebyście to spotkanie
zapamiętały na długo, zostawię wam kolorowanki. Otrzymacie je od
waszych pań. Jeżeli macie jeszcze ochotę, pobawcie się jeszcze w waszych
salach w białe zabawy.