Szablon dla tlumaczy
Transkrypt
Szablon dla tlumaczy
Lekcja 5 Materiał z podręcznika: Rozdział 3. Wędrówki po Internecie. Konspekt lekcji jest przykładem zorganizowania zajęć. W zależności od poziomu wiedzy uczniów nauczyciel może zmienić np. zestaw ćwiczeń. W takim przypadku zmiany będą dotyczyły punktów Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania oraz W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia. W podrozdziale Ćwiczenia znajdują się ćwiczenia alternatywne. Konspekt lekcji „Wędrówki po Internecie” Temat: Wędrówki po Internecie Czas: 45 minut Uczeń powinien znać pojęcia: strona WWW, Internet, przeglądarka stron WWW. Uczeń powinien posiadać umiejętności: nawigacja na stronie WWW, korzystanie z drukarki. Cele lekcji: Uczeń: ♦ wie, jaką funkcję pełnią serwery w Internecie, ♦ potrafi znaleźć stronę WWW firmy, jeśli zna nazwę firmy, ♦ potrafi wykorzystać funkcję Autouzupełnianie do wpisania adresu już odwiedzonej strony WWW, ♦ potrafi poruszać się po serwisie składającym się z kilku stron o rozmiarach przekraczających rozmiary okna przeglądarki, ♦ wyszukuje na stronie żądaną informację, ♦ potrafi poruszać się wstecz i do przodu pomiędzy odwiedzanymi podczas danej sesji stronami, ♦ stosuje w praktyce zasady uniemożliwiające cofnięcie się na stronę chronioną hasłem, ♦ potrafi podać, jak praktycznie wykorzystać historię odwiedzonych stron, ♦ rozumie niebezpieczeństwa, jakie stwarza rejestrowanie przez komputer informacji bez powiadamiania o tym użytkownika, ♦ potrafi za pomocą funkcji Ulubione dodawać i porządkować odsyłacze do stron internetowych, ♦ rozumie zalety korzystania z własnego katalogu stron – zakładek, ♦ potrafi zapisać wybrany fragment strony WWW, ♦ potrafi wydrukować wybrany fragment strony WWW. Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie. Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja. Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe. Przebieg lekcji: Część organizacyjna • Sprawdzenie obecności. • Zapisanie tematu w dzienniku. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji • Znaczenie jakich usług wzrosło po upowszechnieniu się mobilnego dostępu do Internetu? • Czym się różni dokument HTML od strony WWW? • Jakie warunki należy spełnić, aby móc korzystać z poczty elektronicznej? • Na czym polega ekonomiczne korzystanie z sieci komputerowej? • Jaki wpływ na człowieka wywiera długotrwała praca z komputerem? Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji Celem lekcji jest: • wskazanie uczniom jak mogą znaleźć informację o produkcie znanej firmy, zapisać ją na dysku, wydrukować. • zwrócenie uwagi na korzyści i niebezpieczeństwa związane z rejestrowaniem przez komputer informacji wyświetlanych w oknie przeglądarki stron WWW. Podanie nowego materiału • Omówienie różnic pomiędzy serwerem, a stacją roboczą. • Wyjaśnienie zasad nazywania domen, które są własnością firm. • Korzystanie z funkcji ułatwiających wpisywanie adresów stron WWW. • Sprawne wykorzystywanie zasad nawigacji po stronach WWW oraz wyszukiwanie informacji. • Wyjaśnienie zasad poruszania się pomiędzy stronami, które były ostatnio odwiedzane. • Wyjaśnienie możliwości i niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą rejestrowanie adresów odwiedzanych stron WWW. • Omówienie zasad korzystania z komputerów w miejscach publicznych. • Wyjaśnienie powodów pracochłonności wyszukiwania informacji w Internecie. • Przedstawienie korzyści płynących z posiadania własnego katalogu stron. • Omówienie możliwości funkcji Ulubione. • Omówienie sposobów zapisywania stron WWW. • Wyjaśnienie przeznaczenia plików powstających w trakcie zapisywania strony WWW. • Przedstawienie znaczenia testowania tworzonych stron pod kątem możliwości wydruku. • Omówienie sposobów drukowania stron WWW. Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania • Uruchom przeglądarkę Internet Explorer. • Wpisz w pasku adresu adres strony www.helion.pl i wczytaj ją. • Zgadnij adres internetowy Sejmu RP. • Wpisz w pasku adresu literę h i sprawdź, jakie informacje zarejestrowała przeglądarka. • W przeglądarce Internet Explorer wyświetl okno Autouzupełnianie i jakie informacje zostały wybrane do rejestrowania. • Załaduj stronę http://www.merlin.pl. Przewiń ją tak, aby widoczne była ramka Filmy bestsellery. • Załaduj stronę http://helion.pl. Korzystając z ramki Znajdź ksiązkę wyszukaj wpisy dotyczące książek Windows XP podstawy. • Załaduj stronę http://helion.pl/cp.htm. Korzystając z funkcji Znajdź (na tej stronie) przeglądarki Internet Explorer wyszukaj ksiązki, które w tytule mają słowo Pascal. • Załaduj stronę http://nbp.pl/. Kliknij odsyłacz Stopy procentowe. Korzystając z przycisku Wstecz wróć na stronę główną serwisu. • Wyświetl historię odwiedzonych stron. Uporządkują ją według dat. Ukryj okno Historia. • Znajdź w Internecie prognozę pogody dla Zakopanego. Utwórz do tej strony zakładkę. Sprawdź jaki widnieje przy niej opis. Na liście zakładek utwórz folder Podróże. Przesuń do niego zakładkę z prognozą pogody dla Zakopanego. • Załaduj stronę http://zajac.pl/. Zapisz kompletną stronę sieci Web. Wczytaj ją z katalogu do którego zapisałeś. Odczytaj informację widoczną w pasku adresu przeglądarki. • Wejdź na stronę http://biesisko.com/. Odszukaj i wydrukuj wyłącznie menu. W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia: • Znajdują link do programu IE w menu Start. Znajdują ikonę IE na pasku stanu lub pulpicie. Uruchamiają przeglądarkę korzystając z każdej z ikon. • Wpisują adres strony www.helion.pl. Naciskają klawisz Enter. Obserwują ładowanie się strony. • Wpisują w pasku adresu adresy, jakie może mieć strona WWW Sejmu RP. Potwierdzeniem poprawności odpowiedzi jest załadowanie strony głównej. • Wpisują w pasku adresu przeglądarki literę h. Po chwili wyświetlana jest lista adresów rozpoczynających się od litery h. Przeglądają listę zapamiętanych adresów. • W przeglądarce IE wybierają kolejno polecenia: Narzędzia, Opcje internetowe. Klikają kartę Zawartość, a następnie przycisk Autouzupełnianie. Sprawdzają jakie kategorie informacji mogą być rejestrowane przez przeglądarkę. • Wczytują stronę http://www.merlin.pl. Nie mieści się ona w oknie przeglądarki. Używając pasków przesuwu wyświetlają ramkę ramka Filmy bestsellery. • Aa • Wczytują stronę http://helion.pl. Znajdują ramkę Znajdź ksiązkę. W polu obok napisu Szukaj wpisują Windows XP podstawy. Klikaja przycisk Szukaj. Odnajdują odsyłacze dotyczące książek. Klikają je i sprawdzają czy w na stronach znajdują się informacje na szukany temat. • Wczytują stronę http://helion.pl/cp.htm. Wybierają polecenia Znajdź (na tej stronie) przeglądarki Internet Explorer wyszukaj ksiązki, które w tytule mają słowo Pascal. Klikają je i sprawdzają czy w na stronach znajdują się informacje na szukany temat. • Wczytują stronę http://nbp.pl/. Kliknają odsyłacz Stopy procentowe. Po załadowaniu strony klikają odsyłacz Wstecz, aby wrócić na stronę główną serwisu. • W oknie przeglądarki IE klikają przycisk Historia. Wyświetlają historię odwiedzonych stron. Klikają strzałkę