Rozwiązania do zadań-grudzień
Transkrypt
Rozwiązania do zadań-grudzień
Rozwiązania zadań z GRUDNIA dla uczniów pierwszej klasy gimnazjum w ramach „Konkursu Rachmistrzów” zorganizowanego przez Bank Spółdzielczy w Sztumie edycja 2016/2017 1. Adam zjadł ¼ pizzy, a potem jeszcze 40% tego, co zostało. Ile pizzy pozostało? 3/4 pizzy: 75% : 100 = 0,75 pozostała ilość pizzy: 0,75 x 0,4 = 0,3 0,75 – 0,3 = 0,45% Odpowiedź: Adamowi pozostało 0,45% pizzy. 2. Państwo Kowalscy (rodzice i troje dzieci) spędzili 14 dni na wczasach w Bieszczadach, Opłata za dziecko wynosiła 50% opłaty za osobę dorosłą. Za pobyt zapłacili łącznie 2940zł. Ile wynosiła opłata za 1 dzień pobytu dziecka? x - opłata za dziecko za cały pobyt 2x - opłata za osobę dorosłą 3x + 4x = 2940 7x = 2940 x = 420 420 : 14 = 30 Odpowiedź: Opłata za jeden dzień pobytu dziecka wynosiła 30 zł. 3. Pan Tadeusz ma opakowanie szklane o objętości 0,5l, które w 40% wypełnione jest sokiem, resztę zaś stanowi woda. Pod nieobecność żony pan Tadeusz wypił z naczynia 25% zawartości. Zanim żona wróciła do domu, dopełnił z powrotem opakowanie do stanu początkowego wodą. Ile % całego opakowania stanowi obecnie sok? Ilość mieszaniny wypita przez Pana Tadeusza: 0,5 l x 25% = 0,5 l x 0,25 = 0,125 l Ilość, która została w opakowaniu: 0,5 l – 0,125 l = 0,375 l Czysty sok: 0,375 l x 40% = 0,375 l x 0,4 = 0,15 l Ilość procentowa soku po dolaniu wody: 0,5 l --- 100% 0,15 l --- x X = 0,15 x 100% / 0,5 = 30% Odpowiedź: Sok stanowi 30% całego opakowania 4. Pan Jerzy wpłacił do banku kwotę 20 000 zł na roczną lokatę. Po upływie roku bank wypłacił mu 20 607,50zł. Jakie było oprocentowanie tej lokaty, jeśli od odsetek uzyskanych z lokaty bank przed ich wypłaceniem pobiera podatek w wysokości 19%? 607,50 ---- 81% x ---- 19% 81x = 607,50 x 19 81x = 11542,5 x = 11542,5/81 x = 142,50 zł Odsetki: 607,50 + 142,50 = 750 zł Oprocentowanie: 750 : 20 000 = 0,0375 x 100% = 3,75% Odpowiedź: Oprocentowanie lokaty wynosiło 3,75 %. 5. 18 długopisów kosztuje 32,40 zł. O ile więcej kupimy za tę kwotę długopisów o 10% tańszych? Cena jednego długopisu: 32,40 zł : 18 = 1,80 zł Cena tańszego długopisu: 1,80 zł – 0,18 = 1,62 zł Ilość tańszych długopisów: 32,40 zł : 1,62 zł = 20 Odpowiedź: Za kwotę 32,40 zł tańszych o 10%, kupimy 20 długopisów, czyli o 2 długopisy więcej. 6. Co musisz zrobić, żeby otworzyć sobie rachunek w Banku Spółdzielczym w Sztumie? Osoba niepełnoletnia musi zgłosić się do placówki banku z opiekunem prawnym i podpisać umowę o prowadzeniu rachunku bankowego. 7. Co wiesz o „Lokacie na piątkę”? Lokata na piątkę jest lokatą internetową, którą klient Banku Spółdzielczego w Sztumie może zakładać sobie sam po zalogowaniu w Internet Bankingu. Stałe oprocentowanie lokaty to 1,55%, minimalna kwota lokaty wynosi 500 zł, okres umowny to 5 miesięcy