widoczną na prawo od przycisku Przeglądaj. Z listy wybierają pozycję Według dat. Przeglądają spis witryn. Klikają przycisk Historia • Znajdują w Internecie prognozę pogody dla Zakopanego. Po załadowaniu strony wykonują do niej zakładkę. Rozwijają listę zakładek i sprawdzają jaki opis widnieje przy dodanej zakładce. Na liście zakładek zakładją folder Podróże. Przeciągają do niego zakładkę z prognozą pogody dla Zakopanego. • Wczytują stronę http://zajac.pl/. W oknie przeglądarki wybierają polecenia: Plik, Zapisz jako. Zakładają folder Zajac. Zapisują do niego kompletną stronę WWW. Wyświetlają zawartość folderu Zajac w Eksploratorze Windows. Klikają plik o rozszerzeniu *.htm. Po załadowaniu strony odczytują informację widoczną w pasku adresu przeglądarki. • Wczytują stronę http://biesisko.com/. Wyświetlają menu. Zanaczają je. W oknie przeglądarki IE wybierają polecenia: Plik, Drukuj. W oknie Drukuj wybieraja opcję Zaznaczenie. Klikają przycisk Drukuj. Sprawdzają czy na wydruku znajduje się menu. Czynności końcowe • Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń. • Ocena pracy uczniów. • Samoocena uczniów. • Omówienie najciekawszych spostrzeżeń. Zakończenie lekcji • Podanie tematu następnej lekcji. Ćwiczenia Ćwiczenie 3.1 Co to jest domena? Podaj kilka przykładów. Sprawdź poprawność odpowiedzi wpisując adresy w pasku adresów przeglądarki. Ćwiczenie 3.2 Co oznaczają poszczególne człony nazwy domeny? Jakie informacje spodziewasz się znaleźć na stronach o adresach: amwaw.edu.pl, asus.tw, fbi.gov, hit-broker.com, opel.de, zajac.pl. Sprawdź odpowiedzi wpisując adresy w pasku adresu przeglądarki. Ćwiczenie 3.3 Czy używanie jako nazwy domeny słowa łatwo kojarzącego się z publikowanymi na niej informacjami wpływa na liczbę odwiedzjących? Znajdź w Internecie informacje o najwyższych cenach odsprzedaży domen. Sprawdź jakie informacje publikowane są pod tymi adresami. Ćwiczenie 3.4 Czy nazwa domeny musi kojarzyć się oferowanymi na niej produktami? Z czym kojarzą Ci się nazwy: Helion, Merlin, Yahoo? Wejdź na strony www.helion.pl, www.merlin.pl, www.yahoo.com. Jakie oferowane są na nich produkty? Ćwiczenie 3.5 Opisz sposób wyszukiwania informacji na temat bitwy pod Grunwaldem w encyklopedii książkowej oraz w Internecie. Porównaj obie metody pod względem: czasochłonności, wygody, dostępności, liczby i rzetelności znalezionych informacji. Ćwiczenie 3.6 Czy na dysku twardym komputera rejestrowane są informacje wyświetlane w oknie przeglądarki stron WWW? Znajdź cache przeglądarki. Wyświetlaj zapisane w nim pliki z rozszerzeniem htm. Jakie niebezpieczeństwo jest związane z korzystaniem z komputerów dostępnych w miejscach publicznych? Ćwiczenie 3.7 Gdzie oprócz cache przeglądarki rejestrowane są informacje o czynnościach wykonywanych za pomocą przeglądarki? Jakie informacje są gromadzone przez cookies i gdzie są one zapisywane na dysku twardym komputera? Jakie informacje są gromadzone przez funkcję Historia? Gdzie są one zapisywane na dysku twardym komputera? Jakie informacje są gromadzone przez funkcję autouzupełniania? Jak można uzyskać do nich dostęp? Ćwiczenie 3.8 Na czym polega wyszukiwanie stron za pomocą: wyszukiwarki, katalogu stron , przez zgadywanie adresu? Znajdź stronę główną Uniwersytetu Warszawskiego korzystając z każdej z trzech metod. Która z nich dała najszybciej oczekiwany efekt? Ćwiczenie 3.9 Jakie informacje należy podać zgłaszając stronę do wyszukiwarki, a jakie do katalogu? Wejdź na strony www.google.pl oraz www.dmoz.org. Sprawdź, jakie pola zawierają formularze służące do zgłaszania stron. Ćwiczenie 3.10 Czy reklamowanie firmy w Internecie jest kosztowne? Znajdź cennik całorocznej emisji ogłoszenia formatu A4 w gazecie Rzeczpospolita. Sprawdź jaki jest nakład gazety. Oblicz cenę za pokazanie ogłoszenia jednej osobie. Znajdź cennik rocznego hostingu i utrzymania domeny w serwisie onet.pl. Znajdź kilka ofert dotyczących pozycjonowania stron i zgłaszania ich do katalogów i wyszukiwarek. Jaka jest sumaryczna cena za utrzymanie i popularyzację serwisu internetowago. Czy na jakiej podstawie możesz określic liczbę osób, które widziały serwis? Sprawdziany i system oceniania W tabela podano umiejętności i wiadomości, które uczeń powinien opanować, aby uzyskać danę ocenę. Na ocenę „2” powinien wykazać się znajomością tylko zagadnień z tabeli Ocena „2”. Na ocenę „3” powinien wykazać się znajomością tylko zagadnień z tabel Ocena „2” i Ocena „3” itd. Tematy sprawdzianów podzielono na 4 grupy. Nauczyciel może jest wykorzystać do przeprowadzenia sprawdzianu z podziałem na maksymalnie 4 grupy lub wybrać ćwiczenia, które najbardziej mu odpowiadają i podzielić klasę podczas sprawdzianu na odpowiednią mniejsza liczbe grup. Ocena „2” Grupa 1 Uczeń potrafi uruchomić przeglądarkę stron WWW, poprawnie wpisać adres strony podany przez nauczyciela. Grupa 2 Uczeń potrafi wczytać do przeglądarki stron WWW dokument HTML dostarczony przez nauczyciela, a następnie korzystając z funkcji wyszukiwania odnaleźć wszystkie wystąpienia frazy. Grupa 3 Uczeń na stronie www.microsoft.com/poland potrafi znaleźć informacje o najnowszej wersji Microsoft Excel Grupa 4 Uczeń na stronie księgarni Merlin potrafi znaleźć informacje o nowościach książkowych. Grupa 2 Uczeń potrafi znaleźć stronę Sejmu RP, a następnie dodać jej adres do zakładek. Grupa 3 Uczeń potrafi wydrukować tylko tekst jednego artykułu, który znajduje się na stronie www.rp.pl. Grupa 4 Uczeń potrafi znaleźć stronę Prezydenta RP i wyszukać na niej adres poczty elektronicznej prezydenta. Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Uczeń potrafi wyjaśnić różnicę pomiędzy serwerem, a stacją roboczą. Uczeń potrafi wyjaśnić zasady nazywania domen o przeznaczeniu komercyjnym. Uczeń potrafi wyjaśnić róznice pomiędzy adresami: IP i URL. Uczeń potrafi podać ile urządzeń może być jednocześnie dołączonych do Internetu? Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Uczeń korzystając z wyszukiwarki potrafi znaleźć strony zawierające słowo kredyt, a nie zawierające słowa odsetki. Uczeń korzystając z strony księgarni Merlin znajduje podręczniki do Technologii informacyjnej. Uczeń korzystając z strony serwisu Trader znajduje najtańszą ofertę sprzedaży samochodu Mercedes kombi z bieżącego roku. Uczeń korzystając z serwisu Topjobs znajduje oferty pracy dla informatyków najbliżej swojej miejscowości zamieszkania Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Uczeń wyjaśnia czy zablokowanie w przeglądarce uruchamiania JavaScript podnosi bezpieczeństwo komputera. Uczeń wyjaśnia czy otwieranie plików *.xls, *.doc dołączanych do listów od nieznajomych jest bezpieczne. Uczeń wyjaśnia jaką rolę w systemie zabezpieczeń komputera odgrywa zapora sieciowa. Uczeń wyjaśnia jaki wpływ na ochronę prywatności użytkownika ma blokowanie plików cookie w przeglądarce stron WWW. Co możę spowodować blokowanie plików cookie z wszystkich witryn. Ocena „3” Grupa 1 Uczeń potrafi zapisać do pliku kompletną stronę WWW onet.pl. Wie, które pliki i foldery zostały utworzone Ocena „4” Ocena „5” Ocena „6”